Reklama

Reklama

Churchill

  • Velká Británie Churchill (více)

I velcí muži mají své dny... Červen 1944. Francie je stále okupována nacisty. Chtějí-li Spojenci na západní frontě zvítězit, musí osvobodit Francii. Na jihu Anglie se proto formuje armáda, jejímž úkolem je pokusit se o invazi do Evropy. Jinými slovy provést Den D, mohutný společný útok vzdušných, námořních i pozemních sil a největší operaci, jakou kdy spojenecké síly podnikly. Jediný muž je však proti. Winston Churchill se obává, že pokud operace Overlord skončí neúspěchem, nebude mít Velké Británie dostatek sil na svou obranu. Jediný muž tak stojí proti vlastnímu králi, proti americkému vrchnímu veliteli Eisenhowerovi i britskému generálovi Montgomerymu, proti všem. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Recenze (28)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Krev na rukou z Gallipoli, co nutí stoupat na brzdu. Churchill v těch pár dnech před dnem s velkým D zajímavě vykreslen jako lehce senilní uzlík strachu a pochybností, kterému nikdo nechce naslouchat. V další těžké chvíli, omezen ve vlivu svého rozhodování, za každé okolnosti loajální královské koruně a kormidlován vlastní chotí, tak může pro národ udělat jen jednu věc. Vyseknout projev, který o statečnosti a hrdosti nejen že mluví, ale i k ní podnítí.. Higgsova kamera připomínající styl Conrada L.Halla dovede upoutat pozornost, ale jinak Teplitzky podobně jako v Railway Man nepřichází s ničím, co by se vymykalo tvůrčím standardům a předalo patos nějak inovativněji. Na druhou stranu, važme si ještě takových životopisů, protože se může stát, že kultura rušení rasistu Winnieho brzy vypne.. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Ne tak dobré jako nedávno viděný Churchill v podání Gleesona, ale i tak se jedná o velice zdařilý životopisný snímek, který se může směle rovnat se známějším The Darkest Hour. Kdybych měl porovnat herce, kteří největšího Brita ztvárnili, viděl bych to následovně: Brendan Gleeson (Into the Storm), Gary Oldman (The Darkest Hour), Brian Cox (Churchill), John Lithgow (The Crown). ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film si síce zobral na paškál Churchilla ako sa postavil na zadné pri plánovaní ale aj pri realizácii operácie Overlord (6.6.1944), obával sa z neúspechu pri tomto vylodení. Neúspech by mal fatálne následky pre Britániu. A tak sa postavil proti svojmu kráľovi Jurajovi VI. ale aj proti vojakom Eisenhowerovi a Montgomerymu. Ako to dopadlo už vieme. Mňa viac zaujíma osoba britského premiéra. Ktorému voliči po vojne všetko spočítali a nezvolili ho na ďalšie obdobie. Churchillov život bol sprevádzaný úspechmi aj pádmi. Pre mňa bola rozhodujúca jeho myšlienka v realizáciu plánu „Operation unthinkable“, išlo o vyzbrojenie 100 tisíc bývalých nacistov v boji proti Sovietskemu zväzu. Dňa 8.5.1945 takmer celý svet oslavoval koniec 2. svetovej vojny ale Winston Churchill nie, požiadal svoj vojenský kabinet, aby vypracoval plán útoku na Sovietsky zväz. Jeho šialený plán pozostával z návrhu aby západné pluky zaútočili na sovietsku armádu na fronte od Hanburgu na severe po Terst na juhu. K tomu mala slúžiť armáda so 64. americkými divíziami, 35. britskými a zámorskými divíziami, 4. poľské a 10 nemeckých divízii v Európe. Takže Spojenci mali k dispozícii 103 divízii proti 264 sovietskym divíziám. Nakoniec Churchilla generáli presvedčili, že by išlo o samovraždu. A to je len jedna z perličiek o tomto najväčšom Britovi. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Briana Coxe mám rád a jeho přeměna v "největšího Brita" je provedena zdárně jak po stránce vizuální, tak projevu. Ovšem scénář britského premiéra prezentuje spíš jako umanutého starého muže, kterého rozčiluje, že ho nikdo neposlouchá, ztrácí důvěru v sebe sama, je trýzněn přízrakem Gallipoli a nechce invazi. Troufám si říct, že tohle dilema "kudy do Evropy" už bylo tři dny před operací Overlord trochu pasé, takže mi to drama muže, který až teprve po srdceryvném vyznání své sekretářky ze strachu o snoubence nalezne pevnou půdu pod nohama, připadá poněkud vyumělkované. Churchill, jako většina velkých mužů, oplýval mnoha vlastnostmi, pro které by ho člověk nakopl, jenže to byla jen část jeho osobnosti. Je zajímavé to porovnat s jeho pojetím v seriálu The Crown. Tam je Churchill rovněž občas zlostný, ješitný až na půdu, často není schopen přijmout dobrou radu. ale přesto divák chápe, proč jde o jednu z největších osobností minimálně moderní doby. Zde mi tohle chybí, tvůrci příliš dají na jméno. Celkově nejde o špatně natočený film, kamera je rozhodně dobrá a vůbec to dobře vypadá, ale záběr je trochu mělký. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tých filmových a televíznych Churchillov je v poslednej dobe celkom dosť, že ani neviete, s akým hercom si máte tohto pána spájať. Brian Cox hrá ako o život, ponára sa do svojej postavy čo to dá, otázne samozrejme je, nakoľko je jeho verzia podobná svojmu predobrazu. Coxov Churchill trpí výčitkami svedomia, či už to sú spomienky na Gallipolli alebo pripravované vylodenie vo Francúzsku. Akoby bol jediným politikom na svete, ktorý premýšľa v intenciách strát na ľudských životoch. Briti pochopiteľne túto veľkú osobnosť svojich dejín nebudú vo svojich filmoch robiť ambivalentnejšou než je nutné. Čiže tu máme klasický akademický životopis s výbornými hereckými výkonmi a slušnou psychologickým ponorom do mysli štátnika v kritickej dobe. No a neuhádnete, koho tu hrá James Purefoy. ()

Galerie (33)

Reklama

Reklama