John Huston: The Man, the Movies, the Maverick

Frank Martin

Frank Martin

Scénografie:

Thomas A. Walsh

Nekritický, nostalgický dokument, který sice díky segmentaci do mnoha tematických bloků (oddělených promluvami vypravěče - Roberta Mitchuma) uteče poměrně rychle, ale kromě základních údajů o Hustonově životě a filmografii nic přínosného nenabízí. Podrobné zmapování všech manželství a míst, která slavný tvůrce obýval, přitom dostává přednost před jeho autorskou činností, ať scenáristickou, režijní, malířskou nebo hereckou. Popis charakteristických znaků Hustonovy tvorby se omezuje na konstatování, že měl rád rizika a ironii a velký důraz kladl na casting (aby hercům při samotném natáčení nemusel udělovat moc pokynů). Jestli chcete věřit, že byl Huston každým coulem sympaťák, který kromě workoholismu neměl slabých stránek, dokument vám vyjde vstříc. Jinak doporučuji průzkum druhé, temnější stránky slavného umělce a lovce začít třeba u Eastwoodova biografického dramatu Bílý lovec, černé srdce, jehož Hustonem inspirovaný protagonista je sebestředný mizogyn. 60%(20.9.2014)