Medici: Masters of Florence (TV seriál)

Mediciovci: Vládcovia Florencie

Drama / Životopisný / Historický / Mysteriózní / Romantický

Velká Británie / Itálie, 2016, 7 h 28 min (Minutáž: 8x56 min)

Medičejští se sice nemohou pyšnit takovým rozpočtem, jako třeba Borgiové nebo Tudorovci, ale o to víc kladou důraz na příběh a navíc střídmější pojetí má ke skutečné historii daleko blíž, než pojetí pompézní. Tohle vlastně mělo všechno, co má historický seriál/film mít. Historickou věrnost správně proloženou fikcí, krásnou výpravu, dobové kostýmy i poměrně důmyslný scénář. A samozřejmě herce. Jen s Richardem Maddenem v hlavní roli jsem měl trochu potíž. Pokud zůstával v rovině chladného politika, bylo vše ok, ale jakmile měly nastoupit emoce, trochu to haprovalo. Navíc uvěřit, že by byl otcem dospělého syna a vlastně i dědečkem, byl docela problém. To vlastně platí i pro Annabel Scholey, ale tam se to dalo přehlédnout, protože to je prostě bohyně. Byl bych moc rád za další řadu, ale obávám se, že nepřijde. I tak ale letí na Ostrovy i poloostrov velký dík. 90%(25.4.2017)

Zatiaľ opatrne po dvoch častiach poviem, že som zvedavý na zvyšné. Dramaturg a scenáristi by si zaslúžili po papuli lebo ak skáčeme v dvoch dejových líniách, malo by to mať nejaký jednoznačný význam a prínos pre celok a divák by mal i po dvoch litroch vína vedieť, čo sa v ktorej línii odohráva. A irituje ma ako v moderných seriáloch musí byť každý génius cool. Veľké plus je že sa vyhrali s vizuálom najkrajšieho mesta na planéte a že exteriéry - hoci často CGI - vyzerajú verne a kto pozná Florenciu presne vie v ktorej budove sa čo odohráva. Zatiaľ 7/10.(27.2.2017)

Povedome ulice, na zdech nedostavene katedraly znamy kazdy jeden kamen, strechy povedome do posledni jedne, perspektivni pohledy tak duverne pripominajici domov.... Ezio Auditore da Firenze... se tu tedy bohuzel neobjevi, ale atmosferou se serial ruku v ruce nese s assassinskou dvojkou. Chytry, dojemny, intrikarsky, herecky zvladnuty, dejove logicky, hudbou a prostredim podmanivy osmidilny vylet do sveta anglicky mluvicich italu (od Anthropoidu s tim mam proste problem). Kdyby to tak chtelo pokracovat..Rainman uz tu byl (a byl dokonaly), tak mozna prijde i Ezio... :)(7.3.2017)

Zatím po prvním díle převažuje spokojenost. Bez chyb seriál samozřejmě není, ale ty nejsou nějak závratné. Zkrátka chybí onen "wow efekt". Každopádně pro fanouška Borgiů, Da Vinciho démonů či dokonce Assassin's Creed jsou Medicejští samozřejmostí. :-) První díl svým způsobem Borgie i připomíná, asi hlavně kvůli volbě papeže. I když zrovna při porovnání s nimi je zřejmě patrné, že Medicejové nenabídnou takové skvělé postavy (čímž vůbec neříkám, že to v této oblasti vypadá s florentským rodem bledě, spíše naopak). Prvnímu dílu nechybí ani určitá nadsázka. Líbila se mi i metafora se zatím nedokončenou katedrálou Santa Maria del Fiore a její přirovnání k lidským snům. První díl byl relativně prost nějakých závažnějších marmeládových pasáží, což s radostí chválím. Děj využívá přibližně poměrem 50:50 retrospektivní pasáže, respektive retrospektivní linii. Zatím tato výstavba funguje a vše je zatím přehledné (pomáhá tomu i rozlišovací "trik" s vlasy :-) ). Linie jsou citlivě nasměrovány a zaručují jisté natěšení na další díl. Výprava je uspokojivá. Herci jsou vybráni přijatelně, byť několik neitalských typů jistě naleznete. No a hudba se poslouchá taktéž dobře. Zatím bych udělil 4*/5*. Uvidíme, jak se seriál rozjede... EDIT po druhém díle: Zatím se seriál rozjíždí velice pozitivně. Výstavba seriálu je zatím konzistentní. Hudba a scenérie jsou nádherné. Postavy se pozvolna rozvíjí. Líbí se mi i děj soustředěný okolo konstrukce katedrály, což může jedině radostně připomenout Pilíře země. No a vzhledem k tomu, že si Cosimo - "Robb Stark" konečně vzal dceru hraběte z Vernia - "Walder Frey", tak to pro rod Medicejů vypadá jedině nadějně. :-) Některé kostýmy jsou možná trochu pochybné, ale dá se to přežít. :-) Oceňuji i výběr lokací. Líbí se mi také, že se seriálu zatím poměrně daří vystihnout ducha rodící se renesance. Takže kromě intrik a politiky se dočkáte i nějakého toho umění a myšlenek. :-)(29.10.2016)

Tenhle serial me dost oslovil. 8 dilu prvni serie se v prvnich 3 dilech pomerne vlece, presto jsem u toho sedel a byl zvedavy na pokracovani a to i presto ze vylozene sympaticka mi tam nebyla ani jedna postava. Charisma hlavnich postav z napriklad Borgiu nedosahuji ani zdalky, ale kdo muze konkurovat demonickemu Jeremy Ironsovi, zeano? :) Asi to je tim, ze ten sedrial je velmi uveritelny - intriky nejsou prekombinovane, davaji smysl a zaporne postavy nejednaji prvoplanove zaporne protoze to vyplyva z jejich ucelu, ale tak nejak je chapete, jejich postoj dava smysl, hlavni charaktery maji urcitou hloubku, V serialu neni zadny trapny patos, s nikym se moc nemazli. Samostatnou kapitolou je pak hlavni hudebni motiv, tak hudba je proste bez chyby, vzdycky me posoupla do spravnyho "moodu" a patou hvezdicku davam za ne uplne bezny ferovy pristup k divakovi, kde sice hlavni postavy se (zatim) nedopatrali kdo spachal ustredni zlocin, ale divakovi je to odhaleno a musim rict, ze me me osobne to prekvapilo a ze zpusobu odhaleni mne i trochu zamrazilo. Prvni serie je kompaktni, pekne uzavrena a to je taky fajn, zejmena v dnesni dobe, kdy je v mode nechavat konce serii brutalne otevrene a to i v pripade, ze se nasledne serial ukonci. Suma sumarum ve me serial nechal velmi prijemny pocit a budu se tesit na dalsi serii a pokud neprijde nebudu nastvany tak jako treba u Borgiu(24.1.2017)

• - Giovanniho synovia sú fešáci iba v seriáli. Bratia Mediciovci krásou nevynikali a k tomu ich sužovali artritída, dna a iné choroby. Nemali ani také sexi "talianske" brady, na dobových portrétoch sú dohladka vyholení. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Spoiler: V skutočnosti neexistujú dôkazy, že by Giovanni di Bicci de' Medici (Dustin Hoffman) bol úmyselne otrávený. Zomrel ako 69-ročný, navyše vo februári, keď si nemohol uzobávať otráveného hrozna z vlastného vinohradu. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)