Řím: Impérium bez hranic (TV seriál)

• Česko

Řím: Říše bez hranic

Mary Beard's Ultimate Rome: Empire Without Limit

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2015, 4x60 min

Mary Beard

Mary Beard

Zajímavé informace, dobře udělaný dokument....jen nechápu proč 80% stopáže musím koukat na detailní záběry neobyčejně odborné šedivé mužatky, jak křečovitě cení svoje žlutý zuby.(15.1.2017)

Šarmantná Mary Beard (známa z podobného seriálu Meet the Romans) a jej interpretácia cesty Ríma k moci. Pohľad na známe fakty optikou duchaplnej feministky - profesorky zaoberajúcej sa starovekými dejinami, navyše obdarenej úctyhodným darom reči nenechá diváka usnúť v kresle. Tento seriál nie je postavený na dych berúcich 3D efektoch niekdajších architektonických skvostov ani na dramatizácii dôležitých udalostí. Pridanou hodnotou tohto seriálu je tu kombinácia šarmu, kultivovaného rečového prejavu a zaujímavých interpretácii známych historických faktov. Divák tak dostane v priebehu 4 častí komplexný pohľad na rozpínanie Ríma a jeho jedinečnosť. A to všetko bez nejakej americkej bombastickosti, v intencii tej najlepšej tradície britskej BBC. Hlavným nosným motívom tak ostáva vzťah Rimanov k cudzincom a ich schopnosť absorbovať cudzie kultúrne podnety.(15.6.2016)

Zajímavý styl průvodkyně, která nijak nezastírá svůj věk. Velice hezký dokument, díky tomu, co obsahuje i co neobsahuje. Co v něm (ku prospěchu věci) není: vložené scény s herci, digitálně namalovaná města, banality. Co v něm je: výborný výběr krásně nasnímaných lokací, soustředění na podstatné otázky, mnoho svěží podání, množství poutavých detailů, jež ikustrují velký koncept.(29.1.2018)

Stará Mary ukazuje stopy po starověkých Římanech nejen v Římě, ale různě, třeba v Tureckém Efesu nebo třeba ve Španělsku, kde nechal výrazné stopy Hadrián. Tahle místa se dají dnes už běžně navštívit s cestovkou, ale nikde k tomu nedají takový výklad. A já dám 4 frčky, protože mě se to líbí a hotovo. 71%(12.3.2019)

Někde pode mnou to bylo napsáno mnohem hůř, já to tedy zopakuji slušněji - dokument je zajímavý a člověk se dozví mnoho netušeného, včetně rozlehlého putování napříč kontinenty. Nicméně sáhodlouhé vyprávění Mary Beard je spíše únavné a nezáživné a je škoda, že ho není méně. Při každé větě vypadá, jako by umírala a celkově je pohled na ni a její vyprávění spíše nezajímavé.(25.3.2019)