Medicejové - Lorenzo Nádherný (série)

• Itálie

Lorenzo il Magnifico

The Magnificent

Vznešený rod

Drama / Životopisný / Historický / Mysteriózní / Romantický

Itálie / Velká Británie, 2018, 8 h (Minutáž: 60 min)

Pokud budeme hodnotit historickou přesnost, dosahuje asi hodnot minisérie Marie Terezie.Ale víc snad ani nikdo neočekává - není to dokument, a ani se na něj nehraje. Je to seriál který našel inspiraci ve skutečných událostech. Snad jen dávka sentimentu a romantiky byla v některých momentech příliš velká, jako by se děj inspiroval v dílech Rosamunde Pilcher. Ještě větším zklamáním pro mne byl závěr druhé série, který působil tak, že našel svůj předobraz v husitských bouřích. Lorenco v posledním díle druhé série působí dojmem komunistického revolucionáře a táborového řečníka, milovaného vůdce lidu. Bohužel ani ve své roli "zlého" nepůsobí příliš přesvědčivě, je až příliš zřejmé že hraje.Za mne nejpřesvědčivěji působil Sean Bean v roli Jacopa Pazziho. Za vůbec největší přínos pak považují inspiraci k tomu, něco zajímavého o rodině Medici si přečíst z literatury faktu. Nepochybně zajímavá rodina.(24.4.2020)

Historicky výrazně mimo, ale pal to čert. Mě osobně potěšil prostor, který dostal Sandro Botticelli, včetně s jarním závěrem. Jinak mohlo to být kratší, místy rychlejší a méně limonády. Medicejská látka by jistě vystačila na syrovější pojetí, ale budiž. Celkově se mi to líbilo více než první várka, na páteční večer v pohodě.(24.4.2020)

Nakonec je to lepší, než Vládci Florencie, ale jen o malou píď a o Seana Beana, který je fenomenální záporák. A taky mně těší účast Bradleyho Jamese, kterého jsem zatím vídával jen v Merlinovi. Opět strhující záležitost jak po stránce dějové, tak herecké i hudební (ta znělka je s každým poslechem úžasnější). A samozřejmě je to díl od dílu lepší. Medicejové jsou fakt lahůdka a nemají nic, co by si zasloužilo byť jen tu sebemenší kritiku. Víc takových seriálů! Třetí řadu co nejdříve! Prostě paráda. Na obou sériích oceňuji, že nejsou hloupé béčko. 85%.(17.4.2020)

Na jednu stranu oceňuji krásné záběry historické Florencie a nádherného Toskánska. Na druhou stranu se mně ale nelíbí černobílé pojetí postav. Lorenzo Medicejský je zobrazen jako úplný anděl, ta role hraničí téměř až s kýčem. A nepřátelští Pazziové jsou černí ďáblové v lidské podobě. Skvělý herec Sean Bean, jakožto ten největší záporák, má jen pár minut na to, aby ukázal svou aspoň trochu lidskou stránku, když pláče nad medailonkem své ženy a vzpomíná na předčasně zemřelé děti. Ano, nelze odpustit Pazziům snahu zákeřně vyvraždit celý konkurenční rod, nutno ale zdůraznit, že středověk byl nesmírně krutý a dosti často se jednalo o to, kdo zavraždí dříve.(20.4.2020)

Sean Bean v úlohe Pazziho opäť v seriáli ťahá za kratší koniec. Kvalitou séria pripomína predošlú. Ceniť sa dá technická kvalita natočenia prírodných scén alebo dobových mravov, sympatické herci aj postavy , strategické plány a akčné scény. Chýbajú tomu však dve zásadné veci, a to charakterovo vyspelé postavy, ktoré by svojou originalitou pritiahli divákov k obrazovkám a rozmanitosť a komplexnosť ich pováh by si spájali predovšetkým s týmto seriálom a nepredvídateľnosť deja. Postavy boli charakterovo zobrazené lepšie v Da Vinci's Demons, aj ich hereckí predstavitelia boli vybraní vhodnejšie. Celkovo najlepším intrigánskym seriálom s talianskou tematikou šľachtických rodov ostavájú The Borgias oplývajúci výborným dejom, ako aj postavami. Dojem trochu napráva 2. a posledná epizóda, v ktorej vrcholí najväčšia udalosť rodov Medici a Pazzi.(12.2.2019)