• Kanada

Lorne Balfe

Chris Gill

Scénografie:

Chris Roope

Film není špatně natočený, ale ve výsledku je to docela nuda o vrtošivém staříkovi, co nevěřil, že operace Overlord (Den D) dopadne dobře.(24.9.2017)

Brian Coxe mám rád a jeho přeměna v "největšího Brita" je provedena zdárně jak po stránce vizuální, tak projevu. Ovšem scénář britského premiéra prezentuje spíš jako umanutého starého muže, kterého rozčiluje, že ho nikdo neposlouchá, ztrácí důvěru v sebe sama, je trýzněn přízrakem Gallipoli a nechce invazi. Troufám si říct, že tohle dilema "kudy do Evropy" už bylo tři dny před operací Overlord trochu pasé, takže mi to drama muže, který až teprve po srdceryvném vyznání své sekretářky ze strachu o snoubence nalezne pevnou půdu pod nohama, připadá poněkud vyumělkované. Churchill, jako většina velkých mužů, oplýval mnoha vlastnostmi, pro které by ho člověk nakopl, jenže to byla jen část jeho osobnosti. Je zajímavé to porovnat s jeho pojetím v seriálu The Crown. Tam je Churchill rovněž občas zlostný, ješitný až na půdu, často není schopen přijmout dobrou radu. ale přesto divák chápe, proč jde o jednu z největších osobností minimálně moderní doby. Zde mi tohle chybí, tvůrci příliš dají na jméno. Celkově nejde o špatně natočený film, kamera je rozhodně dobrá a vůbec to dobře vypadá, ale záběr je trochu mělký.(12.11.2017)

Rozhodnutí bývá občas komplikované, obzvláště pokud je velitel "jemnější" povahy. Osobně nelze upřít snahu vykreslit Churchilla jako bojovníka Anglie, který by nejraději vyhrával války bez ztráty jediného muže. Bohužel - válka je tvdá a bere si svou daň. A jak už to tak bývá - ve válce vyhrávají pouze tvrdí - nelítostní vojevůdci. Podívejme se třeba na takového Čingischána, že ;-) Ten do boje posílal tisíce, miliony ....hůlkové a jiní.... (sorry, nechal jsem se unést :-)) svých vojáků a... že by se zrovna zabýval, zda ten či onen bude zabit, či přežije ve válečné vřavě??? rozhodně ne. A podobně na tom byl i Áda.... Jenže - zde je přecejen trochu rozdíl ;-) Áda to přehnal, bo neuměl zavčasu skončit... Zato Čingischán?? ten si na velikou Čínu taky netroufl, ikdyž to byl jen Mongol ;-) Sice Mongol, ale měl dostatek rozumu. Sice zde je v tomto snímku popisován zlomek všech Churchillových činů (v podstatě se jednalo pouze o to vylodění v Normandii), nicméně to však nelze vztahovat na celé období jeho politiky. Mylně by pak mohl divák nabýt dojmu, že takto se choval při každém podobném dilema, mylně by divák mohl nabýt dojmu, že se "pošetilý stařík" pletl dospělákům do řečí a dělal trucovitosti... Takže berte tento snímek okem shovívavým....(2.11.2017)

Pokud jde o Briana Coxe a vlastně i o ostatní herce, tak nemám problém. V zásadě nic nenamítám ani proti trochu jinému pohledu na Churchilla, který je zde vykreslen jako umanutý stařík, který se nechce smířit se svou mizivou rolí ve velení armády a snaží se zastavit operaci Overlord. Naopak hádky mezi ním a Eisenhowerem či Montgomerym patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Horší je to s tempem, které místy vyloženě uspává, Teplitzky nepotěší ani patetickou notou ne nepodobnou americkým vlasteneckým flákům a především mi lezlo na nervy to neustálé omílání toho, kolik mužů při vylodění zemře. Kouknout se na to dá, ale nejedná se o nic, co by si člověk zapamatoval, což je třeba vzhledem k už zmíněnému castingu velká škoda. 55%(22.10.2017)

Celkem klasický životopisný snímek, který hraje hlavně na to, že se očekávají skvělé výkony od hlavních představitelů. Brian Cox rozhodně nezklamal, ale film není prostě nic zásadně překvapivého, jede se na hodně patetickou notu, což filmu škodí a o Churchillovi samotném se nic extra nového nedozvíte.(25.9.2017)