Medicejové (TV seriál)

I Medici

Medici

Mediciovci

Drama / Životopisný / Historický / Mysteriózní / Romantický

Itálie / Velká Británie, 2016–2019, 22 h 13 min (Minutáž: 48–60 min)

Dustin Hoffman, Guido Caprino, Richard Madden, Stuart Martin, Annabel Scholey, Ken Bones, Alessandro Sperduti, Daniel Caltagirone, Lex Shrapnel, Sarah Felberbaum, Andrea Bruschi, Frances Barber, Fortunato Cerlino, Giorgio Caputo, Miriam Leone, Steven Waddington, David Bradley, Matt Patresi, Douglas Dean, Matthew T. Reynolds, Brian Cox, Eugenio Franceschini, Andrea Tidona, Valentina Cervi, Alessandro Preziosi, Anthony Howell, Nicola Garofalo, Valentina Carnelutti, David Sturzaker, Andrea Bosca, James Murray, David Bamber, Luigi Diberti, Claudio Botosso, Marco Quaglia, Ben Starr, Matilda Anna Ingrid Lutz, Andrea Fachinetti, Valentina Bellè, Simona Caparrini, Fabrizio Matteini, Veronica Bitto, Alessandro Piavani, Sean Bean, Andrei Claude, Daniel Sharman, Alan Cappelli Goetz, Bradley James, Raoul Bova, Francesco Castiglione, Marco Zingaro, Jacob Dudman, Matteo Martari, Francesco Montanari, Sarah Parish, Alessandra Mastronardi, Johnny Harris, Synnove Karlsen, Sebastian De Souza, Jack Roth, Toby Regbo, Giorgio Marchesi, Aurora Ruffino, Rose Williams, John Lynch, Pietro Ragusa, Jacopo Olmo Antinori, David Brandon, Gualtiero Burzi, Loris De Luna, Marco Foschi, Chiara Baschetti, Raniero Monaco Di Lapio, Daniele Pecci, Bruno Bilotta, Francesca De Martini, Michele Morrone, Marco Pancrazi, Fabrizio Rizzolo, Mark Thompson-Ashworth, Michael Schermi, Tatjana Nardone, Roberto Mantovani, Martino Duane, Chiara Centioni, Roberto Zorzut, Roberto Trifirò, Giuliano Ghiselli, Antonio De Matteo, Costantino Comito, Luca Buellis

Prvá séria sa zameriava na Cosima de Medici, druhá na jeho vnuka Lorenza. Seriál je jemná verzia tohto rodu. V prvej sérii sa dá aspoň pochybovať o kladnom charaktere hlavného hrdinu, v druhej však je Lorenzo čisto kladná postava, čo jemu, ako osobnosti vykresľovanej ako diktáror, nepridáva na vierohodnosti. Intrigy, Chekhov’s guns, lokácie a technické spracovanie potešia, avšak postavy nevyzarajú vierohodne, ich herci nie sú vždy vhodne vybratí, niektoré dejové línie sú nudné a predvídateľné. Lepšie seriály s tematikou talianskych šľachtických rodov sú Da Vinci's Demons a The Borgias.(12.2.2019)

Vskutku dobrý deriál, hoci je to len o počiatkoch mediciovskej vlády. Jej ďalší priebeh je šete zaujímavejší. Obsadenie Roba Starka bola výborná voľba, ten do dávnej Florencie výborne zapadol. Hlavná zápletka je zaujímavá a dievčatá sú väčšinou veľmi pekné. A keď od nich odvrátite zrak, tak máte možnosť vidieť jedno z najkrajších miest priamo na dlani.(14.12.2017)

• šarka

Po slibném začátku se to bohužel zvrhlo v trapnou telenovelu. Že to je historicky mimo bych zvládla, chci se přece jenom pobavit. Ale ty hloupé konverzace, šiblé dějové zvraty a nelogičnosti na všech plánech....a to jenom proto, aby to bylo drama a ještě větší drama, které se nakonec vystupnuje v to největší drama! a pak nám odhalí tu naprosto nejhloupější zápletku....no...doporučuju tak akorát na večer béčkových filmů s flaškou alkoholu ;)(20.8.2018)

Medičejští se sice nemohou pyšnit takovým rozpočtem, jako třeba Borgiové nebo Tudorovci, ale o to víc kladou důraz na příběh a navíc střídmější pojetí má ke skutečné historii daleko blíž, než pojetí pompézní. Tohle vlastně mělo všechno, co má historický seriál/film mít. Historickou věrnost správně proloženou fikcí, krásnou výpravu, dobové kostýmy i poměrně důmyslný scénář. A samozřejmě herce. Jen s Richardem Maddenem v hlavní roli jsem měl trochu potíž. Pokud zůstával v rovině chladného politika, bylo vše ok, ale jakmile měly nastoupit emoce, trochu to haprovalo. Navíc uvěřit, že by byl otcem dospělého syna a vlastně i dědečkem, byl docela problém. To vlastně platí i pro Annabel Scholey, ale tam se to dalo přehlédnout, protože to je prostě bohyně. Byl bych moc rád za další řadu, ale obávám se, že nepřijde. I tak ale letí na Ostrovy i poloostrov velký dík. 90%(25.4.2017)

Zatiaľ opatrne po dvoch častiach poviem, že som zvedavý na zvyšné. Dramaturg a scenáristi by si zaslúžili po papuli lebo ak skáčeme v dvoch dejových líniách, malo by to mať nejaký jednoznačný význam a prínos pre celok a divák by mal i po dvoch litroch vína vedieť, čo sa v ktorej línii odohráva. A irituje ma ako v moderných seriáloch musí byť každý génius cool. Veľké plus je že sa vyhrali s vizuálom najkrajšieho mesta na planéte a že exteriéry - hoci často CGI - vyzerajú verne a kto pozná Florenciu presne vie v ktorej budove sa čo odohráva. Zatiaľ 7/10.(27.2.2017)

• - Spoiler: V skutočnosti neexistujú dôkazy, že by Giovanni di Bicci de' Medici (Dustin Hoffman) bol úmyselne otrávený. Zomrel ako 69-ročný, navyše vo februári, keď si nemohol uzobávať otráveného hrozna z vlastného vinohradu. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Giovanniho synovia sú fešáci iba v seriáli. Bratia Mediciovci krásou nevynikali a k tomu ich sužovali artritída, dna a iné choroby. Nemali ani také sexi "talianske" brady, na dobových portrétoch sú dohladka vyholení. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)