Uteč

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Japonsko, 2017, 104 min

Riadny mindfuck ! Keenerová dokázala, že je riadne psycho už v American Crime, takže som vedel, čo mám asi čakať... Slušný scenár hrajúci na rasistické husličky, drnkajúci jemnými "lakačkami" na nervy, a smerujúci do finále, v ktorom ktovie čo sa stane. Ja to už viem, a musím priznať, že keď som dal v podľa mňa podobnému filmu (len belšiemu) The invitation 4**** a doteraz spomínam na TO finále, tak tu musím o jeden bod ubrať. Kaluuya je ale veľmi kvalitný herec, stále len 28 ročný mladík, ktorý nám verím že ešte čo to v budúcnosti ukáže. Veď predsa, Denzel aj Morgan sú už starí. Iba žeby sa do neho transformovali. Aby to bolo fér, 3,5*** a 70,028% Inak ale vonkoncom nie strata času !(26.8.2017)

Mat frajerku čo ma ujetých rodičov nemusi byť celkom dobrý napad na navštevu :) Tých par hororových prvkov stalo zato a najmä priatel na telefone je na nezaplatenie..(28.8.2017)

Zas po nějaké době film, který mi stojí za napsání pár řádků. Bránil jsem se mu zuby nehty, nelíbilo se mi co o něm napsal distributor, že je psaný jako mysteriózní ani plakát...prostě vše mi říkalo, že se mi to nebude líbit. Jak už to tak bývá, opak je pravdou a film mě prakticky od prvních pár minut chytnul a nepustil až do konce. Je to vlastně trošku detektivka, celou dobu přemýšlíte jak to je a proč to je...Já to sice SPOILER...................(i dík filmu Klíč).................KONEC SPOILERU odhadl po círka čtvrt hodině prakticky celé, ale věřím že hororově netrénovanému diváku to bude trvat podstatně dýl a parádně jej rozuzlení dostane. Herci hrají velice dobře, ať už bílí, černí nebo béžovo růžoví. Hudba podtrhující děj, včetně nečekaně a překvapivě použité písně z Hříšného tance - Time of My Life. Psychologický souboj kontra opravdový souboj na závěr, kterému nechybí myšlenky, strach o hlavní hrdiny, ale i trocha toho gore na konci. Za to vše a hlavně za to, že prostě vznikl kvalitní Thriller/horor 85%(5.12.2017)

Černoši? Hypnóza? Šálek čaje? Rouz je pěkná svině, takhle krást černoušky. Nestačí jí snad zahradník a služka, které takto zničila? Očividně ne, když si musí vybrat další oběť, kterou bude Krys, talentovaný fotograf. Začne klasickým postupem, svede černouška, kterého si vybere, poté ho zaveze domů. "Spřátelí" svou novou pečlivě vybranou oběť se svou matkou a otcem, kteří už klasickou metodou, přivítají nový přírůstek do rodiny. Ukážou další černoušky jako zahradníka a služku, kteří se mu nezdají zrovna normální. Večer si zajde zakouřit, ale když se vrací do pokoje, potká matku se svým šálkem čaje, pozve Kryse na slovíčko, zhypnotizuje a shodí ho do temna. Potom, rodina pokračuje ve svém plánu a svolá zbytek femily, aby přivítala novou oběť, kde Krys potká i hjumna, který si ho vybral. Krys si udělá fotečku černouška Farela, který není tak heppy jak ho známe. Pak si samozřejmě dá pár kollu se svým parťákem z ejrportu. Jakmile to Krysovi všechno dojde a chce odjet, naše kurvička najednou chudáček nemůže najít klíče. V tuhle chvílí dostane celá rodina chuť na černé maso, zavře Kryse do pokoje, kde mu pouští kamaráda slepého a šáleček čajíku, avšak on není blbý, nenechá se oblbnout příštím šálkem, rozmláti bratrovi hlavu, zabije chirurga dedyho a i psychožku mámu. A aby byl heppy end tak ještě přijede kamarád Ejrport a rozjebe s Krysem kundu Rouz. :)(21.1.2018)

Obrovské překvapení a téměř (koncovku bych pojal jinak) scénáristický diamant. Napínavé jak svině s parádní gradací a neustálým pocitem v žaludku, že tak trochu netuším, kam se to vyvine dál. Opravdu mě hodně válcovala právě zmíněná nepředvídatelnost (jasně, všichni jste věděli, jak to dopadne :-). Chvalitebná je celková psychologie a sociální podtext a nakonec i ty finální jatka mají svou úroveň, takže proč se ostýchat s vysokým hodnocením. 90%(21.10.2018)

Uteč...správný překlad zní: Vypadni!..... Ale k snímku samotnému: Hypnózou ovlivněná celá komunita, mi tak trochu připomenula snímek Stepfordské paničky. Kdož se trochu orientuje v oblasti psychologie, velmi dobře ví, že hypnóza nemůže působit dlouhodobě, natož zcela zbavit člověka vlastní vůle. Důvodem je skutečnost, že hypnóza pracuje s podvědomím, nikoli s vědomím. Pokud se nejedná o regresivní hypnózu, pak ta "prostá" pracuje s potlačovanými vzpomínkami, kolizí mezi vědomým a podvědomým jednáním, vypořádáním se se svými skrytými "démony"... V žádném případě nemůže odstranit svobodnou vůli a vědomí na delší časový úsek a k tomu zcela!... Nesčetněkrát potvrzená fakta, nemůže spisovatel/ka nebo scénárista/tka zcela ignorovat v thrileru ani dramatu, pokud nejde o dílo z kategorie fantasy... Nicméně, herecké výkony, kamera, dobře navozená atmosféra nejistoty a pochybností, udržují v mých očích snímek na 55%, a tedy slabších třech hvězdách....(29.4.2017)

Největší chyba je přistupovat k tomuto filmu, jako k hororu. Není to čistokrevný horor, spíše thriller a moc lekaček v něm taky není. Což, znamená to, že pokud budete očekávat horor bude zklamaný. Já bych film popsal, jako thriller s hororovým nádechem, který je okořeněný o velkou dávku satiry a sociálního přesahu. Režisér Jordan Peele chytře pracuje s tématem, využívá stereotypizace černochů a přináší hutný film, z něhož není dobře, když u něho začnete přemýšlet a vidět ten přesah v dialozích a scénách. Lze si film užít i bez toho, ale jakmile přestanete brát film, jen jako medium, tak je to o něčem jiném. Nicméně to nemění nic na tom, že první půlka je pomalejší a trochu nudnější. Je to účel, ale trochu jsem se nudil. Druhá je akčnější a taky krvavější a ta mě sedla mnohem více. Peele si sehnal dobré herce a ty film táhnou nahoru. Daniel Kaluuya hraje moc dobře, zvláště když se snaží působit v klidu a v pohodě. Bradley Whitford a Catherine Keener jsou dost dobří a mají zajímavé momenty a scény. Nejvíce se mi, ale líbil výkon Allison Williams, která to zahrála perfektně. Uteč je dost dobrý film, který mě bavil, ale nevím jestli si ho někdy pustím znovu. PS: Scéna s písničkou Timy of my Life je naprosto dokonalá.(2.5.2017)

Předem bych chtěl říct, že rasismus je mi cizí. Čokoláda, ping pong a kari mi inponuje. Delší achilovka by se mi taky hodila, jak pořád něco nestíhám. A kdyby si má milovaná dcera Hessy dovedla domů černoknežníka, tak by mi vůbec nevadilo, kdyby stál u našeho stolu při nedělním obědě. Možná proto mi ani tento film nezapadá do této tématiky. Vždyť která rasistická běloba by chtěla žít v černém těle?! Takže o čem to vlastně je? Je to o mezidruhové lásce, zklamání, hypnóze, kouření, nepochopené toleranci, pomstě a jednoduchém humoru. Takže o ničem na co vás tvůrci původně lákali do kin. Dal bych hvězdy jen dvě, kdybych u toho usnul, ale to se nestalo. A to je přidaná hodnota.(2.5.2017)

Přímo vzorová ukázka toho, jak špatně sestavený trailer dokáže pohřbít celý film. V podstatě jsem se na to nemusel dívat, protože mi trailer prozradil téměř všechno a v samotném filmu mě tak nemělo co překvapit. Největší highlight měl být očividně zvrat, ten u mě bohužel nezafungoval, jelikož jsem ,,pointu" toho všeho prokoukl ve chvíli, kdy Roseina matka, zbavovala Chrise závislosti na kouření, ale komu to nedojde, bude překvapen. Znepokojivé to svým způsobem bylo, když je jeden černoch v obklopení desítek bělochů, kteří se chovají až podezřele přívětivě a vyjde najevo celá pravda, cítíte zoufalství společně s ,,hlavním hrdinou". Daniel Kaluuya podal suverénní přesvědčivý výkon. V podstatě všichni ,,záporáci" zvládli role na výbornou. Bradley Whitford vypadá tak o 10-15 let starší. Po shlédnutí už nechci nikdy slyšet cinkání lžičky o šálek nebo sklenku, drásalo mi to nervy. Každopádně je potěšující neobvyklý námět, protože moc moderních filmů o rasismu není. Nebýt hláškujícího Lil Rel Howeryho, viděl bych to jen na průměr, ale díky jeho humoru, který to krásně zlehčoval a skvěle se do tohohle tipu filmu hodil, musím přihodit i tu čtvrtou hvězdu.(6.5.2017)

• zahadum

Rasistický horor ? alebo horor v rasizme ? alebo multi kulti bio horor ? vezmite si to ako chcete...je to stupidita ktorej záver to celé totálne pošle mimo realitu.(12.5.2017)

Geniálne natočený horror (thriller), s dobrými odľahčenými scénami (bingo), síce len z ľahkým nadpriemerným finále, ktoré vlastne ani nezníži dobrý dojem z filmu vďaka intenzívnemu celkovému zážitku. (95%)(14.5.2017)

Zajimavy horor, ktery dlouho umne buduje pocit napeti a nepatricnosti a na konci pro zmenu predvede solidni krvavou lazen. Zajimavej kousek.(19.5.2017)

Určite jeden z tých lepších kúskov tohto žánru. Samotná hlavná postava mi miestami pripadala ako horor sama o sebe. ,,Strašidelný Ibrahim". Tematika ale zasiahla veľmi dobre oblasť obľúbenosti v dnešnej dobe. Hypnóza, motivačné reči a psychovymývačky. Bol som prekvapený tiež obratom. V každom filme hororového žánru som si hovoril. Pre čo tých zlosynov nepozabíja? Tu ma konečne Chrisík vypočul.(22.5.2017)

V průběhu děje dost twist. To jsem nečekal. Zabavilo. Však šokován nejsem.(1.7.2017)

Zajímavý dobře zpracovaný námět. Tvůrcům se daří udržovat napětí a "Ira Levinovskou" (Stepfordské paničky, Rosemary má dětátko) atmosféru nejistoty a tíživého pocitu spiknutí všech proti jednomu. Jen je škoda, že si tvůrci hned v úvodních minutách vyplácali jeden zvrat z mého pohledu zdánlivě čitelnou narážkou - paradoxní je, že při zpětném pohledu musím seznat, že jsem si jí vyložil vlastně špatně, což ale nic nemění na tom, že mě tím stejně nezáměrně vlastně k předčasnému odhalení jednoho ze zvratů přivedli!(29.7.2017)

Klobúk dole! Päťhviezdičková atmosféra a scenár. Od začiatku síce tušíte, kam sa to celé bude uberať, ale netušíte ako. Napätie sa dá vyjmúc záver krájať. A to mám rád..(25.8.2017)

Krásný příklad poutavého bizarního mysteriózního filmu, který diváka neustále něčím překvapuje. Krásně je zde zpracována atmosféra, kdy je jasné, že něco rozhodně není v pořádku, ale přestože to bije do očí, dlouho nelze prstem ukázat, o co přesně tu sakra jde. Velmi oceňuji zejména herecké výkony sluhů, které mě nutily pozvedat pravé obočí do výšin, kam jsem si ani nepomyslel, že je možné jej dostat.(3.9.2017)

To je taková kravina, až je to vlastně dobrý.(28.10.2017)

Super osviezenie, doslova totalne novy vzduch a vyvetranie velkopanskeho domu plneho zatuchnutych hororovych konvencii :) V Amerike este iste intenzivnejsie, kvoli racial issues a historii.. Fakt dlho som nevidel nieco tak hrave, nove, zaujimavo napinave/strasidelne a zabavne zaroven. Velmi velke prekvapenie a nadej do buducnosti. Plus este ked si clovek zobere, ze toto vobec nemohlo stat vela penazi. Tu sa paradne ukazuje, ako je napad (story) to najdolezitejsie - a zaroven najlacnejsie. Zatial u mna highlight roka, kludne by som si to dal znovu. [#21/2017](12.11.2017)

tento film je genialny pozrel som aj ked z titulkami dakujem Sarinke za titulky uplna jeba film uvod trochu slaby ale potom to ide fakt parada ale horor to neni isto(11.1.2018)