poster

Normální autistický film

 • anglický

  Normal Autistic Film

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Normálny autistický film

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 90 min

Režie:

Miroslav Janek

Scénář:

Miroslav Janek

Kamera:

Miroslav Janek

Producenti:

Jan Macola
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (58)

 • Matty
  ****

  Normální autistický film nechce šířit osvětu a provádět diagnostiku Aspergerova syndromu. Pro Janka nejsou „aspici“ pacienti, vůči nimž může většinová společnost zaujmout pouze ochranitelský nebo soucitný postoj, nýbrž rovnocennými parťáky a jedinečnými osobnostmi, jejichž neotřelý způsob uvažování se může stát inspirací také pro ostatní. Vnímavý přístup se projevuje i ve stylistické různorodosti jednotlivých medailonů, uzpůsobených povaze daného autisty. Scény s nihilistkou Majdou v sobě mají zvláštní syrovost a doprovází je dívčino rapování. Momentky s Marjam a jejím mladším bratrem Ahmedem jsou nasnímány se stejnou živostí, jaká je vlastní oběma dětem. Když vidíme Denise, ve zvukové stopě zpravidla slyšíme jeho hru na klavír atd. Nejenže mohou být „aspici“ zásluhou zvoleného přístupu sami sebou, ale film navíc přejímá některé jejich rysy a nenásilnou a hravou formou nás vede k tomu, abychom realitu sami vnímali očima autistů. Ukázat děti s Aspergerovým syndromem v jejich přirozeném prostředí a ve chvílích, kdy se cítí dobře a mohou být samy sebou, je možná nejlepším způsobem, jak druhým přiblížit jejich svět. Právě to bylo Jankovým cílem. Proto také ve filmu nevystupují žádní odborníci, kteří by nás naopak vedli ke vnímání autismu jako lékařské diagnózy. Autismus sice nelze vyléčit, ale lze přispět k lepšímu začlenění autistů do společnosti. Třeba s pomocí chápavých filmů jako je tento. 80%(18.12.2016)

 • Marigold
  ****

  Všechnu moc imaginaci! Je očistné neposlouchat plky odborníků, ale nechat se unášet meandrující fantazií aktérů, pro které je celá řada našich her naprosto bezobsažná. Cením Jankovu snahu napojit se na ten zdánlivě uzavřený svět a přenést na diváka kus jeho odpoutanosti i dusivosti.(18.12.2016)

 • pan Hnědý
  ****

  Úžasný. Tvrdá výpověď a mega zásah z českých vod - už jsem roky nedoufal. [lfš, 2017](29.7.2017)

 • xxmartinxx
  ***

  Je to skvěle sestříhané, ti lidé jsou zajímavý, ale nakonec to jen buduje klišé "bytostí napojených na jinou realitu, které mysticky rozumí tomuto světu, protože nejsou jeho součástí". Nevím, jestli to není pravý opak toho, o co tvůrcům šlo. Takhle vznikla trochu samoúčelná fascinace, na kterou se hezky kouká a utáhne i těch 90 minut, ale komu tím prospějete, co? 65 %(31.10.2016)

 • PinokKio
  ****

  Nemyslím si, že autisté jsou něčím jiní. To naopak my jsme pro ně příliš stejní. A přesně takhle nám je Miroslav Janek servíruje. Jako někoho, kdo nám dovolí nahlédnout do jejich světa, kterému nemusíme rozumět, ale nezbývá nám než ho přijmout, protože je tak normální ..(12.3.2017)

 • *CARNIFEX*

  Spracovanie úplne mimo zmysly pochopenia. Dúfal som v dokument, ktorý mi poskytne množstvo informácií. Miesto toho som dostal takmer nemý film bez zvuky, s hlasovým doprovodom. Dal by som tomu "odpad", ale zrejme bude lepšie "zdržať sa hlasovania".(18.12.2017)

 • PetrPan

  Vhodnější "cool název" by byl Svět podle Aspergera. Byť je Aspergerův syndrom autismus, tak o autismu nemůžete říct, že je to Aspergerův syndrom. Bylo by to stejné jako definovat strom lípou.(13.10.2017)

 • Slarque
  ****

  Lukáš žere polystyren. Majda mluví o tom, že ukončí svou zbytečnou existenci. Denis hraje na piáno. A Janek to nekomentuje, jen přebírá energii svých protagonistů. O něco později se dozvíme, že Lukáš je herec a se svým jediným kamarádem točí krátké filmy. Sedmnáctiletých holek, co nesnáší všechny (včetně sebe), jsou mraky, stačí se rozhlédnout, takže se zřejmě ani autistům nevyhýbá puberta. A Denis kromě hraní na piáno i zpívá. Bál jsem se dalšího dokumentu plného názorů odborníků, ale Janek zvolil mnohem zajímavější postup, a prostě nám ukazuje, jak žije těchhle pět konkrétních dětí. A povedlo se mu to zachytit velmi dobře.(14.10.2017)

 • poz3n
  ***

  Připouštím, že jsem se bavil nad jednotlivými scénami, to ale nevyváží pocit, že celý film je jen slepenec scének a hlášek. Líbí se mi ten free přístup, bez diagnostických promluv doktorů. Zároveň bych ale čekal alespoň zdánlivou koncepci. Při všem respektu k autorovi, Normální autistický film na mě působí tak, že režisér prostě na pár dní zašel ke každému protagonistovi a tak jako nějak ho natáčel. To celé pak nějak sestříhal a slepil a bylo hotovo. 6/10(8.2.2017)

 • CiTrus007
  *****

  Cílem toho snímku je smýt stigma autismu jako obávané choroby skrze blízké portréty autistických dětí. Janek o nich vypráví neuvěřitelně civilně, s vtipem a lidskostí. 9/10 [KVIFF 2016](4.7.2016)

 • Lukrecie
  *****

  "Nejsem jiný, to jen vy jste všichni stejní." Nesporné talenty až genialita, fantazie, inteligence kontra nezvladatelné chování, společenská neobratnost, odlišné projevy a komunikace, velice zajímavá sonda na dosti aktuální téma, která tady doposud chyběla.(21.9.2017)

 • Othello
  ****

  Na začátku dokumentu je nám řečeno, že autista netrpí, protože je postižený, nýbrž proto, že je neurodiverzní, nicméně svět je vybudován pro neurotypické. Tomu je podřízeno i jeho zaměření, které schválně naprosto vynechává jakékoli lékařské hledisko problému, nýbrž se snaží nahlédnout do neskutečně barvitého, neurotického a přitažlivého světa, který tak nějak dává vlastně větší smysl než ten pragmatický, reálný. Janek si tak sice umetl pohodlnou cestičku, ve které jen snímá aktéry, aniž by měl nějaké větší tendence stavit před ně nějaké nosné situace a roztomile není schopný zastřít fakt, že autistům jejich uzavřené mikrosvěty prostě závidí, ale ono se mu vlastně není co divit. "Jsem ti ten plakát udělal takovej uměleckej. Ty takový blbiny děláš, ne?"(13.2.2018)

 • René.girl
  *****

  100%(9.10.2017)

 • Marze
  ***

  Na vítězný snímek české sekce festivalu v Jihlavě jsem byl zvědavý. Definice normality jsou různé- například subjektivní pojetí (normální je to, co za normální považuji já), sociální pojetí (normální je to, co vyznává okolí „Takto se má člověk oblékat“- většina lidí se chce lišit stejně), statistické pojetí (za normální se považuje to, co je nejčastější, běžné), pragmatické (normální je to, co vede k vysněnému cíli) apod. V dokumentu musíme uvažovat, co je normální zde. Přitom nemáme k výpovědím pěti dětí žádný komentář. Promluvy jsou tedy jaksi neuzemněny. Měl jsem pak pocit, že představa o autistech se mi ještě více vzdálila a zároveň, že bych si obtížně představil s nimi žít. Tento pocit posilovalo to, že nevidíme, jak autisty přijímá jejich okolí. Známe jen matku jednoho z nich. Zároveň jsem si začal uvědomovat, že v některých věcech mohu být také autista. Co mě také hned zarazilo, byl vyspělý filosofický slovník dětí. Vzpomněl jsem si na Martina Heidegera, který v stati Evropa a Německá filosofie řekl: „Filosofie je takové hledání a tázání, kterému se služky vysmívají“.(11.10.2017)

 • easaque
  ****

  4* tenhle dokument si své ocenění opravdu zaslouží. Sice jsem neviděl celý dokument, když to zrovna běželo v televizi, ale i z té větší části musím uznat, že se autorům podařil velmi dobrý kousek. Natočili autentický film o autistických dětech, které dokážou být často víc otevřené, než soukmenovci, což je zároveň jejich klad i jejich prokletí. Je zábavný, poučný a působí přirozeně. A za to si mé 4 hvězdy zaslouží a určitě si dám někdy repete .... zatím ho můžu tímto způsobem doporučovat dále. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](14.12.2017)

 • zette
  ***

  Autisti, jako normalni lide... Videl jsem v tomto dokumentu blbce i sympaticke lidi. Tedy jako v normalnim zivote. Libilo se mi, ze nikdo "normalni" nezasahoval do uvah hlavnich protagonistu a jako dokument to je dobre zpracovane. S ohledem na velmi vysoke hodnoceni zde, vsak v tomto filmu zadnou pridanou hodnotu nevidim...(13.10.2017)

 • Pedross800
  *****

  "JÁ NEJSEM ODLIŠNÝ. TO JEN VY JSTE PŘÍLIŠ STEJNÍ."(11.10.2017)

 • sator
  ****

  Každé to dítě je originál... Když lékaři něčemu nerozumí vymyslí nové jméno... Non omnia possumus omnes ...(12.10.2017)

 • hansel97
  ****

  Dokument opírající se dokonale a v plné míře o své neskutečně zajímavé aktéry, které prakticky nechává, kromě některých nahraných pasáží, dělat, co se jim zachce. Nemám důvod jako někteří tu vytýkat postoj autora k Aspergerovu syndromu, kde je snaha o určitou mystifikaci autistů jako převyšujících géniů. Myslím, že je na každém udělat si obrázek. Za zhlédnutí film rozhodně stojí! (festival Jeden Svět 2017 - Karlovy Vary)(26.3.2017)

 • Innuendo1987
  ****

  "Já nejsem odlišný. To jenom vy jste všichni příliš stejní."(28.3.2017)

<< předchozí 1 2 3
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace