Sabotáž

(festivalový název)

The Woman Alone

Drama / Thriller

Velká Británie, 1936, 76 min

Hitchcockovy britské filmy jsem dřív považoval za takový rozjezd před skvostnou americkou kariérou, ale dva snímky z roku 36 (kromě Sabotáže ještě Secret Agent) mě vyvedly z omylu. Vizuálně ještě ne tolik vypiplané, ale už tehdy velmi rafinované, napínavé a nejednoznačné podívané. Mám dojem, že leckteré dějové zvraty by jednoduše v Americe neprošly.(8.4.2007)

I s přihlédnutím k dost krátké stopáži svižná, hodně úderná a překvapivě nikterak odlehčená jednohubka s libovou a pekelně napjatou scénou převozu filmu s vyvrcholením, které by si dnes už asi dovolil natočit málokdo (spíš nikdo). Pro mě zatím společně s Lady Vanishes nejlepší meziválečný Hitchcock.(17.3.2011)

Hitchcock se v Sabotáži rozhodně s ničím nemaže a servíruje divákovi napětí v té nejčistší podobě. Kupříkladu přenáška filmů spolu patří bezesporu k tomu nejnapínavějšímu mezi Hitchovými britskými kousky. Nemohu nezmínit ani skvělé "draculovské" pohledy Oskara Homolky. Jen škoda toho, podle mě předčasného a lehce nevýrazného, vyvrcholení.(20.11.2009)

Dosť sklamanie. Hitchcock na pol plynu. Málo hravé, v prvej polovici málo napínavé, v druhej až príliš skratkovité a všetky postavy na čele s asi najneschopnejším agentom v histórii Scotland Yardu nezaujímavé. Má to samozrejme pár výborných scén a jeden megaprekvapivý moment ale aj tak jeden z 3 najslabších Hitchovich filmov čo som videl. 7/10 hlavne za scénu s prenosom bomby, ktorá robí česť menu svojho režiséra.(8.5.2015)

Namiesto komentáru informácia zo zákulisia: Hitchcock ľutoval poňatie kĺúčovej scény filmu, pretože mal s obecentstvom akési nepísané pravidlo, že neublíži nikomu, ku komu cez film prejavoval sympatie. Na druhej strane tento aj na dnešnú dobu prekvapivý moment robí zo Sabotage dodnes zaujímavý film aj v rámci bohatej Hitchovej tvorby. Ja mám rovnako rád aj tie jeho nie až tak populárne a známe kúsky, vrátane Sabotáže.(7.6.2012)

• - Sidney se na spolupráci s Hitchcockem, který byl v té chvíli nejslavnějším britským režisérem, těšila. Ve skutečnosti totiž ona sama byla tím pravým důvodem, proč tento film měl vůbec vzniknout. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)

• - Do role Verloca byl původně obsazen Robert Donat, který ale dostal těšně před začátekme natáčení těžké astma, což znemožnilo jeho účast. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)

• - Záběr, ve kterém nechce revizor malého chlapce pustit do tramvaje s filmovým pásem, byl použit ve filmu Hanební pancharti (2009). (For Fun)