Tsukiji Wonderland

Japonsko, 2016, 110 min

Režie:

Naotaró Endó

kaylin

Trh s rybami Tsukiji je rozhodně jedno z míst, na které bych se rád podíval. Přiznám se, nevěděl jsem o jeho existenci, ale rozhodně je to místo, které stojí za pozornost. Milovníci ryb musejí být naprosto uneseni, ale nejen oni. Že takový kolos dokáže dennodenně fungovat, to je prostě parádní a je třeba to vyzdvihnout. ()

tompaulman

Mám rád ryby i japonskou kulturu (a obzvlášť kuchyni!), ale tenhle dokument mi místy přišel nudný. Zvlášť první půlka neustále opakuje ty stejné fráze a v podstatě se z ní dovíme jen to, jak je Tsukiji velký, výjimečný a že prodejci to dělají víc pro uspokojení zákazníků než pro svůj zisk. Někde kolem půlky stopáže mi dokument začal připadat zajímavý, hlavně část, která se zabývala školními obědy a změnami ve stravovacích návycích Japonců. Dobré na dokumentu je, že pokrývá snad všechny aspekty známého rybího trhu, včetně aukcí, každodenních rituálů, i smutných konců prodejců, jejichž děti nemají zájem navázat na rodinnou tradici. Dost věcí mě překvapilo, hlavně šílená pracovní doba prodejců. A tím nemyslím ani její délku, jako spíš otvírací dobu. Každopádně by dokumentu neuškodilo zkrátit stopáž a trochu prostříhat hlavně první půlku. Až budu v Tokyu, tak bych se určitě na Tsukiji rád podíval. ()