Uteč

• Austrálie

• Nizozemsko

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Japonsko, 2017, 104 min

Krásný příklad poutavého bizarního mysteriózního filmu, který diváka neustále něčím překvapuje. Krásně je zde zpracována atmosféra, kdy je jasné, že něco rozhodně není v pořádku, ale přestože to bije do očí, dlouho nelze prstem ukázat, o co přesně tu sakra jde. Velmi oceňuji zejména herecké výkony sluhů, které mě nutily pozvedat pravé obočí do výšin, kam jsem si ani nepomyslel, že je možné jej dostat.(3.9.2017)

Super osviezenie, doslova totalne novy vzduch a vyvetranie velkopanskeho domu plneho zatuchnutych hororovych konvencii :) V Amerike este iste intenzivnejsie, kvoli racial issues a historii.. Fakt dlho som nevidel nieco tak hrave, nove, zaujimavo napinave/strasidelne a zabavne zaroven. Velmi velke prekvapenie a nadej do buducnosti. Plus este ked si clovek zobere, ze toto vobec nemohlo stat vela penazi. Tu sa paradne ukazuje, ako je napad (story) to najdolezitejsie - a zaroven najlacnejsie. Zatial u mna highlight roka, kludne by som si to dal znovu. [#21/2017](12.11.2017)

Černoši? Hypnóza? Šálek čaje? Rouz je pěkná svině, takhle krást černoušky. Nestačí jí snad zahradník a služka, které takto zničila? Očividně ne, když si musí vybrat další oběť, kterou bude Krys, talentovaný fotograf. Začne klasickým postupem, svede černouška, kterého si vybere, poté ho zaveze domů. "Spřátelí" svou novou pečlivě vybranou oběť se svou matkou a otcem, kteří už klasickou metodou, přivítají nový přírůstek do rodiny. Ukážou další černoušky jako zahradníka a služku, kteří se mu nezdají zrovna normální. Večer si zajde zakouřit, ale když se vrací do pokoje, potká matku se svým šálkem čaje, pozve Kryse na slovíčko, zhypnotizuje a shodí ho do temna. Potom, rodina pokračuje ve svém plánu a svolá zbytek femily, aby přivítala novou oběť, kde Krys potká i hjumna, který si ho vybral. Krys si udělá fotečku černouška Farela, který není tak heppy jak ho známe. Pak si samozřejmě dá pár kollu se svým parťákem z ejrportu. Jakmile to Krysovi všechno dojde a chce odjet, naše kurvička najednou chudáček nemůže najít klíče. V tuhle chvílí dostane celá rodina chuť na černé maso, zavře Kryse do pokoje, kde mu pouští kamaráda slepého a šáleček čajíku, avšak on není blbý, nenechá se oblbnout příštím šálkem, rozmláti bratrovi hlavu, zabije chirurga dedyho a i psychožku mámu. A aby byl heppy end tak ještě přijede kamarád Ejrport a rozjebe s Krysem kundu Rouz. :)(21.1.2018)

Film, který je absolutně nečitelný a pro mě nádherně originální. Netušil jsem vůbec nic až do samotného konce. Odhadnout co bude v následujících vteřinách šlo jen těžko. Za mě velmi milé překvapení a nadšení. Psycho atmosféra filmu je skvělá. Nemám výhrady, a tak okamžitě zvyšuje počet hvězd ze 4 na 5. Počet hodnocení: 11 185(10.6.2018)

Jednohubka s vcelku originální zápletkou, kterou by ale režiséři typu Tarantina či bratrů Cohenů dokázali dle mého názoru dovést k dokonalosti, zejména ji lépe vygradovat. Nejlepší je první polovina, která vám za doprovodu znepokojivé hudby pořádně zahraje na nervy. Závěr, jak už jsem naznačil, trochu ztrácí dech ... 3.5* aneb 70%(12.6.2018)

Chudáci gádžové musí tohle žehrání na znevýhodnění, latentní rasismus a další drobné prohřešky snášet i u telky a v kině čím dál častěji, říkají si asi mnozí. Nač si to ty černý huby stále stěžují? Co jim kdo kdy udělal a dělá? Moralitka je asi to poslední, u čeho by chtěl slušný středoevropan trávit večer po námezdní dřině pro židácké korporace, ale připomenutí, že žijeme ve světě pokrytectví, může být sotva zábavnější než zde, tak to vydržte. Jordan Peele vystavil svůj skvělý filmeček na zkušenosti, která je univerzální, jak ví každý, kdo má již za sebou první setkání s rodiči nevinného děvčete, které šoustá. Nadstavba etnické odlišnosti možnost identifikace jen umocňuje. Utkání hlavního hrdiny s rodinkou svérázných liberálů lemuje množství lahodných momentů: Mého otce předběhl v kvalifikaci na olympiádu v Berlíně Jessie Owens. Málem se přes to přenesl ... Ve sklepě nám řádí černá plíseň ... Kdybych mohl, volil bych Obamu i potřetí ... Fucking liberals. Rovnováha mezi komedií, hororem, paranoiou v duchu Shutter Island a sociálně uvědomělým komentářem je pozoruhodná. Nebere se to moc vážně, i když by mohlo, když to disponuje one-linery typu potom jsem začal obchodovat s umění a můj zrak šel do háje. Soundtrack z nebe.(15.9.2018)

ŠOK! První polovina velmi krásně buduje napětí, druhá polovina vás nenechá vydechnout. Thrillerová cerze filmu "Co jsme komu udělali?" je dokonalou ukázkou toho, že slavné herecké obsazení není všechno. Nízký rozpočet a výsledek hodný Hollywoodu. Celý filmový zážitek podkresluje neuvěřitelně originální soundtrack. Musím vidět znovu!(13.4.2017)

Uteč...správný překlad zní: Vypadni!..... Ale k snímku samotnému: Hypnózou ovlivněná celá komunita, mi tak trochu připomenula snímek Stepfordské paničky. Kdož se trochu orientuje v oblasti psychologie, velmi dobře ví, že hypnóza nemůže působit dlouhodobě, natož zcela zbavit člověka vlastní vůle. Důvodem je skutečnost, že hypnóza pracuje s podvědomím, nikoli s vědomím. Pokud se nejedná o regresivní hypnózu, pak ta "prostá" pracuje s potlačovanými vzpomínkami, kolizí mezi vědomým a podvědomým jednáním, vypořádáním se se svými skrytými "démony"... V žádném případě nemůže odstranit svobodnou vůli a vědomí na delší časový úsek a k tomu zcela!... Nesčetněkrát potvrzená fakta, nemůže spisovatel/ka nebo scénárista/tka zcela ignorovat v thrileru ani dramatu, pokud nejde o dílo z kategorie fantasy... Nicméně, herecké výkony, kamera, dobře navozená atmosféra nejistoty a pochybností, udržují v mých očích snímek na 55%, a tedy slabších třech hvězdách....(29.4.2017)

Pri tomto filme bol premrhaný obrovský potenciál.(30.4.2017)

Hrozne nesympatický film, ktorý rozhodne nebude pochuti každému. Má však nádych originality, je znepokojujúci, náramne vybrúsený a do poslednej štipky napätia vystavaný tak, aby proste nedovolil divákovi odtrhnúť od neho zrak. Možno udá nový trend vytvárania hororov. Hoci sa podstata dá odhaliť už pri príjazde k rodičom a nevyhlo sa to nelogickým mindfuckom, to finále to našťastie (síce tiež nebolo až také, ako by sa možno čakalo) ako tak zadosťučiní. Bez neho by som zrejme šiel o hviezdičku nižšie.(1.5.2017)

Přímo vzorová ukázka toho, jak špatně sestavený trailer dokáže pohřbít celý film. V podstatě jsem se na to nemusel dívat, protože mi trailer prozradil téměř všechno a v samotném filmu mě tak nemělo co překvapit. Největší highlight měl být očividně zvrat, ten u mě bohužel nezafungoval, jelikož jsem ,,pointu" toho všeho prokoukl ve chvíli, kdy Roseina matka, zbavovala Chrise závislosti na kouření, ale komu to nedojde, bude překvapen. Znepokojivé to svým způsobem bylo, když je jeden černoch v obklopení desítek bělochů, kteří se chovají až podezřele přívětivě a vyjde najevo celá pravda, cítíte zoufalství společně s ,,hlavním hrdinou". Daniel Kaluuya podal suverénní přesvědčivý výkon. V podstatě všichni ,,záporáci" zvládli role na výbornou. Bradley Whitford vypadá tak o 10-15 let starší. Po shlédnutí už nechci nikdy slyšet cinkání lžičky o šálek nebo sklenku, drásalo mi to nervy. Každopádně je potěšující neobvyklý námět, protože moc moderních filmů o rasismu není. Nebýt hláškujícího Lil Rel Howeryho, viděl bych to jen na průměr, ale díky jeho humoru, který to krásně zlehčoval a skvěle se do tohohle tipu filmu hodil, musím přihodit i tu čtvrtou hvězdu.(6.5.2017)

• Sssiksseilor

Lehký podprůměr mající velmi kvalitní technické zpracování (kamera je kupříkladu špičková), ale výrazně pokurvené téměř vše ostatní. Celé je to točeno od negrů pro negry, takže je jasné, že to celé nedává smysl, což je škoda, protože za těch pár dobrých scén bych moc rád alespoň hvězdu udělil, ale nejde to. U castingu je znát hodně omezený rozpočet a takzvaná vyšší nadřazená třída je vyobrazena dosti komediálně. Thus GET OUT, nothing to see here, only blackness. ~ (42%)(3.6.2017)

Podobných filmů jsem pár viděl, ale chválím, že závěr je jiný, než člověk původně čekal, i když to k něčemu takovému směřovalo. Správně bizarní, genderově vyrovnaná Taková normální rodinka ("Dědo, sejmi ho!"), kde nakonec i několik předchozích, podivných dialogů dá smysl. Scény v propadlišti byly špicovní! Jen ta všemi zmiňovaná atmosféra mi nějak utekla...(6.6.2017)

Psychothriller so záverečným twistom za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Shyamalan na začiatku svojej režisérskej kariéry. Atmosféra je budovaná veľmi zručne (vôbec nie je cítiť, že režisér je predovšetkým komik), ale čo je trochu škoda, na konci vyvrcholí len do brutálnej vyvražďovačky. Sofistifikovanejší záver mohol z tohto filmu spraviť ďalšiu žánrovú klasiku. 7+/10(6.6.2017)

Krásna hra so žánrami, thriller na pomedzí horroru s vtipnými vsuvkami, niečo medzi drámou a scifi. Pekný to mix. Jordan Peele natočil vyspelý filmársky debut, ktorý masívne zabodoval (najmä v US) a nedivím sa tomu. Skvelý nápad, prevedenie, neznámi, no dokonalí herci, dobrá hra s tempom, kamerou a ešte aj dobrá hudba. Nemám čo dodať, ja som si tento žánrový kúsok užil fakt hodne.(10.6.2017)

Podle mě nejlepší horor (nehoror) za poslední roky. Jordan Peele dokázal za málo natočit hodně muziky a rád bych se podíval na další jeho film. Což se k úspěchu filmu rozhodně tak stane. 90%(20.6.2017)

Solidní černý humor kombinovaný se slušným hororem a výbornou Alison Williams. Skvělá atmosféra mrazivého napětí na párty, kde jsou všichni děsně v pohodě, jen to černé služebnictvo se chová nijak zvláštně. Hlavní motiv není nijak originální, ale přesto v tomhle filmu funguje bezvadně.(30.6.2017)

V průběhu děje dost twist. To jsem nečekal. Zabavilo. Však šokován nejsem.(1.7.2017)

Krásně budovaná atmosféra černo-bílého, spíše thrilleru nežli hororu. Nebýt, z mého pohledu, rychle vyřízeného konce a snížené laťky krvavosti, dal bych lepší hodnocení. Zde by nějaký opravdu nechutný závěr slušel. 75%(21.7.2017)

Zajímavý dobře zpracovaný námět. Tvůrcům se daří udržovat napětí a "Ira Levinovskou" (Stepfordské paničky, Rosemary má dětátko) atmosféru nejistoty a tíživého pocitu spiknutí všech proti jednomu. Jen je škoda, že si tvůrci hned v úvodních minutách vyplácali jeden zvrat z mého pohledu zdánlivě čitelnou narážkou - paradoxní je, že při zpětném pohledu musím seznat, že jsem si jí vyložil vlastně špatně, což ale nic nemění na tom, že mě tím stejně nezáměrně vlastně k předčasnému odhalení jednoho ze zvratů přivedli!(29.7.2017)