Eliška Vomáčková se právě chystá s manželem Pavlem na dovolenou k moři, na kterou se moc těší, když jí muž oznámí, že čeká dítě se sestrou ze své ordinace a potřeboval by se rozvést. Šok je to sice pořádný, ale s pomocí švagrové a své přítelkyně se z něj Eliška oklepe vcelku brzy a učiní závažné rozhodnutí: postaví se na vlastní nohy a začne docela od začátku. Přijme místo učitelky v malé vesnici, přestože nikdy neučila a pečlivě se starala o domácnost a manžela… Místní starosta Standa Bouda ale obecní byt, do něhož se měla nastěhovat, musel narychlo přidělit početné rodině Štětkových, které vyhořel dům. A tak se Eliška musí spokojit s domkem na hřbitově, v němž už bydlí nevrlý samotář, který pracuje jako hrobník. Božíček je naprosto zdrcený představou, že bude sdílet domek se ženou, a také Elišku nepořádek v domě a Božíčkovo nerudné až hrubiánské chování odpuzuje. Přesto se snaží se vším vyrovnat a těší se na děti. Její pokoj je pěkný, Božíček ovšem nezapomene připomenout, že býval kdysi márnicí. První večer jí pod pokrývku položí věnec s nápisem „Odpočívej v pokoji“. Zděšená Eliška se dozvídá drby: prý Božíček kdysi uškrtil vlastní ženu i s jejím milencem a ještě předtím ji znásilnil. Dostal za to 11 let. To Elišku zneklidní ještě víc. Brzy zjistí, že život na malé vesnici je něco docela jiného než ve městě. Problém s nákupy se jí snaží usnadnit energický starosta, když jí přiveze brambory, které v obchodě nejsou, protože každý si je tu pěstuje sám. Třída ve škole, kterou zakládal starostův dědeček za přítomnosti samotného prezidenta Masaryka, je pěkně vyzdobená, dětí je ale pomálu. Sourozenci Trnkovi, kteří žijí na samotě, jaksi chybí prakticky neustále. Jinak se ale vesničané snaží Elišce pomáhat a chovají se k ní mile. Božíček horlivě pomáhá Štětkům opravit jejich vyhořelý dům, aby se Elišky co nejdříve zbavil. Ta se účastní svátku pálení čarodějnic a tehdy jí poprvé nerudný Božíček pomůže s výrobou letadélka, které si pak Eliška sama pomaluje. Místní myslivec ale náhle začne po Božíčkovi střílet; ten totiž často dalekohledem sleduje jeho manželku. Božíček spadne z posedu a nepříjemně se zraní na paži. Eliška ho nutí zajít k lékaři, což se jí nakonec podaří. Lékařka, Eliščina švagrová a sestra jejího stále ještě manžela, si chce s přítelkyní pořídit dítě a hledají vhodného dárce spermatu. To se ale Elišce vůbec nelíbí. Právě když se oba spolubydlící začnou pomalu sbližovat, přijede Pavel: sestřička vůbec těhotná nebyla, oklamala ho. Eliška s ním ale odjet nechce. Proto jí za zády a s pomocí jakéhosi přítele poštve na místní školu a na starostu školní inspekci… (TV Prima)

Trailer

Malarkey

Mohl bych si trošku stěžovat na lehký filmový náběh do Kameňákova nebo Babovřesek tím pozitivním přístupem ke všemu, kterým se film prezentuje. Jenže ono mi při sledování tohoto filmu bylo tak strašně pěkně, že by byla škoda ho takhle jednou větou sejmout do průměru. Ondra Vetchej totiž opět předvedl skvělou roli a Petra Hřebíčková ho svojí vytříbenou postavou suprově doplňuje. K tomu i ostatní předvádějí skvělé karikatury a dobrosrdečnou náladu tak filmu zvedají stále výš. Z kina jsem tak šel s úsměvem na blbečka a nepřešlo mně to ani druhej den. Až takový na mě měl tento film vliv. ()

Tetsuo

Film z alternativního vesmíru, kde vesnice vypadá tak, jak by to chtěli lidé z velkoměsta. Není to urážející jako Ženy v pokušení a Muži v naději, které se nám snažili nabulíkovat, že promiskuita je naprosto fajn a přijatelná pro všechny,Bezva ženská na krku dokonce překvapí starosvětskou cudností. Ale celý tento film je zbaven stopy reality, pouze na to jde jiným směrem než předchozí snímky stejného produkčního týmu. __________ Romantická komedie je v zásadě velkoměstský žánr - jeho přesazení na vesnici ukazuje, že romantiku v Česku nedovedeme ukotvit v každodenní současnosti, ale jenom v iluzivním prostoru dětských vzpomínek, jak to asi mohlo vypadat kdysi dávno, ale prakticky nikdy nevypadalo. ___________ Jinak další český film do sbírky, který mezi líčí ideální páry tak, že si postarší muži vybírají výrazně mladší ženy a bere se to bezpříznakově jako norma (Vetchý/Langmajer-Hřebíčková 13-17 let; Postránecký-Boudová 25 let). Naopak progresivní je zobrazení lesbického páru, nad jehož existencí se už žádná postava vůbec nepozastavuje jako nad něčím nenormálním. ()

Enšpígl

Tomuhle filmu budu říkat partnerák ! Je to přesně ten typ filmu, který těžce pracující, nevolící národ potřebuje, aby si odvfrknul, zasmál se a získal příjemný pocit z lehkosti bytí na této roztomilé planetě. Partnerák proto, že je v něm humor, který dokáže rozesmát jak holky, tak kluky. Některé dialogy jsou založeny třeba jen na dvou slovech (první dialogovka mezi Eliškou a Božíškem ), ale jsou to neskutečně trefný a vtipný dvousloví a pokud nemá scéna vtip, tak má pohodu a příjemnou atmosféru, do který s přehledem zapadne i romantická linka, které je tak akorát, aby nebyla podbízivá, kýčová, ale na druhou stranu, aby tam ta láska byla k zastižení. V záplavě dramat a thrillerů, který míří ve stále větším množství do kin je tohle jedinej film široko daleko, který udělá příjemně. Hodně vydařenej je i casting. Petra je i po porodu stále krásná ženská, která se do role Elišky hodí, no a sparťanská hvězda z činoherňáku rozdává sympatie v každým záběru. I vedlejšky jse povedlý, za všechny bych zmínil Mirka Táborskýho, který když na plátně rozbalí ten svůj velko úsměv , tak už jenom tímhle tím jediným činem ti tvaruje rty do písmenka u a to samý dělá celý film, vytvaruje ti rty do písmkenka u a tobě je milý spoluobčane a spoluobčanko díky filmu alespoň na chvíli zase fajn na světě . ()

Fr

„TO JE TO POSLEDNÍ, CO BYCH CHTĚLA DĚLAT! KAMARÁDIT SE S CHLAPEM…“ /// Prosluněná vesnička (má středisková) se svejma jedinečnejma obyvatelama, ale hlavně hrobníkem, kterýmu starosta dosadí do života ženskou. Fór má bejt v nesnášenlivým sbližování, ve Vetchýho buranství a prostě celkově z „hen tý oný“ vesnice. Jinak se jedná o normální příběh o „vztahu – nevztahu“, s pohodovou režií, fajn castingem, Sluníčkem, Vetchým (nerej vole, za Sluníčkem je čárka!) a letním soundtrackem. Taková milá, česká, vesnická romantická pohádka, možná (jen?) pro nás starší… (a pokročilý!). P.S.: Moc hezký 3*! Co by za to ... (kdokoliv) dal! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přemejšlím o vesnici. 2.) Zjistím, že prosluněná nemusí bejt jen Francie. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Tosim

Přemýšlím, co by asi Tomáš Hoffman jako recenzent Cinemy o Bezva ženské blahé paměti napsal... Tenhle film je v podstatě zázrak - je to romantická komedie z prostředí vesnice, je česká a skutečně se jí vyhnuly všechny atributy, které u nás takové snímky mají - podbízivost, jednoduchý humor, možná ta idealizace venkova tam trochu je. Potud je všechno v pořádku. Jenže ten film je tak klasický a nudný, i na žánr, který reprezentuje, že mě na něm vůbec nic nepřekvapilo a já se prozíval až ke konci. Pozitivní a negativní věci se sešly v jednom snímku, z nich vzniklo padesátiprocentní hodnocení. ()

• „Při první scéně musel ode mě snést (Jiří Langmajer) nemálo bolavých úderů a sám mě ještě podporoval, ať se jich nebojím, ať jdu naplno, aby to působilo skutečně, že to nebolí. Bolelo to určitě strašně,“  prohlásila Petra Hřebíčková. (Duoscop)
  • Natáčelo se v obci Dolní Kralovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)