Reklama

Reklama

Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský

Trailer

Obsahy(1)

Střihový dokument nabídl na sklonku života velkou příležitost nestorovi českého herectví Vlastimilu Brodskému (*15. 12. 1920 – †20. 4. 2002). Nejde totiž jen o tradiční vzpomínání pro kameru. Snímek je postaven především na vtipných, sebeironických průpovídkách Brodského, v nichž glosuje svou uměleckou dráhu i životní zákruty. Režisér Ondřej Havelka neváhá nechat jeho postřehy zaznít ani v příhodných inscenovaných mezihrách. Pro mnohé může být překvapením až morbidní humor, díky němuž se herec vyrovnával (podle vlastního přiznání už několik desetiletí!) s vědomím blížícího se konce. Tímto zpola odevzdaným, zpola provokujícím tónem ovšem prozrazoval, že si do nejmenšího detailu uvědomoval mýtotvorný charakter svých výpovědí – ani na okamžik nevypadl ze zvolené role bručivého dobrosrdečného staříka. Svérázné životní bilancování doplňuje detailní procházení Brodského hereckou dráhou prostřednictvím jeho vážných i komických filmových rolích, s nimiž se po řadě let konfrontuje na filmovém plátně. Řada z nich mu vynesla nepolevující přízeň publika jeho hereckému umění a také mezinárodní renomé, o čemž svědčí Stříbrný medvěd z berlínského festivalu za titulní úlohu ve filmu Jakub lhář a Zlatou nymfou z Monte Carla oceněná role Fendrycha v televizní inscenaci Tažní ptáci. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

Pasternak 

všechny recenze uživatele

Až dojemné. Velice propracované ( děkuji pane Havelko ) a o velikém mistrovi ( děkuji za vše pane Brodský ). k tomu už se dá jen říct, že měl pan Broský štěstí, že přestože nám odešel, dostal příležitost se zdařile rozloučit v Babím létě. Pan Sovák to štěstí neměl...PANE BRODSKÝ, NEZAPOMENU NA VÁS, NIKDY! ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Laskavý dokument o jedné z největších postav českého filmu. Úspěšně se vyhnul syndromu "mluvících hlav", místo toho nabízí neustálé prolínání dialogů s panem Brodským na místech jemu blízkých s ukázkami snímků, v nichž hrál. Soustředí se čistě na hereckou kariéru, doplňovanou postřehy, pocity a názory. Krásné a krásnější tím víc, čím raději jste pana Brodského měli. ()

Reklama

Fingon 

všechny recenze uživatele

70%. Zajímavý pohled na herce, který o několik let později zemřel... přestože je po formální stránce podán velmi zajímavě, zamrzí, že u jednotlivých ukázek není napsáno, ze kterého filmu pocházejí (závěrečné shrnutí v titulcích moc užitečné není) a také že přehled Brodského kariéry končí kolem roku 1969 Skřivánky na niti a Hajajou - že by chtěl upozornit pouze na těch "pět či šest ze stopadesáti, které se povedly?" Nebo to byl dramaturgický záměr Havelky, protože "v sedmdesátých a osmdesátých letech úroveň české kinematografie poklesla"? ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Dokumentární film Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský je upřímnou poklonou vynikajícímu herci. Zaměření Ondřeje Havelky na filmovou tvorbu Brodského je pochopitelné. Je to nejznámější hercova podoba, navždy a pro každého uchovaná na filmových pásech. Vedle notoricky známých filmových rolí se objeví i několik neznámých a zapomenutých zajímavostí. Bezmála osmdesát let života v několika zcela odlišných etap politicko-společenského uspořádání zanechal v hercově duši sarkastický nadhled dráždění. Zdá se, že existencionalismus našel své praktické uplatnění! S potěším to vítám. Vlastimil Brodský patří k nezapomenutelným veličinám českého herectví, je otevřený ve zpovědi, bilancování se pomalu a jistě začíná uzavírat a já se již navždy nechám unášet jeho noblesou a nezapomenu i nadále uctívat jeho soukromý genius loci. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Brodský so svojím príjemným prihováraním sa divákovi nepotrebuje v dokumente takmer žiadneho sprievodcu. Ten za celý čas položil asi len tucet otázok, celý film patrí Brodskému, jeho svojskemu humoru a ukážkam z jeho filmov. Nie každý film je v komentári pomenovaný, takže poslúži aj ako test filmový znalostí pre fajnšmekrov. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama