Medici: Masters of Florence (TV seriál)

Mediciovci: Vládcovia Florencie

Drama / Životopisný / Historický / Mysteriózní / Romantický

Velká Británie / Itálie, 2016, 7 h 28 min (Minutáž: 8x56 min)

Tenhle serial me dost oslovil. 8 dilu prvni serie se v prvnich 3 dilech pomerne vlece, presto jsem u toho sedel a byl zvedavy na pokracovani a to i presto ze vylozene sympaticka mi tam nebyla ani jedna postava. Charisma hlavnich postav z napriklad Borgiu nedosahuji ani zdalky, ale kdo muze konkurovat demonickemu Jeremy Ironsovi, zeano? :) Asi to je tim, ze ten sedrial je velmi uveritelny - intriky nejsou prekombinovane, davaji smysl a zaporne postavy nejednaji prvoplanove zaporne protoze to vyplyva z jejich ucelu, ale tak nejak je chapete, jejich postoj dava smysl, hlavni charaktery maji urcitou hloubku, V serialu neni zadny trapny patos, s nikym se moc nemazli. Samostatnou kapitolou je pak hlavni hudebni motiv, tak hudba je proste bez chyby, vzdycky me posoupla do spravnyho "moodu" a patou hvezdicku davam za ne uplne bezny ferovy pristup k divakovi, kde sice hlavni postavy se (zatim) nedopatrali kdo spachal ustredni zlocin, ale divakovi je to odhaleno a musim rict, ze me me osobne to prekvapilo a ze zpusobu odhaleni mne i trochu zamrazilo. Prvni serie je kompaktni, pekne uzavrena a to je taky fajn, zejmena v dnesni dobe, kdy je v mode nechavat konce serii brutalne otevrene a to i v pripade, ze se nasledne serial ukonci. Suma sumarum ve me serial nechal velmi prijemny pocit a budu se tesit na dalsi serii a pokud neprijde nebudu nastvany tak jako treba u Borgiu(24.1.2017)

Zatiaľ opatrne po dvoch častiach poviem, že som zvedavý na zvyšné. Dramaturg a scenáristi by si zaslúžili po papuli lebo ak skáčeme v dvoch dejových líniách, malo by to mať nejaký jednoznačný význam a prínos pre celok a divák by mal i po dvoch litroch vína vedieť, čo sa v ktorej línii odohráva. A irituje ma ako v moderných seriáloch musí byť každý génius cool. Veľké plus je že sa vyhrali s vizuálom najkrajšieho mesta na planéte a že exteriéry - hoci často CGI - vyzerajú verne a kto pozná Florenciu presne vie v ktorej budove sa čo odohráva. Zatiaľ 7/10.(27.2.2017)

Povedome ulice, na zdech nedostavene katedraly znamy kazdy jeden kamen, strechy povedome do posledni jedne, perspektivni pohledy tak duverne pripominajici domov.... Ezio Auditore da Firenze... se tu tedy bohuzel neobjevi, ale atmosferou se serial ruku v ruce nese s assassinskou dvojkou. Chytry, dojemny, intrikarsky, herecky zvladnuty, dejove logicky, hudbou a prostredim podmanivy osmidilny vylet do sveta anglicky mluvicich italu (od Anthropoidu s tim mam proste problem). Kdyby to tak chtelo pokracovat..Rainman uz tu byl (a byl dokonaly), tak mozna prijde i Ezio... :)(7.3.2017)

Vskutku dobrý deriál, hoci je to len o počiatkoch mediciovskej vlády. Jej ďalší priebeh je šete zaujímavejší. Obsadenie Roba Starka bola výborná voľba, ten do dávnej Florencie výborne zapadol. Hlavná zápletka je zaujímavá a dievčatá sú väčšinou veľmi pekné. A keď od nich odvrátite zrak, tak máte možnosť vidieť jedno z najkrajších miest priamo na dlani.(14.12.2017)

Najlepšie scény sa odohrávajú počas prvej minúty – je to spôsobené úžasným opening songom. Dejovo sa dá považovať za prequel Da Vinci's Demons. Všetko sa deje prvoplánovo, preto sa dá v deji bez problémov zorientovať, avšak intrigy nie sú stupňované divák nemá pocit, žeby jedna udalosť spôsobila lavínu iných, skôr len, že sa udalosť vyrieši a postavy sa posunú, až potom niekto a niečo spôsobí ďalšiu hodnotnú udalosť a problém. Postavy sú väčšinou ľahko načrtnuté a nestrhnú. Divák sa s nimi familiárne zoznámi, no vidieť hlbšie sa dá len do Cosima, ktorého sa tvorcovia snažili vykresliť ako mocného chladnokrvného prefíkaného vizionára s citlivou dušou, no pri obraze moci sa im to nie vždy darí, keďže konanie postáv častokrát závisí od využitia šťastných náhod, nie od ich vytvoreniu. Záverečné odhalenie vraha pôsobí lacno, zobrazené len preto, aby divák vedel, no dôsledok deja to nie je a spomienky tej postavy taktiež nestrhnú a motív na vyprovokovanie tej je síce vážny, ale zdá sa príliš jednoduchý. S Da Vincis Demons sa Medici: Masters of Florence nevyrovnajú ani strhnutím dejom a postavami, ani citeľným rozpočtom, ale tento rod ma napriek tomu zaujal a rozhodne si pozriem jeho ďalšie filmové alebo seriálové zobrazenie. V prípade možných ďalších sérií tohto seriálu dúfam, že sa neobmedzí len na Cosima, ale bude pokračovať aj ďalšími generáciami Mediciovcov.(27.6.2017)

• - Spoiler: V skutočnosti neexistujú dôkazy, že by Giovanni di Bicci de' Medici (Dustin Hoffman) bol úmyselne otrávený. Zomrel ako 69-ročný, navyše vo februári, keď si nemohol uzobávať otráveného hrozna z vlastného vinohradu. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Giovanniho synovia sú fešáci iba v seriáli. Bratia Mediciovci krásou nevynikali a k tomu ich sužovali artritída, dna a iné choroby. Nemali ani také sexi "talianske" brady, na dobových portrétoch sú dohladka vyholení. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)