Komentáře uživatelů k sérii (2)

„Som synom svojho otca.“ Prvá séria nedáva svoju kožu lacno. Jednak je to občas s prepáčením nuda a jednak je tam toho zákulisného diania a politikárčenia možno až príliš. Ja mám pletky spoza opony vcelku rád (napr. Kráľovnú Alžbetu s Geoffreym Rushom), ale toto bolo veľa aj na mňa. Naopak, čo treba oceniť, je celistvá atmosféra divácky atraktívnej a vďačnej historickej doby, slušný kasting (spomedzi ktorého najviac vytŕča mentor Dustin Hoffman, ktorý už dávno nemal takú dobrú rolu, ale je iba v prvej polovici) a skvelá výprava úžasných miest a ešte úžasnejšieho vidieka. Občas je tam divný strih, občas vidno, že rozpočet mal byť vyšší a Richard Madden mi ako hlavný hrdina pripadal nerealistický (ale treba uznať, že v jeho oceľovom pohľade je „niečo“). Jednotlivé epizódy možno sem-tam nudia, ale prvá sezóna je ako celok dosť na spôsob (pripúšťam, nudnejšieho) Krstného otca. Je návodom na to, ako sa niektorí charakterovo menej bohatí ľudia, túžiaci po moci, môžu stať silnými (ak za silu pokladáme prachy a moc). Robiť si priateľov, spojencov a známych na správnych miestach, ktorým raz pomôžete v ich slabej chvíli a potom, keď to budete potrebovať najviac, pomôžu oni vám. Prípadne že musíte občas urobiť aj zlé veci, aby ste dosali to, čo chcete. Oceňujem štipku sexu. S prižmúrenými očami 75%.(14.10.2019)

Najlepšie scény sa odohrávajú počas prvej minúty – je to spôsobené úžasným opening songom. Dejovo sa dá považovať za prequel Da Vinci's Demons. Všetko sa deje prvoplánovo, preto sa dá v deji bez problémov zorientovať, avšak intrigy nie sú stupňované divák nemá pocit, žeby jedna udalosť spôsobila lavínu iných, skôr len, že sa udalosť vyrieši a postavy sa posunú, až potom niekto a niečo spôsobí ďalšiu hodnotnú udalosť a problém. Postavy sú väčšinou ľahko načrtnuté a nestrhnú. Divák sa s nimi familiárne zoznámi, no vidieť hlbšie sa dá len do Cosima, ktorého sa tvorcovia snažili vykresliť ako mocného chladnokrvného prefíkaného vizionára s citlivou dušou, no pri obraze moci sa im to nie vždy darí, keďže konanie postáv častokrát závisí od využitia šťastných náhod, nie od ich vytvoreniu. Záverečné odhalenie vraha pôsobí lacno, zobrazené len preto, aby divák vedel, no dôsledok deja to nie je a spomienky tej postavy taktiež nestrhnú a motív na vyprovokovanie tej je síce vážny, ale zdá sa príliš jednoduchý. S Da Vincis Demons sa Medici: Masters of Florence nevyrovnajú ani strhnutím dejom a postavami, ani citeľným rozpočtom, ale tento rod ma napriek tomu zaujal a rozhodne si pozriem jeho ďalšie filmové alebo seriálové zobrazenie. V prípade možných ďalších sérií tohto seriálu dúfam, že sa neobmedzí len na Cosima, ale bude pokračovať aj ďalšími generáciami Mediciovcov.(9.2.2019)