Vymahač (festivalový název)

Rusko, 2016, 75 min

Alexej Krasovskij

Denis Firstov

Eduard Ilojan

Sugestivní příběh pro jednoho herce pojednávající o velmi znamenitém vymahači působícího na dlužníky po psychologické stránce prostřednictvím telefonu. Jenomže jak už to v životě bývá, nic netrvá věčně a tak přijde doba, kdy se i on stane terčem podobného nátlaku. Jedná se o konverzační drama, které je napsáno skutečně mistrovsky. Postava vyděrače nedělá nic jiného, než že neustále telefonuje. Na tom je to celé stavěné. Vyjímka se samozřejmě také najde a to ve formě rozhovoru přes zavřené dveře. Jeho telefonický hovor s kýmkoliv však má ohromnou sílu posouvat děj. Jeden by nevěřil, že i takto se dá napsat velmi napínavý příběh, který skončí tak, jak asi skončit má. Příběh vedoucí až k zamyšlení, jestli toho bylo vůbec třeba. Ruští tvůrci tímto počinem velmi překvapili. Dokázali, tak, že i oni jsou schopni stvořit filmové dílo hodné ocenění.(6.4.2017)

Krasovskij si po shlédnutí Lockeho řekl "Proč ne?" a naservíroval nám vlastní verzi s telefonním vymahačem, kterému se během hodiny totálně pose*e život. Vlastně mám jen jedinou výhradu a tou je psí linka. Sice chápu, že se jednalo o snahu hlavního hrdinu nějak polidštit, ale v tomto případě to bylo díky Chabenského projevu zbytečné. Ale to byla jen drobná vada na kráse. Rusové mě v posledních letech začínají bavit bez ohledu na žánr. 85%(20.4.2017)

Sevřené drama odrážející současnou ruskou společnost. Alexej Krasovskij zvolil neobvyklou formu dokonalé jednoty místa a děje, one man show Konstantina Chabenskiho v jedné místnosti, jen s telefonem neustále na uchu. Trošku připomíná podobnou formou natočený snímek Noční jízda. Scénář nenudí, zajímavě graduje, jeho vedlejší linie neruší, Chabenskij je skvělý - nemám moc, co bych vytknul. Velmi zralý debut a pěkné čtyři hvězdičky.(3.7.2016)

One man show v podaní ruského herca Chabenského, ale neprichádza nič viac. Žiadny poriadny efekt na diváka, žiadne poslanie, len ustavičné telefonovanie (hoci niekedy i zaujímavé). Vrcholom antilogiky fakt, že ústrednému a jedinému predstaviteľovi tohto snímku každý okamžite dvíha telefón aj v nočných hodinách. Ani raz sa nestane, aby mu niekto nezdvihol. Charakterová premena vymáhača za jedinú hodinu je ale pozoruhodným a kľúčovým motívom tohto filmu, kde sa z bezcitného človeka stane človek túžiaci po láske.(12.6.2017)

Dialogovky je asi třeba vysloveně umět. Třeba Francouzi se pro ně doslova narodili. Nicméně tahle ruská jednohubka taky nestojí k zahození. Vymahač je totiž docela zajímavý kousek, který z vymahače udělá oběť. A jelikož je doba taková, jaká je, tak mu tu jeho situaci za to jeho protivenství docela přejete a čekáte, co z ní vyplyne. Nakonec z ní vyplyne to, co byste si představili jen u francouzského dramatu a tak svůj cíl dozajista splní. Já byl spokojený a i když jsem si chviličku zvykal na hlavní herecký výkon, tak nakonec musím říct, že to je asi první dialogovka z Ruska, kterou jsem viděl a rovnou sklízím poklonu.(17.5.2017)