Normální autistický film

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 90 min

Jan Macola

Normální autistický film nechce šířit osvětu a provádět diagnostiku Aspergerova syndromu. Pro Janka nejsou „aspici“ pacienti, vůči nimž může většinová společnost zaujmout pouze ochranitelský nebo soucitný postoj, nýbrž rovnocennými parťáky a jedinečnými osobnostmi, jejichž neotřelý způsob uvažování se může stát inspirací také pro ostatní. Vnímavý přístup se projevuje i ve stylistické různorodosti jednotlivých medailonů, uzpůsobených povaze daného autisty. Scény s nihilistkou Majdou v sobě mají zvláštní syrovost a doprovází je dívčino rapování. Momentky s Marjam a jejím mladším bratrem Ahmedem jsou nasnímány se stejnou živostí, jaká je vlastní oběma dětem. Když vidíme Denise, ve zvukové stopě zpravidla slyšíme jeho hru na klavír atd. Nejenže mohou být „aspici“ zásluhou zvoleného přístupu sami sebou, ale film navíc přejímá některé jejich rysy a nenásilnou a hravou formou nás vede k tomu, abychom realitu sami vnímali očima autistů. Ukázat děti s Aspergerovým syndromem v jejich přirozeném prostředí a ve chvílích, kdy se cítí dobře a mohou být samy sebou, je možná nejlepším způsobem, jak druhým přiblížit jejich svět. Právě to bylo Jankovým cílem. Proto také ve filmu nevystupují žádní odborníci, kteří by nás naopak vedli ke vnímání autismu jako lékařské diagnózy. Autismus sice nelze vyléčit, ale lze přispět k lepšímu začlenění autistů do společnosti. Třeba s pomocí chápavých filmů jako je tento. 80%(18.12.2016)

Všechnu moc imaginaci! Je očistné neposlouchat plky odborníků, ale nechat se unášet meandrující fantazií aktérů, pro které je celá řada našich her naprosto bezobsažná. Cením Jankovu snahu napojit se na ten zdánlivě uzavřený svět a přenést na diváka kus jeho odpoutanosti i dusivosti.(18.12.2016)

Je to skvěle sestříhané, ti lidé jsou zajímavý, ale nakonec to jen buduje klišé "bytostí napojených na jinou realitu, které mysticky rozumí tomuto světu, protože nejsou jeho součástí". Nevím, jestli to není pravý opak toho, o co tvůrcům šlo. Takhle vznikla trochu samoúčelná fascinace, na kterou se hezky kouká a utáhne i těch 90 minut, ale komu tím prospějete, co? 65 %(31.10.2016)

Nemyslím si, že autisté jsou něčím jiní. To naopak my jsme pro ně příliš stejní. A přesně takhle nám je Miroslav Janek servíruje. Jako někoho, kdo nám dovolí nahlédnout do jejich světa, kterému nemusíme rozumět, ale nezbývá nám než ho přijmout, protože je tak normální ..(12.3.2017)

Připouštím, že jsem se bavil nad jednotlivými scénami, to ale nevyváží pocit, že celý film je jen slepenec scének a hlášek. Líbí se mi ten free přístup, bez diagnostických promluv doktorů. Zároveň bych ale čekal alespoň zdánlivou koncepci. Při všem respektu k autorovi, Normální autistický film na mě působí tak, že režisér prostě na pár dní zašel ke každému protagonistovi a tak jako nějak ho natáčel. To celé pak nějak sestříhal a slepil a bylo hotovo. 6/10(8.2.2017)

Cílem toho snímku je smýt stigma autismu jako obávané choroby skrze blízké portréty autistických dětí. Janek o nich vypráví neuvěřitelně civilně, s vtipem a lidskostí. 9/10 [KVIFF 2016](4.7.2016)

Dokument opírající se dokonale a v plné míře o své neskutečně zajímavé aktéry, které prakticky nechává, kromě některých nahraných pasáží, dělat, co se jim zachce. Nemám důvod jako někteří tu vytýkat postoj autora k Aspergerovu syndromu, kde je snaha o určitou mystifikaci autistů jako převyšujících géniů. Myslím, že je na každém udělat si obrázek. Za zhlédnutí film rozhodně stojí! (festival Jeden Svět 2017 - Karlovy Vary)(26.3.2017)

"Já nejsem odlišný. To jenom vy jste všichni příliš stejní."(28.3.2017)

Fascinující vhled do světa autistů přináší Miroslav Janek. Pochopení "našeho" pojetí vesmíru autistům někdy připadá nemožné, jejich smysly bývají často zahlceny, nevědí, jak s námi komunikovat, a přesto tu jsou a častokrát jen zůstanete v úžasu nad hloubkou jejich myšlenek a schopností. Hodnotím o třídu výše než další "autistický" film MFF Karlovy Vary 2016, americký snímek Animovaný život o Owenovi, mladém muži s fascinací pro pohádky Walta Disneyho. Na prahu pěti hvězdiček.(3.7.2016)

Šok, který přišel po zbídačené Filmové lázni. Janek se coby ryzí dokumentarista lidsky „ponížil“ a dal téměř výhradně prostor jen dokumentovaným. Tím vznikl čistý film o čistých lidech, s několika mistrovskými střihy, které jsou zároveň až dětsky naivní („lidé si hledají smysl života, aby se tady nezbláznili“ kontra bytostně oddaný hráč na klavír). Po řemeslné stránce velmi inspirativní dokument. Po obsahové stránce jedno z nejlaskavějších děl, s jakými jsem se napříč různými druhy umění setkal.(13.3.2017)

• dvd-L

Pěkné.(16.11.2016)

Ten film je tak hodný. Z rubriky „Zeptejte se dětí“. Děti rozumí světu víc, než odborníci a odbornice postiženy normalitou. (Což platí i o genderu nebo „pohlaví“.) Stačí poslouchat. Není načase nové paradigma? Zakotvená teorie (Grounded Theory)? Místo toho snažit se lidi nacpat do připravených nevědomě účelově vytvořených škatulek? „Já jsem pro svět postižená. Pro mě je postižený svět. Tak jsme si navzájem postižení.“ „Jednou se učitel na tělocviku rozčílil. Tak jsem mu řekl, že v tomhle stavu nemůže učit. A poslal ho na chodbu“. „Nejsem jiný. To vy jste všichni tak stejní.“(12.3.2017)

Nedívat se na autismus jako na diagnózu, ale jako na každodennost byl dobrý nápad. A když na tohle přistoupím, tak jsem viděla film o několika mladých lidech, kteří žijí svůj život a potýkají s tím, s čím se potýkají různé děti v různých prostředích a na různých místech. S vílami, nechutí k matematice, s láskou k hudbě, s nepochopením nebo odmítnutím ostatními lidmi, nebo naopak přijetím, respektem a přátelstvím. Víc takových filmů, které ukazují lidské bytosti v celém širokém a bohatém spektru lidských prožitků a zážitků.(24.11.2016)

Skvělý film a ještě poutavější debata poté s několika protagonisty!! Police - Jeden svět 2017.(26.3.2017)

V souvislosti s tímhle v zásadě zdařilým dokumentem doporučuji zhlédnout několikadílný cyklus besed s českými autisty (mimo jiné i hlavními protagonisty filmu) "Přicházíme v míru" v rámci Duše K.(23.1.2017)

Nahlédnout do uzavřeného světa a strávit čas s někým, kdo vidí svět úplně jinak - to mělo vždycky sílu. A takový je Normální autistický film.(22.3.2017)

Na Normální film je tenhle snímek dost nenormální a sama okolnost specifičnosti AS oproti jiným typům autismu tak trochu jde proti logice názvu i celé dokumentární koncepci. Nepotřebuju psychologickou analýzu, ale nějaký sociální kontext by se hodil (spolužáci, rodič, učitel). Takhle to, bohužel pro autisty, opět vyzní jako apel na bezpodmínečné přijetí exotičnosti, která normalitu schválně devalvuje. Umělecký záměr bych v tomto případě raději upozadila. Čekala jsem víc, nechtěla jsem sledovat sestřih excentrismu, chtěla jsem lépe pochopit vnitřní svět člověka. Škoda, PR opět předčilo výsledný dojem z filmu. Zůstávám u normy, tedy průměr, dobře, za 3.(19.4.2017)

Jedním slovem: úžasné! Dobrou noc červí díro.(23.11.2016)

Skvělá mozaika zajímavých dospívajících dětí, z diagnozou autismus. Z mého ůhlu pohledu vybraní jedinci mají Aspergeův syndrom, což je v rámci postižení nejlehčí forma. Jinak fascinující pohled do jejich životů.(28.11.2016)

Dokument trochu jinak. Nejsou v něm žádné diagnostiky, názory rodičů nebo rozhovor s doktorem, ale o to osobnější film je. Čistě vnitřní náhled do života několika neobyčejných dětí. Miroslav Janek v podstatě jen natočil obsah a poskládal ho dohromady, což ve výsledku filmu prospělo, protože nejlepším způsobem jak divákům představit svět autistů je ukázat ho v přirozené formě, kde jsou tito lidé tím kým skutecně jsou.(1.5.2017)