Ostré předměty

USA, 2018, 7 h 51 min (Minutáž: 53–62 min)

Tvůrci:

Marti Noxon

Předloha:

Gillian Flynn (kniha)

Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson, Violet Brinson, Taylor John Smith, Will Chase, Jackson Hurst, Catherine Carlen (více)

Epizody(8)

V osmidílné dramatické minisérii "Ostré předměty" inspirované stejnojmenným bestselerovým románem od spisovatelky Gillian Flynnové (Zmizelá), hraje držitelka pěti nominací na Oscara® Amy Adamsová v hlavní roli Camille Preakerové. Novinářka, která se v minulosti potýkala s duševními problémy, se vrací do rodného městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou malých dívek. Zatímco se Camille snaží poskládat střípky traumatické události ze své minulosti, dostane se do konfliktu s panovačnou matkou Adorou (Patricia Clarksonová), znovu se uchýlí k řadě nebezpečných sebedestruktivních zlozvyků a až příliš se ztotožní s mladými oběťmi vraždy. (HBO Europe)

Binne

"Z celé jižní eskadrony nezbyl ani jeden muž, v Montgomery bijí zvony, déšť ti smývá ze rtů růž" Můj nejmilejší jih, na který se po čase zase vracíme. Trochu slámy za botami, vlajky konfederace v oknech, zemědělství v rozpuku a občas nějaká mrtvolka malé holčičky, to vše v kombinaci s neuvěřitelným hudebním výběrem, skvělou kamerou a krásným prostředím amerického jihu. Mladá (možná mladá = u téhle herečky je těžké to odhadnout, ale na tom nezáleží) se vrací do rodného městečka aby napsala kvalitní článek a vraždách (zatím) dvou dívek. V průběhu prvního dílu se dozvíme, že návrat se neobejde bez otevření starých ran, kterých má ústřední hrdinka poněkud velké množství. Naštěstí má skvělou matku, která své dceři vždy ráda připomene, jak velký problém a ohrožení jejich poklidného způsobu života představuje. Kombinace přízraků minulosti, přítomnosti a touha po dosažení spravedlnosti vedou hlavní aktérku na scestí, kde musí volit mezi pudem sebezáchovy a dobrovolnou sebedestrukcí - proto si stačí zvolit jeden z mnoha důvodů. Každopádně, příběh nám graduje, v hlavní roli máme údajně velmi přitažlivého detektiva, maminku - neurotickou psychopatku, tatínka - emocionálního otroka a jednoho velmi pokřiveného a labilního spratka. Další příjemné a milé postavy v seriálu netřeba zmiňovat více jak jednou větou: "Abych zapomněl, že žiju, tak piju." Vizuálně je seriál velmi povedený, každá epizoda začíná jinou písní a všechny jsou velmi dobře zvolené, epizody zároveň nesou název emocí, které jsou hluboko pod kůží ústřední hrdinky. Seriál plyne rychlým tempem (rozhodně rychlejší než tenhle můj komentář) a má velmi překvapivý závěr. Jo a mimochodem...Oni v seriálu slaví Calhounův den! Den Johna C. Calhouna! ()

Radyss

Může se zdát, že seriál má poměrně pomalý rozjezd, ale při větším zamyšlení a lepší pozornosti se dá záhada vyřešit už v prvních dílech. Naprosto fenomenální poslední dvě episody rozseknou váhání nad tím, kam seriál celou tu dobu směřoval. Neskutečně propracované. ()

AnthropOcean

Seriál nepoľavil ani na sekundu a v každej epizóde priniesol rovnakú dávku kvality a progresu príbehu, ktoré zotrvali až do post titulkových scén poslednej epizódy. Seriálový zážitok sezónny bezpochyby. ()

swinevenca

Troskoidní Kamila schovává pod svetrem před světem jizvy. A kromě Kamily schovává jetá matka před dcerama tajemství a ještě by ráda schovávala mladší dceru před buranovem. A kromě Kamily a jetý matky to vypadá, že se celej buranov schovává před světem. A kromě Kamily, matky a buranova tady někdo schovává úplně cizí a nevinný zuby. A kromě Kamily, matky, buranova a někoho toho tvůrci schovávaj až moc, aby byl ten závěr opravdu šokující. A za to jejich schovávání a utahanost při téhle hutné hře na schovávanou jim jednu hvězdu schovám. ()

lhrstka

Překvapivě chytlavá záležitost, která využívá zajímavé propojení kvalitní muzikou a prostřihy do minulosti hlavní hrdinky. V seriálu se nachází pár skoro nepřirozeně se chovajících postav, které ale perfektně zapadají do maloměsta na jihu USA a dodávají příběhu šťávu. U seriálů tohoto typu většinou už od půlky tušíte kdo, nebo co všechno zlé způsobilo (tzv. kdo je ten badboy) - tady nikoliv. Napínavé a zajímavé... 4/5* and "Don´t tell mama" ()

dully

Celý příběh je doslova rozplizlý v záběrech na hlavní hrdinku, jak chlastá alkohol z PET lahve. Z celé série by šel udělat jeden dvouhodinový film a i tak by to bylo až moc. Vnitřní motivace postav je nejasná a nepochopitelná. A to i po závěrečném vyvrcholení, které se doslova jen tak z ničeho nic nabídlo. I přesto, že pointu hlavní příběhové linie se divák dozví doslova v posledních vteřinách série (a v potitulkové scéně), žádný "wow efekt" se nekonal. Chápu, že to asi ani nebylo cílem, o to horší se mi zdál celý příběh. I když se mělo zřejmě jednat o pocitové drama, u mě se naprosto míjelo účinkem, a to i přes mrazivou atmosféru, kterou snímek disponoval. ()

FemmeFragile

Podle všemožných recenzí jsem čekala, že tenhle seriál bude něco EXTRA. Stejně jako Zmizelá (také od autorky Gillian Flynn, také tak hojně vychvalovaná) mě vlastně dost zklamal. Amy Adams je v hlavní roli nesympatická, stejně jako zbytek postav - vlastně úplně nevím, s kým se tam nějak ztotožnit a identifikovat. Ve výsledku mi obětí všech těch hrůz není vůbec líto, což by asi mělo být. Spousta věcí je nedovysvětlená, ale ne takovým tím otevřeným způsobem, který je napínavý a diváka sice neuvěřitelně žere, že se pravdu nedozví, ale chápe, že v tom spočívá pointa filmu/seriálu. Tady jsem měla celou dobu akorát pocit, že tvůrci prostě jen zapomněli, že určité věci nakousli (třeba fakt, proč hlavní hrdinka onanuje nad vzpomínkami na fotky mrtvol v lovecké chatě, by mě zajímal asi víc než hlavní dějová linka, leč bohužel). Poslední díl je uspěchaný a přitažený za vlasy tak, jak jen být může. Tři hvězdičky dávám v podstatě jen za to, že je seriál krátký (vzhledem k tomu, že mám právě rozkoukaný Příběh služebnice, kde tvůrci opravdu neví, kdy skončit, to nějak vyplouvá víc na povrch, jak je otravné, když je seriál roztahaný a ucouraný - v případě Ostrých předmětů je 8 dílů tak akorát snesitelných), a za docela překvapivou pointu, byť nedovysvětlenou. Ale podruhé už bych to vidět nemusela. ()

Iktus

Mamce ani muk. Tak takový závěr čekáte málokdy. Už nadáváte do kund a sviní a pak kinder suprise. Z těch amerických maloměst se mi už dělá husí kůže pomalu. A podle posledních thrihler/drama serošů to vypadá, že amér města pod půl milionu obyvatel jsou vlastně jen občanské sdružení seriových vrahů, sociopatů a traktoristů. A už se tenhle námět opakuje rychleji než výplata na účtě. Tohle mě ale stejně posadilo na prdel. Plus paní Adamsová (kterou sem sice doteď nemusel). Asi si od paní spisovatelky něco přečtu? ()

j.sorensen odpad!

Drama, thriller, kde? Vždyt´ se tam jenom žvaní, tlachá, kecá, kydá, mele, o nesmyslech psychicky narušených jedinců. Vhodný tak pro stejnou skupinu pacientů, kterých je zde až moc. Pokusně bych to promítal na psychoterapiích, půlka by se zbláznila úplně, druhá by si to hodila... ()

fimler

Extrémně pomalé, a zároveň zbytečné od toho hledat další Sedmilhářky. Chování matky, kterou hrála Patricia Clarkson mě iritovalo po celou dobu sledování, ale upřímně, konec stál opravdu za to. Poslední díl se konalo precizní rozuzlení, které už jsem dlouho nikde neviděl v tak silné a nečekané podobě. Nechci spoilerovat, ale jako minisérie fajn a už jen skrz poslední díl stojí za zhlédnutí:) ()

Mamutol

Podle zdejšího hodnocení čekáš osm dílů, že se něco stane. Nestane se nic. Spousta dějových linek je nedořešená, ačkoliv je v seriálu na to času a místa dost. Nic se však neřeší, pouze se pochlastává a bloumá bezcílně po městečku. Ani ten závěr není šokující, protože je prostě nereálný. Další nadhodnocená velmi nudná srágora. ()

maty40

Prvních 5 dílů se dalo shrnout do půlhodiny, 6. a 7. fajn a závěr zklamání. Škoda, očekávání byla vyšší. P.S.: Dokoukat titulky. ()

Ironhead

Neskutečně pomalé tempo, které mě po několika prvních dílech málem odradilo to vůbec dokoukat do konce... ale přesto to mělo takovou zvláštní atmosféru, že mě to něčím stále drželo a nepustilo až do samotného s poměrně šokujícího závěru... Rozhodně jde o originální minisérii s hustou a dusnou atmosférou jednoho amerického vidlákova a jedné velmi dysfunkční rodiny místní smetánky... Kdo snese velmi, ale opravdu velmi pomalé tempo posouvání děje kupředu, tomu nelze než doporučit, ostatní ať jdou raději o dům dál... ;) ()

polucio

Tak tu sa s obecenstvom teda veľmi rozchádzam. Za prvé: nechápem problémy jedincov s pomalým tempom. Neviem, čo zvyknete sledovať, ale ja som celý čas v napätí sedel prikovaný ku kreslu. Tá atmosféra a spracovanie boli ukážkové. Za druhé: knihu som nečítal, neviem, ako sa skončí alebo či má pokračovanie, ale televízny koniec bol oproti ostatnej časti, a teda jeho budovaniu, miernym sklamaním. Správanie postáv bolo nelogické, patrilo by sa možno trochu viac v tom pohrabať (motívy atď.) Za mňa ale jednoznačne 5 hviezd, nespomínam si, kedy ma seriál naposledy takto nadchol. ()

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

27.12.2021

Nové Mise uvítají starou tvář

Nové Mise uvítají starou tvář

03.02.2020

A teď jedna z těch hezčích castingových zpráv za poslední měsíce. Sedmý a osmý film v sérii Mission: Impossible přivítají zpět starého známého. Do akční franšízy Toma Cruise se totiž vrací kanadský… (více)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (více)