Reklama

Reklama

Anabáze

(TV film)
Dokumentární / Historický
Česko, 2015, 52 min

Režie:

Petr Nikolaev

Obsahy(1)

Českoslovenští legionáři v roce 1918 ovládli transsibiřskou magistrálu. Jejich hrdinství tehdy obdivoval celý svět. Osudy legionářů jsou filmařsky téměř nepopsaný list. Už sám tento fakt láká. Režisér Petr Nikolaev se navíc o historická témata zajímá dlouhodobě a reflektuje je i ve své filmařské práci. A protože jeho dědeček byl legionářem (byť ne v Rusku), přišlo s blížícím se stým výročím bitvy u Zborova téma na stůl takřka samo. „Je nepochopitelné, že kolem legií je u nás tak hluboké mlhavo, ne-li přímo temno. Přitom se jedná o možná nejzajímavější a nejzářivější kapitolu našich novodobých dějin. Dnes máme profesionální armádu, ale kdyby došlo na lámání chleba, kolik dnešních mužů by vzalo do ruky zbraň a šlo odvážně a odhodlaně bránit svou zemi? Film sám to sice změnit nemůže, ale může něco důležitého ukázat," myslí si Nikolaev. Až na jediný, době poplatný pokus, zatím žádný český filmař nenatočil bez servítek fascinující příběh, v němž tisíce kilometrů transsibiřské magistrály ovládalo pár desítek tisíc Čechů a Slováků, kteří se jako jediní vzepřeli bolševikům, střežili zlatý carský poklad, uchvátili Ameriku a i díky nim mohl Tomáš Garrigue Masaryk při rozdávání karet pro nové uspořádání poválečné Evropy získat u amerického prezidenta podporu pro vznik Československa. Amerika sledovala sibiřskou anabázi československých legionářů se zatajeným dechem takřka v přímém přenosu, nejvýznamnější deníky do oblasti vyslaly své zpravodaje. Každý týden přinášely Američanům noviny zprávy z dění na Sibiři, nejvlivnější světoví politici včetně amerického prezidenta Wilsona nešetřili na adresu našich legionářů slovy obdivu a respektu.

V Česku je fascinující příběh československých legií v Rusku, včetně jejich pouti kolem celého světa domů, zahalen takřka neprodyšnou mlhou. Masarykovská republika legionáře sice vynesla na piedestal, přesto mnozí skončili jako ztracenci ve vlastní zemi. Hitler a po něm i Gottwald a jeho následovníci je pak srazili k zemi docela. Těm, co přežili, přichystali mocní namísto úcty a vděčnosti život v zapomnění a opovržení.

Ani čtvrt století po pádu komunistického režimu se mlha příliš nezvedla. Chceme to změnit a přinést českému i zahraničnímu publiku neuvěřitelné příběhy odvahy, rozhodnosti a lidskosti, přitom schopnosti nekompromisně v zájmu přežití všech spravovat svěřené nebo dobyté území. Chceme ukázat osudy a odvahu našich vojáků v nepředstavitelně obtížných okolnostech, v nichž se tříbily i lámaly charaktery, i vliv československých legií na tehdejší světové a evropské dění. A nejsme sami, kdo si myslí, že je to potřeba. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Pořádný velkofilm o legionářích v Rusku je potřeba jako sůl, jen si nejsem jistý, zda by ho měl točit zrovna Nikolaev. Každopádně, jestli zamýšlený snímek vznikne, tento "cestopis" by byl výborným bonusem na blu- ray. Jak jsem obhlíželi lokace, a zjistili, že to celé natočíme raději někde jinde. Ta betonová obludnost v Uljanovsku, obepínající tři "rodné domky", mě naprosto rozsekala... ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Příjemný výlet po městech a památnících souvisejících s československými legionáři. Z podrobných údajů se dá odhadnout proč byly některé bitvy vyhrané a jiné prohrané. Zajímavý byl důvod, proč český pomník za milion korun stále leží v ruském skladu - komunistické vedení města ho už pět let nepovolilo. Oceňuji také záběry na místní přírodu. ()

Reklama

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Ať žije legie !! Ať žije Československá legie !!" Režisér Petr Nikolaev je mi nesmírně sympatický svým nezměrným zápalem i svými pokornými motivacemi, s nimiž k těmto historickým událostem přistupuje, navíc právě naši legionáři už jen kvůli mladším divákům si svůj film jistě zaslouží.. Tak snad nezůstane jen u těch motivací a v důsledku nezvládnutého drahého snímku, který vlastně pouze je.. Podobně jako režisérovy Lidice.. Nikolaev je však tím lepší, čím menší rozpočet.. Takže ?? Slušný dokument, který však vyznívá především jako tahák k připravovanému filmu.. ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

V podstatě je to hezké zavzpomínání na československé legie, které dokázaly za první světové války ohromné věci. Jinak má tento dokument pramalou kvalitu a není se ani čemu divit. Natočen prakticky na koleně z vlaku slouží i jako upoutávka na hraný film, jehož realizace je někde v nedohledné budoucnosti. Když k ničemu světobornému, tak alespoň k osvěžení historie toto dílko přispělo. 45% ()

Drslw 

všechny recenze uživatele

Ako išiel Nikolaev do Ruska, aby mohol prskať na Rusov. A keďže nenašiel nič, na čo by mohol prskať, tak prskal aspoň do mikrofónu pri čítaní komentára... Z hľadiska histórie čs. légií slabučké, ako cestopis mizerné, jedinú výpovednú hodnotu to má iba vďaka záberom dnešného Ruska. Bohužiaľ, na ten celovečerák sa po tomto vôbec neteším, a to som na čs. légie fanda... :( ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama