• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Životopisný / Historický / Drama

Velká Británie, 2017, 98 min

Film, ve kterém daleko více vynikne velikost osobností Eisenhowera, Montgomeryho, Winstonovy ženy, jeho něco-jako-komorního s knírkem, dokonce i toho koktacího krále, i jeho sekretářky. Všichni působí daleko víc vyrovnaně, vyzrále, a uvědomující si vlastní role v životě. Nejsem si jistý, zda se jednalo o záměr Churchilla takto zobrazit. Ale je možné, že ho tak začali vnímat i lidé, jelikož první volby konající se bezprostředně po válce nevyhrál a klidil se do opozice.(9.2.2018)

Briana Coxe mám rád a jeho přeměna v "největšího Brita" je provedena zdárně jak po stránce vizuální, tak projevu. Ovšem scénář britského premiéra prezentuje spíš jako umanutého starého muže, kterého rozčiluje, že ho nikdo neposlouchá, ztrácí důvěru v sebe sama, je trýzněn přízrakem Gallipoli a nechce invazi. Troufám si říct, že tohle dilema "kudy do Evropy" už bylo tři dny před operací Overlord trochu pasé, takže mi to drama muže, který až teprve po srdceryvném vyznání své sekretářky ze strachu o snoubence nalezne pevnou půdu pod nohama, připadá poněkud vyumělkované. Churchill, jako většina velkých mužů, oplýval mnoha vlastnostmi, pro které by ho člověk nakopl, jenže to byla jen část jeho osobnosti. Je zajímavé to porovnat s jeho pojetím v seriálu The Crown. Tam je Churchill rovněž občas zlostný, ješitný až na půdu, často není schopen přijmout dobrou radu. ale přesto divák chápe, proč jde o jednu z největších osobností minimálně moderní doby. Zde mi tohle chybí, tvůrci příliš dají na jméno. Celkově nejde o špatně natočený film, kamera je rozhodně dobrá a vůbec to dobře vypadá, ale záběr je trochu mělký.(12.11.2017)

Celkem klasický životopisný snímek, který hraje hlavně na to, že se očekávají skvělé výkony od hlavních představitelů. Brian Cox rozhodně nezklamal, ale film není prostě nic zásadně překvapivého, jede se na hodně patetickou notu, což filmu škodí a o Churchillovi samotném se nic extra nového nedozvíte.(25.9.2017)

Ne tak dobré jako nedávno viděný Churchill v podání Gleesona, ale i tak se jedná o velice zdařilý životopisný snímek, který se může směle rovnat se známějším The Darkest Hour. Kdybych měl porovnat herce, kteří největšího Brita ztvárnili, viděl bych to následovně: Brendan Gleeson (Into the Storm), Gary Oldman (The Darkest Hour), Brian Cox (Churchill), John Lithgow (The Crown).(1.11.2018)

Rozhodnutí bývá občas komplikované, obzvláště pokud je velitel "jemnější" povahy. Osobně nelze upřít snahu vykreslit Churchilla jako bojovníka Anglie, který by nejraději vyhrával války bez ztráty jediného muže. Bohužel - válka je tvdá a bere si svou daň. A jak už to tak bývá - ve válce vyhrávají pouze tvrdí - nelítostní vojevůdci. Podívejme se třeba na takového Čingischána, že ;-) Ten do boje posílal tisíce, miliony ....hůlkové a jiní.... (sorry, nechal jsem se unést :-)) svých vojáků a... že by se zrovna zabýval, zda ten či onen bude zabit, či přežije ve válečné vřavě??? rozhodně ne. A podobně na tom byl i Áda.... Jenže - zde je přecejen trochu rozdíl ;-) Áda to přehnal, bo neuměl zavčasu skončit... Zato Čingischán?? ten si na velikou Čínu taky netroufl, ikdyž to byl jen Mongol ;-) Sice Mongol, ale měl dostatek rozumu. Sice zde je v tomto snímku popisován zlomek všech Churchillových činů (v podstatě se jednalo pouze o to vylodění v Normandii), nicméně to však nelze vztahovat na celé období jeho politiky. Mylně by pak mohl divák nabýt dojmu, že takto se choval při každém podobném dilema, mylně by divák mohl nabýt dojmu, že se "pošetilý stařík" pletl dospělákům do řečí a dělal trucovitosti... Takže berte tento snímek okem shovívavým....(2.11.2017)