Normální autistický film

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 90 min

Jan Macola

Tento počin filmového tvůrce je velmi brilantní pro moji maličkost. Přeji panu režisérovi tu možnost, kterou měl, a to pracovat s tak váženými osobnostmi, jako byli ti mladí lidé a děti. Slečna básnířka byla neskutečně okouzlující ve svém pojetí ztracenosti. Klučina zabývající se vesmírem byl úplně vesmírný. Mladík hrající na piano - poprvé v životě se mi líbilo poslouchat zvuk tohoto nástroje. Moc mu za to děkuji. A 12-ti letá slečinka byla luxusní ve svém způsobu vyjadřování a upřímném vyjádření o vtipech. Chvála všem rodičům. A moc mi byla sympatická maminka a kamarád toho "nejchytřejšího" chlapíka. Sebereflexe mu zřejmě chybí díky díky aspergenu, což zas tak nevadí, protože má lidi, kteří mu rozumí. Ale v globálu velikánský sympaťák - což dokazuje i přátelství s mladíkem ze třídy, či školy. Velmi silné osobnosti, všichni zúčastnění! Hodně sil všem do budoucna, která se dá ovlivnit. Pac a pusu.(11.10.2017)

• Simomon

POSLEDNI SLOVO:: Silne nametem, slabe zpracovanim. 2/5*(15.10.2017)

Skvělá mozaika zajímavých dospívajících dětí, z diagnozou autismus. Z mého ůhlu pohledu vybraní jedinci mají Aspergeův syndrom, což je v rámci postižení nejlehčí forma. Jinak fascinující pohled do jejich životů.(28.11.2016)

Na Normální film je tenhle snímek dost nenormální a sama okolnost specifičnosti AS oproti jiným typům autismu tak trochu jde proti logice názvu i celé dokumentární koncepci. Nepotřebuju psychologickou analýzu, ale nějaký sociální kontext by se hodil (spolužáci, rodič, učitel). Takhle to, bohužel pro autisty, opět vyzní jako apel na bezpodmínečné přijetí exotičnosti, která normalitu schválně devalvuje. Umělecký záměr bych v tomto případě raději upozadila. Čekala jsem víc, nechtěla jsem sledovat sestřih excentrismu, chtěla jsem lépe pochopit vnitřní svět člověka. Škoda, PR opět předčilo výsledný dojem z filmu. Zůstávám u normy, tedy průměr, dobře, za 3.(19.4.2017)

Není trochu kontraproduktivní bojovat proti nálapce "autista" tím, že budu posilovat stereotypy o výjimečnosti a geniálnosti těchto dětí? Dokument je jinak skvěle natočen, zdržuje se jakéhokoliv hodnocení, nechává vypovídat samotné aktéry a jejich životní příběhy, výsledný názor si už musí divák udělat sám. Jako jednohubka dobrý. 60 %. [43. Letní filmová škola](6.8.2017)

Je super, že se aspíkům někdo věnuje i ve filmovým zpracování a zrovna tohle je hodně dobrý. Akorát - 90 minut je prostě moc. Ta spousta "malých" příběhů člověka zahltí přesně o těch pět procent přes čáru, kdy člověk odchází úplně vyvalenej. Je lepší vidět víc z míň, než míň z víc. V tomhle případě.(10.11.2017)

Potvrzení jisté geniality lidí postižených autismem- každý z malých aktérů byl v něčem mimořádný. Vůči dětem je tento dokument vstřícný a uznalý- a to tak, že příliš. Došlo tak k jakési idealizaci vyvolávající dojem, že je autismus vlastně dar. Že je to dar danajský, o tom jsme se z filmu nic nedozvěděli. Ani o tom, že pro rodiče je výchova dětí s touto diagnózou skutečným očistcem. Ale záměr tvůrce byl jiný, jeho film měl vyznít a vyzněl jinak.(17.1.2018)

Nahlédnout do uzavřeného světa a strávit čas s někým, kdo vidí svět úplně jinak - to mělo vždycky sílu. A takový je Normální autistický film.(22.3.2017)

Veľmi veľká pomoc pre ľudí, ktorí sa s autizmom nestretajú, alebo o ňom chcú vedieť viac. Zároveň vtipné, nepatetické, zaujímavé - jediné, čo je škoda, že sa nedá tak dobre pozrieť mimo československej reči, pretože v preklade sa drobné odtienky autistického rozmýšľania a ich reči stratia.(11.10.2017)

Děkuji za tento výlet mezi nádherné bytosti, jejichž svět je mi mnohem bližší, než svět neaspiků. Už asi chápu, proč mám tak rád Sagu Norénovou a Sheldona Coopera:) Čistota, bezbřehá fantazie, odzbrojující upřímnost, genialita a jako daň za to všechno: deprese, samota. Oceňuji, že každému z dětí byl dán stejný prostor, snímán zcela přirozeně. Kéž by k tomuto dokumentu vznikla 2, 3, 4, 5 atd. (Nejlepší hláška: " Pan učitel by zrovna hodně rozčílenej, tak já jsem mu řekl, že v tomhle stavu nemůže vyučovat a ať jde na chodbu" ).(12.10.2017)

• juvelinokivi

Přišlo mi, že tenhle film je jakousi druhou polovinou filmu Děti úplňku, který se zabývá především problémovým chováním (těžkých) autistů ve společnosti a rodině, Normání autistický film sleduje povětšinou jednotlivé děti s lehkou formou autismu jaksi vytržené ze sociálních skutečností a v podstatě ve mě vzbudil dojem, že soužití s autistickým dítětem může být víceméně idylické, pokud mu dáte lásku a možnost sebevyjádření. Naopak přehlídka rodičů na pokraji zhroucení ve snímku Děti úplňku ve mě vzbudila dojem zcela opačný. Samozřejmě se jedná o různé formy autismu, ale pravda bude asi někde uprostřed, jak trochu prosakuje i ze scén s Lukášem, které naznačují násilné chování ve škole i vůči vlastní matce. Takže za mě se na to pěkně dívá (hlavně scény s klavírním virtuozem Denisem jsou nádherné), ale výpověď filmu se mi zdá až příliš jednostranná.(4.1.2018)

Ještě před filmem jsem všechny děti z filmu znal, tedy znal, viděl jsem s každým z nich rozhovor v pořadu Přicházíme v míru od Michala Roškaňuka. Díky tomu jsem o filmu věděl a také se na něj těšil. Je jen dobře, že podobné filmové dokumenty vznikají a vnáší tak alespoň trochu osvěty do společnosti, která si myslí, že každý autista vypadá jak Rain man. Samotný film je bohužel hodně zkratkovitý (při klasické délce to ani jinak nejde), jednotlivé děti dostávají málo prostoru a nevyniknout jejich charaktery. Jde spíše jen o několik vět a pak střih na další dítě a tak stále dokola. Přesto Normálnímu autistickému filmu naleží čtyři poctivé hvězdy, především za obsah. Pro zájemce o tohle téma nezbývá než jen doporučit (opět) pořad Přicházíme v míru (součástí Duše K v divadle Kampa). U rozhovorů s dětmi se leccos přiučíte a také se výborně pobavíte.(11.5.2018)

Jedním slovem: úžasné! Dobrou noc červí díro.(23.11.2016)

Dokument trochu jinak. Nejsou v něm žádné diagnostiky, názory rodičů nebo rozhovor s doktorem, ale o to osobnější film je. Čistě vnitřní náhled do života několika neobyčejných dětí. Miroslav Janek v podstatě jen natočil obsah a poskládal ho dohromady, což ve výsledku filmu prospělo, protože nejlepším způsobem jak divákům představit svět autistů je ukázat ho v přirozené formě, kde jsou tito lidé tím kým skutecně jsou.(1.5.2017)

• jezevec_

Autismus není Aspergerův syndrom. Dokument, který k autismu přistupuje jako k chorobě, čímž jen podporuje mylná společenská stigmata. Není to choroba. Je to různorodá vlastnost. Pro laika asi krásná podívaná, ale realitě dosti vzdálená.(11.10.2017)

Prumerny, nicim vyjmecny dokument. Jako vzdy od CT pomale zabery tak, aby s minimem scen zaplnili vysilaci cas, chtelo by to zrychlit. Chybelo mi zde i zastoupeni dospele generace autistu, aby toto postizeni priblizili vice divakum. Ocekaval jsem vice geniu typu klavirista a nakonec to zustalo jen u neho, asi v cesku nemame rainmany. Stalo za to navstivit i organizaci MENSA i zde by se urcite nasel zajimavy autak.(14.10.2017)

Krásné, působivé, poučné, vtipné a lidské. Sofistikované a zároveň umělecky zaměřené zpracování velmi zajímavého tématu, které by se mělo hodně skloňovat. Jistě by bylo zajímavé udělat další díl o jiných typech autismu, než jen o Aspergerovu syndromu.(29.10.2017)

Nic moc. Klouže po pvorchu. Vybírá si děti. Jako cíle. Spousta z nich se pak právem bude považovat později za oběti filmaře. Uchopit autismus v dospělosti je ještě složitější - a tu kondici nejde pak bezpracně trivializovat.(2.2.2018)

1 2 3 následující >>