• mortak

Díky Hitchcockově režii snesitelné dvouhodinové WTF. Scénář je sice neskutečně dementní a soudruzi ze Státních Bezpečností celého východního bloku se při jeho sledování museli prohýbat smíchy. Závěrečná třetina už je spíše nechtěná komedie, zvýrazněna Hitchcokovou snahou křísit napětí z absurdních zápletek typu autobus, či divadlo. Do toho nesympatická Andrews jako zářivý prototyp americké ženy a vlastenky... Holt když si studio dupne, i Mistr musí tancovat dle jejich přání.(16.11.2017)

• murakamigirl

Skvelé. Nie je nič nad to, skaziť si pred nedeľným obedom žalúdok! Hitchcock s Paulom Newmanom natočili film, ktorý obsahuje niekoľko gramov pozoruhodného napätia, ale inak si pri ňom väčšina z vás bude rátať vrásky a scény absurdnejšie ako absurdnosť sama. Poňatie NDR? Vtip? Nie, Roztržená opona nie je komédia ani paródia (špionážny thriller) a ani Hitchcock v nej vtipom nerozhadzuje. Iba jednorozmerné, vyslovene čierne alebo biele postavy (obyvatelia NDR), ťažkopádnosť a hlúpe situácie. Ťažko, veľmi ťažko povedať, postavám kraľuje asi tá poľská aristokratka, ktorej za zachcelo poriadnej západnej kávy a cigariet… keď potkne nemeckých polišov, aby Michael a Sarah mohli ujsť, roní slzy a vykrikuje „to sú moji sponzori do USA!!!“ či tak nejak, ehh, nevoľnosť nechutne kulminuje. Tá milá herečka to svojím afektovaným prejavom klincuje tak, že som skoro cítila ako sa mi do hlavy zabíjajú kolíky, tak tak. :( Najhorší zatiaľ videný Hitch. Pozitívum- už ho mám za sebou. Nič horšie- k čomu sa dostanem- už určo nevyprodukoval. :-)(25.1.2009)

obzvlášť vynikajúca je Lila Kedrova čoby ošumelá poľská aristokratka, pohŕdajúca komunizmom a snažiaca sa využiť prítomnosť dvoch Američanov a zbaviť sa okovov totalitného režimu útekom do Spojených štátov... veľmi vtipná, no zároveň aj veľmi smutná rola, pretože stelesňuje nesplnené túžby mnohých "väzňov" východného bloku o slobodnejšom živote...(8.1.2008)

• Rocky62

Velké zklamání. Špionážní thriller v hlavní roli s mým oblíbencem v rukou geniálního režiséra sliboval hodně, leč výsledek v mém případě byl velmi slabý. Nemám nic proti pomalým rozjezdům, ale jsem alergický na nudu, což je právě to, čeho jsem se zde dočkal nejvíce a ta neustála optimistická hudba je dost iritující. Pro mě zatím nejslabší počin od Hitchcocka.(2.2.2011)

Možná trochu netypický Hitchcock, ale i tak velmi kvalitní špionážní thriller, který hravě strčí do kapsy většinu bondovek. Paul Newman sice již překročil čtyřicítku, ale stále vypadá jako mírně přestárlý puberťák. Mistr se vydal za železnou oponu, aby zde natočil pořádné drámo. A ačkoliv je patrné, že to nejlepší má za sebou, stále ještě má co nabídnout nejen svým fanouškům. Pokud mohu vytknout, tak zase ta pitomá zadní projekce, ale to je vlastně to jediné co lze Mistrovi během jeho režisérské kariéry vytýkat.(16.9.2009)

• - Natáčet se začalo v době, kdy ještě nebyla dokončena finální verze scénáře. Původní scénář se Hitchcockovi nelíbil a musel být několikrát přepracován. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Alfred Hitchcock zamietol hudbu Bernarda Herrmanna a namiesto neho dosadil na post skladateľa Johna Addisona. (Kubrickon)

• - Hitchcock dále toužil po Anthony Perkinsovi, aby hrál profesora Armstronga, ale studio prosadilo Newmana. (Kulmon)