Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

Galadriel

Především skvělé herecké výkony a potom ještě taky dost dobrá zábava (ale ne neinteligentní). Příjemný humor a trocha napětí. Někomu to možná může připadat nudné, tak ten ať si jde pustit libovolný film se Stevenem Seagalem, Jean Claude van Dammem a jim podobným. ()

Matty

Nikomu nic zlého, ale asi je dobře, že Woodyho krátce před Tajemnou vraždou opustila Mia Farrow. Ani při veškerém jejím talentu by spolu netvořili tak dokonale sehraný pár jako Woody s Diane. Jejich dva stárnoucí manželé, kterým diskuze o včasném rezervování společného hrobu ještě připadají úsměvné, tvoří dvojku ideální do další Allenovy vztahové komedie. Z vůle škodolibého osudu se však ocitají v noirovém krimithrilleru. Tajemná vražda výborně funguje jako komedie i jako detektivka, přičemž obojí nespojuje jenom skvělý jazzový soundtrack. Mít na to dost objemné plíce, u scény z výtahu tajím dech a řvu smíchy naráz. Kroužek televizí vyškolených vyšetřovatelů-teoretiků doplňují neméně šarmantní Alan Alda a Anjelica Huston. Allen cituje nejen Hitchcocka (autobus s živou-mrtvou je vyzdoben nápisem VERTIGO), ale taky třeba Pojistku smrti nebo Dámu ze Šanghaje, jejíž finále si v podstatě vypůjčil. Veškeré laškování s noirem každopádně nikdy nevytěsňuje prvořadé hláškování. Hlášek, které máte chuť okamžitě sdělit všem známým milovníkům chytrého humoru, není málo. Což je obdobný eufemismus jako „Jeffrey Dahmer zavraždil pouze 17 lidí“. 85% Zajímavé komentáře: Oskar, FlyBoy ()

gouryella

Bohužel si nemůžu pomoci, ale většina Allenových filmů je pro mě jem nudnou, pomalu se odvíjející podívanou - a vyjímkou není ani tento film. ()

KarelR

Co se zprvu zdá být klasickou allenovskou konverzačkou, se záhy vybarví jako napínavá detektivka, která má vtipu a inteligence na rozdávání. A ten závěr! Orson by měl radost... ()

DaViD´82

Moje nejzamilovanější allenovka. Třikrát chytřejší než Einstein po přečtení kompletního Ottova naučného slovníku, pětkrát výkonější než nejproduktivnější komunistický dělník plnící nad plán, desetkrát vtipnější než libovolný počet nejhumornějších faux pas vašeho života a rovnou stokrát promyšlenější než nejvychytralejší Baldrickův plán. Inu, prostě srdcovka. ()

Shadwell

Woody se na začátku 90. let rozešel se „seriózní“ Mia Farrow, vzpomněl si na „laškující“ Diane Keaton, vzpomněl si na taktéž svůj osobnostní protiklad (šaramantní Alan Alda, který má vše, co Woody nemá) a namísto romantických dramat z let 80tých a 90tých nechal vzpomenout na komediální kořeny z let 70tých. Svůj film zrealizoval Woody typicky svépomocí. A nutno dodat, že v něčem ta hořečnatá aktivita připomíná příjezd lunaparku. Woody se zkrátka vyčerpal. I když je jeho svět intelektuálů z Manhattanu stále milý a nikterak nevadí, že mu je vlastní repetitivnost a čerpání z vlastních i cizích zdrojů. Woody Allen dobře ví, že i z neumělého romanticko-zaláskovaného vnitřního monologu se přelomem věty může stát kousavá satirická vložka, která exploduje v narušený stereotyp / duchovní komedii / epigramatickou klauniádu. ()

novoten

Můj první Woody. Na dávnou večerní televizní projekci už vzpomínám s úsměvem a nostalgií, protože netuše, kdo je onen obrýlený a odhodlaný popleta, nechal jsem se vtáhnout do komedie střídané s opatrným tajemnem. A protože vtípky, neurózy, Diane Keaton a vůbec všechno fungovalo, zkusil jsem to s mistrem Allenem zanedlouho znovu. To, že jeho filmů ale uvidím čtyři desítky a stane se mojí tvůrčí modlou, mě ale tenkrát nenapadlo ani omylem. ()

B!shop

Tak tohle me hodne prijemne prekvapilo. Ze zacatku se sice nic moc nedelo a proud dialogu byl lehce unavujici, ale behem pul hodky se film fakt skvele nakopnul. Sice se tu resi taky vztahy, ale hlavni tema tu je patrani po vrahovy a Allen misty dokaze udelat fakt paradne napinavou atmosferu. No a krome zajimavyho a celkem originalniho pribehu stoji za zminku fakt paradni hlasky, vetsinou tradicne od Allena, jejichz vrchol je asi "Myslim, ze je mrtva. Tak ji zkus dat darek.", to me fakt dostalo. Jinak krome propracovanyho pribehu a dialogu, stoji za zminku paradni herci. Celej film hlavne ze zacatku tahne paradni Diane, ktera se do patrani pousti fakt hodne energicky a dokaze cloveka strhnout. Pak tu je tradicne perfektni Allen, vtipnej Alda a urcite stoji za zminku prvni filmova pidi role Zacha Braffa. Co se tyce Huston, ta me moc nebrala. Celkove, i kdyz je film uplne na zacatku trosku nudnej, tak se za chvily paradne rozjede a skvele jsem se bavil. ()

Oskar

"Když slyším Wagnera, mám nutkání obsadit Polsko." Můj nejoblíbenější Woodyho film. Do té doby bych nevěřil, že je možné diváka udržovat v tísnivém napětí a souběžně ho odbourávat neskutečně vtipným textem. Navíc blonďatá bestie Mia Farrow se bezděky postarala o to, že Diane Keatonová se nejen po letech znovu sešla s Allenem, ale dostala od něj snad nejhezčí roli své kariéry. Přidali se duchovně spříznění Alda a Hustonová, můj oblíbený swing a rafinované odkazy na Okno do dvora, Vertigo Dámu ze Šanghaje a Pojistku smrti. A to vše ve zdánlivě jednoduchém, leč hutném příběhu opršelého manželství, které natře novým lakem až vyšetřování vraždy. ;-) Miluju Tě, Woody. 100 % ()

emma53

Tajemná vražda na Mahattanu bude patřit mezi mé nej filmy, které zařazuji do kategorie :"Léky na blbou náladu". To, že začínám Wodyho milovat, jsem už někde psala, ale že dokáže z každého filmu udělat něco tak příjemného, co laská celé mé já, jako v tomhle případě, to přihazuji navíc a myslím, že těch superlativů bude přibývat. Už jen ty hlášky, absurdní situace, které se zdají nemožné a přece k nim v jiných obdobách dochází i v reálu (kromě vražd), je něco, co dělá filmy Allena tak famózní. Někdy mně přišlo, že to Diane s Woodym snad ani nehrají, pouze senzačně improvizují. Vtipné, napínavé s úsměvem na tváři, má to spád, jiskru........... ()

Kulmon

Nemůžu si pomoct, ale Woodyho nej partnerka je prostě Diane Keaton. Těm dvěma to spolu šlape. Woody a Diane se ve filmu sešli po dlouhé době, ale je znát že jsou skutečná sehraná dvojka. Woody jako tradiční antihrdina, Diane jako jeho aktivní protipól. Do toho agathochristieovská záhada a klasické allenovské kecy ve stylu: "Nemůžu poslouchat Wagnera, mám nutkání podrobit si Polsko"... Po sérii 80. let, ve kterém mne Woody neohromil, opět návrat k nadprůměru. ()

Sarkastic

Není to vyloženě komedie, tak z půlky je to klasická detektivka. K hlavnímu tématu záhadné vraždy paní Houseové režisér šikovně vsunul manželské soužití Larryho a Carol Liptonových (naprosto sehraní Woody a Diane), čímž přibyly pasáže, do kterých mohl vložit další vtipné dialogy a Woodyho suché hlášky. Navíc u Tajemné vraždy divák nepřemýšlí jen nad vtipy, ale i nad vlastní kriminální zápletkou (btw, filmy, které tu někteří uživatelé zmiňují, vůbec neznám, ale i tak jsem se opravdu bavil, takže na to může kouknout divák zcela nezasvěcený). Chvílemi tempo sice lehce vázlo, ale když se do "vyšetřování" vložila ještě spisovatelka Marcia Foxová v podání Anjelicy Houstonové, která přišla s nápadem zinscenovaného telefonního rozhovoru, dostalo to novou štávu a ta snímku vydržela až dokonce. Nebude to sice úplně čistých 5*, ale za ty frky a napětí hodné kvalitní detektivky, je prostě musím dát ;-). "Myslím, že poběžím maratón, ta žena stále umírá." ; "Klaustrofobie a mrtvola. To je neurotikův sen." ()

Gilmour93

Má vražedné spiknutí vůbec nějakou šanci na úspěch, když je mu na stopě pro věc zapálená amatérská vyšetřovatelka, co postupně zbuduje šestičlenný detektivní tým neortodoxních metod a vše režíruje Woody Allen..? Autor prostřednictvím vlastních úst tradičně hýří sarkasmem, ale mě na jeho tajemném manhattanském mordu zaujala jiná věc a sice vykreslení měnících se partnerských vztahů prostřednictvím konverzace. Ta konfrontace dvojic Keaton + Allen (spíše monology než dialogy, disharmonie a překřikování, co přenáší Liptonovu neurózu i na diváka) a Keaton + Alda (platonické souznění plné respektu a vzájemného doplňování) je úžasná a všimněte si, že jakmile je celý případ pod dohledem Orsona Wellese uzavřen, plní prodělaná zkušenost ve vztahu prvně jmenované dvojice revitalizující funkci a dostaví se i blahodárný vliv na jejich komunikaci. Už chybí jen boty, zuby a falešné opálení.. Vzhledem k postavám v Allenových filmech se mi zdá, že mít na Manhattanu psychiatrickou praxi je jako vyhrát v loterii. Má to však jeden háček - tolik klientů a tak malý gauč.. ()

Madison

Večne rovnaký, večne nezameniteľný a predsa vždy zábavný pseudointelektuál Woody Allen, ktorý si dáva štuple do uší, keď musí sprevádzať Diane Keaton na operu, ktorý beznádejne ,,trpí", keď musí pristúpiť na snahu Diane zamotať sa do rafinovanej vraždy suseda-podivína, ktorý za desať sekúnd vychrlí tristo argumentov - čudujem sa, že sa mu nikdy nezamotá jazyk :-) - a Diane len bezmocne otvára a zatvára ústa, pre ktorého sú bizarné veci úplne bežné, pre ktorého budem plakať, ak prestane točiť tieto satirické, vtipné a nezabudnuteľné vecičky. ()

berg.12

Na můj vkus postupem času až nesnesitelně afektované a s motivy, které se vlastně jen neustále opakují. Ale sranda to i tak je. ()

NinadeL

Šest hodin v kině, to je to, co si tělo žádá. Hudba Cole Portera a zápletka ve stylu Tommyho a Pentličky... Je mi natolik fajn, že ani nebudu nadávat na chyby v titulcích. #Woodymá80 ()

viperblade

Woody, tak tohle byla parádička. Manhattan Murder Mystery je strašně "nenápadný" film - do takové 3/4 jeho délky jsem ho vnímal jako hodně slušnou, trochu bláznivou komedii, u které to vypadalo, že 80 % pro ni bude akorát. Jenže pak přišla poslední čtvrtina filmu - scéna s telefonem a magneťáky (nechci spoilerovat) byla naprosto dokonalá (fakt jsem se nasmál) a hlavně závěr byl opravdu parádní. A právě až když se film blížil k úplnému konci, tak jsem pochopil, jak skvělý hold tento film vzdává žánru noir. Navíc mě tento film upozornil na snímek The Lady from Shanghai, který si určitě seženu. A největší pozitivum tohoto filmu? Jednoznačně Diane Keaton. Ačkoliv jsem si Miu Farrow docela oblíbil, Woodyho ideální (filmová) partnerka byla, je a bude vždy jen Diane. Zkrátka a dobře, děkuji, Woody, za tento skvělý snímek. 95 %. ()

castor

Newyorský nakladatel Larry má raději hokej, operu moc nedává („Nemůžu poslouchat tolik Wagnera. Mívám pak sklony k dobývání Polska.“), žije v poměrně klasickém manželství („Co to do tebe vjelo? Šetři si blázniviny na menopauzu.“), kde je ovšem jeho žena poněkud podnikavější a nebojí se každého zašustění za rohem („Z uší mi vytéká adrenalin.“), takže se není čemu divit, že je to zejména ona, jenž chce přijít náhlému úmrtí sousedky na kloub („Jak víš, že to byla ona? Vypadal ten popel na paní Houseovou?“), i když Larry chce dokázat, že je přeci jenom chlap („Jo, já jsem detektiv. Snížili požadavky na výšku."). Woody Allen za kamerou i předtím u psacího stolu znovu výborný, divák přemýšlí, jaký dialog je vybroušenější („Viděl jsi to? Tenhle chlap v Missouri zabil dvanáct lidí, rozsekal je a snědl.“ – „Fakt? No, tomu teda říkám alternativní životní styl.“) a který z herců to na plátně nejvíc rozjíždí. Jako celek těsně pod vrcholem, výborně to funguje jako komedie i jako lehčí detektivka!! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem