Secret Agent

Mysteriózní / Thriller / Romantický / Drama

Velká Británie, 1936, 86 min

Předloha:

William Somerset Maugham (kniha)

Charles Bennett

Hubert Bath

Michael Balcon
  • IQ Tiqe

Úvod velkým příslibem zábavy - záměrně oznámí smrt vojáka, ze kterého pak udělají agenta, pošlou ho s jedním pošukem na akce, navíc se k měu kvůli zástěrce přidává krásná "manželka". Takže další příslib zábavy i romantiky. A začne něco, co není úplně nuda ale nedá se říct, že by mě to bavilo. Buď chybí napětí nebo síla příběhu, prostě cokoli, čeho bych se chytil a neproplul jen bez zájmu stovky mil kolem filmu. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4(29.7.2012)

PETER LORRE je stredobodom pozornosti,zatieni ostatnú trojicu s prehľadom svojim a diváka čaká nejedno prekvapenie v tomto rannom britskom snímku,neskôr maximálne sústredeného ALFREDA HITCHCOCKA,kde poznať jeho skorú tvorbu je dôležité nielen pre hitchofilov,ale pre každého cinefila,ktorý by mal poznať práve tieto snímky... Režisér disponuje veľkou kvalitou,ktorá sa zapísala do dejín kinematografie,lebo koľko nakrútil snímkov,toľko radosti pre človeka! Obdivujem ho za to,kým je dnes,kým bol a kým stále je! HITCHCOCK FOREVER!!!(6.2.2015)

Solidní špionáž, která má celou řadu nadprůměrných okamžiků, jako např. lanovka a výšlap do hor či finální zjištění a konec ve vlaku. Alfred Hitchcock opět dokázal naservírovat výbornou atmosféru, příjemnou romantickou linii na pozadí dramatického příběhu, skvěle zvolil prostředí i herce a docela se mu zdařilo i vygradovat napětí.(31.3.2013)

• NinadeL

Vysloveně slabá záležitost. Povídky W. Somerseta Maughama odehrávající se v první světové ze sbírky Ashenden: Or the British Agent (1928) sice slibovaly mnohé, ale tentokrát Bennett s Hitchem přichystali jen rutinní špionážní drama, které se sice tváří, že jsme v roce 1916, ale naneštěstí ne příliš dlouho. Setkáváme se znovu s Madeleine Carroll, ale ta je stejně nevýrazná jako vždycky, bohužel opět také s Peterem Lorrem (přehrávajícím a v šílené divadelní masce) a kdo by se těšil na mladičkou Lilli Palmer, ten by se hodně divil. Tady jako jediná skutečná zajímavost zůstává, že Hitchova Sabotáž ze stejného roku je natočena podle románu The Secret Agent a tak se to nádherně plete s tímto filmem.(10.1.2019)

Parádní Mistr. Ve špionských hrátkách možná kapku naivní, ve filmařském řemesle zcela precizní. Zpočátku jen humor i napětí nepostrádající lehký příběh se v jediném krutém okamžiku mění v nekompromisní drama s dilematem ne nesrovnatelným s hamletovským "Být či nebýt?" Síla oné chvíle pak trochu vyšumí v mírně laciné romanci, ale její stín nad hlavními hrdiny zůstane až do samotného závěru, v němž se teprve bude lámat chleba a možná i charaktery... Tajná čtyřka. Viděno během Season Challenge tour 2015 (5.8.2015)

• - Představitel jedné z hlavních rolí John Gielgud byl v době natáčení uznávaným divadelním hercem. Později přiznal, že roli ve filmu vzal pouze pro peníze a že ho natáčení příliš nebavilo, čemuž nepomohl ani jeho poměrně nepřátelský vztah s Hitchcockem. Přesto byl po letech nakonec rád, že se mohl natáčení zúčastnit. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Němka Lili Palmerová zde ztvárnila svoji vůbec první anglicky mluvenou roli. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Mezi další adaptace povídek W. Somerseta Maughama patří Trio (1950) nebo Ashenden (TV seriál, 1991). (NinadeL)