Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

Lamprea

Krásnej film, Woody Allen se mi začíná líbit čim dál víc. a to jako režisér i jako herec. Obzvláště to jeho herectvý je.. jak to říct správně? Příjemně roztomilý? Tak, že se musim usmívat pokaždý když je na scéně. ()

LeoH

S odstupem let, když už člověk nečeká další Manhattan nebo aspoň Zločiny a poklesky, si Tajemná vražda stojí mnohem líp než v době premiéry: s Diane Keaton se vrátil slastně uvolněný fyzický i slovní humor (právě tady se objevily některé z nejpamětihodnějších allenovských hlášek v čele s tou o Wagnerovi a Polsku) a navíc marně vzpomínám, jestli se Woodymu vůbec ještě někdy jindy povedlo tak neoddělitelně skloubit nezřízenou legraci a opravdu napínavou detektivní zápletku. Když si navrch s rezignovaným úšklebkem připustím, že už mi dneska narážky na problémy středního věku nepřipadají zdaleka tak vzdálené a na plátně málem nemístné jako před 20+ lety (teď mi dochází, že totéž se tenkrát týkalo stárnoucích tváří herců, s kterými jeden vyrůstal a špatně se smiřoval s jejich přibývajícími vráskami), dostávám se k dojmu skoro devadesátiprocentnímu. ()

Motinski

Ďalšia pohodkovka v klasickom Allenovskom štýle. S výborným herectvom hlavnej dvojice a pekne prepleteným scenárom. Bohužiaľ príbeh je uťahaný, nemá až tak úderné dialógy a koniec ma nechytil ako som čakal. ()

jedna_vrana

Larry Lipton: „Nemôžem toľko počúvať Wagnera. Mám potom chuť obsadiť Poľsko!“ Opäť Larry na rovnakú tému: „Mimochodom, nemôžem dostať z hlavy Lietajúceho Holanďana. Pripomeň mi zajtra, aby som kúpil všetky Wagnerove platne v meste a požičal si motorovú pílu.“ Film, ktorý ťažko nazvať komédiou či kriminálkou, je to výborne namiešaný mix dialógov predovšetkým medzi Woodym a Dianou, ale aj s Anjelicou a Alanom. Sú pichľavé, sarkastické, trefné a prevládajú nad celým príbehom podivuhodnej vraždy. Larryho výpovede sú až neurotické (napr. klaustrofobická scéna vo výťahu) a tento pocit vás bude sprevádzať celým filmom. Takže sú dve možnosti – buď si Woodyho Allena zamilujete alebo aj nie. ()

lennyd

Nakladatel Larry (sám Woody Allen) žije ve "šťastném" manželství se svou ženou Carol (Diane Keaton). Sice Larry tíhne ke své nově objevené spisovatelce Marcii (Anjelica Houston) a Carol zase přitahuje jejich rodinný přítel Ted (Alan Alda). Navenek ale žijí jako spořádaná rodinka v jednom z luxusních domů v New Yorku. Ovšem než zemře jejich sousedka na infarkt. Carol, která slyší i trávu růst, spekuluje o možnosti, že to možná nebylo obyčejné úmrtí, ale vražda. Ačkoli o tom Larry nechce ani slyšet, Carol za pomoci Teda zjišťuje, že má možná pravdu.... Allenovky mi moc nesedí, a ani tato není vyjímkou. Více než na samotný přiběh tajemné vraždy se Woody soustředí na vzájemné vztahy hlavních hrdinů, takže po chvíli se v tom člověk začne kapku ztrácet. Nicméně i tak jde o kvalitní dílko, kde mě zaujal svým skvělým hereckým výkonem Alan Alda... ()

neoBlast

To je jak prohlídka po různých prvcích, které použil Woody Allen ve svých dítkách za celou svou kariéru. Ze 70. let tu máme lehkost a nahláškovanost (tak odsud pochází to známé "Wagnera moc často poslouchat nemůžu, dostávám při něm silné nutkání přepadnout a dobýt Polsko."), 80. léta zastupuje propracovanost postav a poslední dvě desetiletí detektivní zápletka a celková uhlazenost. Nezvyklá je rozhoupaná ruční kamera Itala s povědomým jménem Di Palma [sic]. Tajemná vražda na Manhattanu patří určitě spolu se Sladkým ničemou a Pozor na Harryho k tomu nejlepšímu co Allen v devadesátých letech stvořil. 80 % ()

uiu

Čím jsem starší, tím víc se mi líbí staré Woodyho komedie a tím víc se mi stýská po tomto druhu komedií, které se dnes už bohužel netočí a nahrazují je trapné teenagerovské parodie a humor založený na prdění a sexu. Zde jsme ovšem v tom starém dobrém komediálním duchu, který je založen na vtipných a trefných průpovídkách a situačních dialozích. Woody Allen si hraje se slovy a pronáší "hlášky", při kterých slzíte smíchy. Tento styl humoru možná nesedne každému a možná někdy působí až moc intelektuálně - pokud máte podobný pocit, tak si pusťte nějakou moderní komedii typu Scary Movie nebo Euro Trip, tyto komedie jsou natočené pro vás. ()

elanius

(79/2015) / Krásny film zo všetkým čo k Woodymu patrí. Vzťahy, neskutočné hlášky celý film a tentokrát aj krimi zápletka naviac. Znovu som rád videl Alana Aldu a Diane Keaton. (9/10) ()

OHI

Podle mého nejlepší komedie Woodyho Allena. A zásluhu má na tom hlavně on sám ve spojení s Keatnovou. Již v Annie Hall ukázali, že tvoří dokonalý-nedokonalý pár, který si divák prostě musí zamilovat. ()

VanTom

No nevím. K improvizovaným dialogům, potenciálním vztahovým víceúhelníkům a jízlivě inteligentním (vtipným!) poznámkám se mi seriózní případ "vraždy odvedle" moc nehodil, neustále jsem čekal podvratnou, klamnou šarádu. V jakýchkoliv žánrových situacích mi totiž Woodyho, potažmo Dianino neurotické přehrávání a překotné mluvení přišlo nejen nepatřičné, ale bezmála nesnesitelné. ()

mcleod

Výborná kombinace humoru a napětí. Perfektně napsaný scénář nenechá vydechnout, a to jak napínavým a originálním kriminálním příběhem, tak neustávající inteligentní zábavou v opět dokonalých dialozích. Po dlouhé době film Woodyho s Diane Keaton... skvělá dvojice, jejíž vytracení ze světa filmu je velká škoda. Režisérsky je film opět na výborné úrovni, scéna v závěru ze starého kina je mistrovským kouskem. ()

silent cut

Jeden z prvních Allenových filmů, které jsem viděl a nic moc...nic moc za tři hvězdičky, protože inteligentní humor občas dokáže zachránit i dva seniory pátrající po mrtvole...obzvláště, když pak jeden z nich zkouší kokain... ()

BuryGol

Soused vrah, manželé místo policie, a spousta humoru-to vše pod taktovkou Woodyho Allena. Asi jen u jeho komedií mi i vyloženě trapný situace nevaděj a jeho průpovídky budou bavit stále. Ode dneška budu kontrolovat sousedy, jestli někoho nezabili. PS:To bylo v tý době běžný, že měly ženský kalhoty vytažený nahoru jak Obelix? :-D ()

Pecival

Dobrý film, ale na Allena, od kterého čekám jen to nejlepší, není dostatečně dobrý :) Souhra mezi ním a Diane je super, hodně si sednou, stejně jako jsou fajn odkazy na staré film nebo Benny Goodman. A přestože jsem nad některými hláškami docela pobavil, čekám víc než lehce napínavou krimi s pár vtipnými momenty. Ikdyž ta scéna s telefonátem pomocí kazet nemá chybu. ()

standsiller

Elegantný a vo vydarených intervaloch dávkovaný humor podčiarkujúci atmosféru bizarného vyšetrovania manželského páru z popudu fanatickej manželky. Charakteristická črta problematiky milostného páru neabsentuje ani v tomto prípade a počas kriminálna sa riešia i iné typické záhady z kruhu partnerského života. ()

vitekpe

Diane je bezpochyby vynikajici herecka, a mozna prave proto jsem tu jeji postavu nesnasel celou dobu od zacatku az do konce. Az mi bylo Woodyho lito. Dale moc nerozumim te udajne inspiraci Nickem a Norou, protoze ja jedinou vidim v tom, ze ustredni dvojka je take muz a zena. P.S.: jinak, pokud se Vam styska po starem dobrem neurotikovi a jeho stiplavych intelektualnich vylevech, tak tady vse najdete. + Vyborna Anjelica H. ()

Raevan

Nečekané, kuriózní, zajímavé, místy humorné až vtipné .. Allena mam věru rád.. ale pripada mi ze tomuhle filmu nevenoval svuj plny um.. Na druhou stranu takovej Allen a Alan.. to je hodne prijemna dvojice, a Hawkey je porad tak stejne stejnej ze proste uz z nostalgie nejde jinak nez hodnotit dobre.. ()

matolas

Geniálny oddychový film. Jedinou výtkou je možno prepálená stopáž, ale inak výborná zábava na Sobotu večer. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem