Vymahač (festivalový název)

Rusko, 2016, 75 min

Alexej Krasovskij

Denis Firstov

Eduard Ilojan

Velmi povedená ruská konverzačka z jednoho prostoru. Není dle mého názoru úplně tak jednoduché natočit podobný typ filmu tak, aby dokázal chytit a zaujmout. Tady se to povedlo a Vymahač je skvělá konverzačka z reálií současného Ruska. Téma je hodně zajímavé. Moralita jednoho a druhého. Kdo by měl být popotahován, ten kdo se nějak zadlužil nebo ten, co z něj dluhy vymáhá a to poměrně nevybíravě. Chabenskij v hlavní roli je super a stopáž dopomáhá údernosti tohoto filmu.(26.5.2020)

Snímky tohoto typu jsou nesmírně náročný na natočení, protože to může lehce sklouznout do roviny nudy. Je to v podstatě jenom konverzační a postavený na jednom jediným charakteru, takže scénář musí být takřka dokonalej. Po chvilce sledování mě napadlo - ha, to je skoro stejný jako film Locke. No, není, je to o něco horší. Navíc Locke byl o něco delší a hlavní hrdina celou dobu seděl v autě, tady máme prostory kanceláří, takže by to mělo pomoct v rozmanitosti. Mám tenhle styl hodně rád, nicméně tady docházelo k určitým nelogičnostem (spíš jsem se nad určitýma věcma pozastavil). On je jejich naprosto nejlepší výběrčí, kterej se nebojí brnkat na ty nejchoulostivější struny, aby došlo k převodu peněz, ale když se objeví nějaký záhadný video, ihned (dá se říct během minut) jeho nadřízení a firma obecně od něj dávají ruce pryč, zablokujou mu přístup do systému atd. Předpokládám, že by se za svýho nej zaměstnance, kterej jim do kasy přináší miliony, asi trochu postavili. Toto mně přišlo dost zvláštní a změnilo to celkovej ráz. Nechci se o tom moc rozepisovat, protože bych musel spoilerovat. No a ten úplnej závěr... hm. Každopádně K. Chabenskij svou roli zvládá perfektně a film opravdu po celou dobu drží, to se musí nechat.(20.6.2017)

Žádné dvě gorily ve dveřích, Artur deptá dlužníky po telefonu. Chytře, neúnavně, opakovaně. Atmosféra kanceláře, telefon přilepený k uchu. Stačí málo. Jenže kdysi to zřejmě náš hrdina kapku přehnal a dlužník si vzal život. Vendeta přichází od zoufalé manželky. Fyzicky ovšem vnímáme pouze hlavního cynického hrdinu (u ostatních jde pouze o hlasy, popřípadě siluetu). Chladně jednající manipulátor musí očistit své jméno, které velmi rychle očerňuje kompromitující video (ani to neuvidíme), za kterým stojí ona manželka. Oporou je velmi dobrý scénář, celkový koncept a zejména herec Konstantin Chabenskij, který má svou roli pevně v rukou. Možná to jen chtělo pár minut navíc, možná jsme mohli víc píchnout do dnešního sobectví, ostrých loktů i nestálé přízně našich „přátel“ a kolegů. A ač působí hlavní hrdina suverénním dojmem, v duši jde o tragickou postavu. Chytrý morální kus. Nicméně radikální závěrečná pasáž mi nesedla.(7.4.2017)

Konstantin Chabenskij celý film nevyleze že záběru. Zvláště jeho rozhovory s klienty, tak trochu oběťmi, právě jeho, vymahače, jsou fenomální. Inteligentní, bystrý, bezskrupulózní, to je on, jeden z nejlepších. Už se chystá večer domů, vlastně i na vernisáž, se svojí přítelkyní, když v tom, nečekaný hovor od manželky jednoho z dlužníků, který měl spáchat sebevraždu. A ta paní, té to pálí. Je totiž stejná... No, přesto mě určitou chvilku film absolutně dojmul. Veterinární klinika, ach jo. Hodnocení je na vážkách, takže asi hodně silné tři hvězdičky.(28.4.2017)

• Hanys_

Vymahač dluhů telefonista, který dostane ochutnat vlastní medicínu. Úplně špatné to není, ani to nějak exterémně nenudí, protože celý film běží v reálném čase a vlastně hned po chvíli se jde na věc. Ale strašlivě mě iritovala linie s psíkem (někdo se mu snaží zničit život a on má čas řešit cizího psa?) a úplný závěr.(8.4.2017)