• Kanada

Lorne Balfe

Chris Gill

Scénografie:

Chris Roope

Zaujímavý počin, ktorý má peknú kameru a celkovo výzor. Obsadenie je tiež celkom slušné, aj keď mi občas Miranda Richardson prišla nejaká divná. Príbeh už nie je nejaký slávny. Tam je veľa vecí klišé a hlavne veľa vecí nudných. Zo začiatku to vyzeralo na dobré dielo, ale potom to nabehlo na stereotyp. Chovanie postáv je tu niekedy až neznesiteľné. V tomto roku bolo Churchilla požehnane. Natočili sa dva filmy a ja musím povedať, že ten druhý - Darkest Hour sa mi páčil omnoho viac. Toto je všetko také až moc komorné a stále sa to krúti o tom istom. Ku koncu som bol už slušne znudený. Viac ako priemer tomu dať nemôžem.(2.2.2018)

Celkem klasický životopisný snímek, který hraje hlavně na to, že se očekávají skvělé výkony od hlavních představitelů. Brian Cox rozhodně nezklamal, ale film není prostě nic zásadně překvapivého, jede se na hodně patetickou notu, což filmu škodí a o Churchillovi samotném se nic extra nového nedozvíte.(25.9.2017)

Film, ve kterém daleko více vynikne velikost osobností Eisenhowera, Montgomeryho, Winstonovy ženy, jeho něco-jako-komorního s knírkem, dokonce i toho koktacího krále, i jeho sekretářky. Všichni působí daleko víc vyrovnaně, vyzrále, a uvědomující si vlastní role v životě. Nejsem si jistý, zda se jednalo o záměr Churchilla takto zobrazit. Ale je možné, že ho tak začali vnímat i lidé, jelikož první volby konající se bezprostředně po válce nevyhrál a klidil se do opozice.(9.2.2018)

Pokud jde o Briana Coxe a vlastně i o ostatní herce, tak nemám problém. V zásadě nic nenamítám ani proti trochu jinému pohledu na Churchilla, který je zde vykreslen jako umanutý stařík, který se nechce smířit se svou mizivou rolí ve velení armády a snaží se zastavit operaci Overlord. Naopak hádky mezi ním a Eisenhowerem či Montgomerym patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Horší je to s tempem, které místy vyloženě uspává, Teplitzky nepotěší ani patetickou notou ne nepodobnou americkým vlasteneckým flákům a především mi lezlo na nervy to neustálé omílání toho, kolik mužů při vylodění zemře. Kouknout se na to dá, ale nejedná se o nic, co by si člověk zapamatoval, což je třeba vzhledem k už zmíněnému castingu velká škoda. 55%(22.10.2017)

Rozhodnutí bývá občas komplikované, obzvláště pokud je velitel "jemnější" povahy. Osobně nelze upřít snahu vykreslit Churchilla jako bojovníka Anglie, který by nejraději vyhrával války bez ztráty jediného muže. Bohužel - válka je tvdá a bere si svou daň. A jak už to tak bývá - ve válce vyhrávají pouze tvrdí - nelítostní vojevůdci. Podívejme se třeba na takového Čingischána, že ;-) Ten do boje posílal tisíce, miliony ....hůlkové a jiní.... (sorry, nechal jsem se unést :-)) svých vojáků a... že by se zrovna zabýval, zda ten či onen bude zabit, či přežije ve válečné vřavě??? rozhodně ne. A podobně na tom byl i Áda.... Jenže - zde je přecejen trochu rozdíl ;-) Áda to přehnal, bo neuměl zavčasu skončit... Zato Čingischán?? ten si na velikou Čínu taky netroufl, ikdyž to byl jen Mongol ;-) Sice Mongol, ale měl dostatek rozumu. Sice zde je v tomto snímku popisován zlomek všech Churchillových činů (v podstatě se jednalo pouze o to vylodění v Normandii), nicméně to však nelze vztahovat na celé období jeho politiky. Mylně by pak mohl divák nabýt dojmu, že takto se choval při každém podobném dilema, mylně by divák mohl nabýt dojmu, že se "pošetilý stařík" pletl dospělákům do řečí a dělal trucovitosti... Takže berte tento snímek okem shovívavým....(2.11.2017)