• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

Moje neoblíbenější Hitchcockovka! Sice jsem jich viděl pár a zatím jsem neměl tu čest do konce dokoukat Psycho, ale tahle mi přišla svým způsobem jiná než ostatní! Oproti jiným co jsem viděl je tento film více tajemný, mysteriózní, spletitý, nejednoznačný, postavy méně jasné a celkové vyznění hlubší! Některé scény jsou geniální, některé repliky legendární!Uznávám, že Alfred Hitchcock byl na svou dobu a i pro současného diváka něco naprosto ojedinělého!(20.9.2007)

Hitchcock ma opäť raz uchopil do svojich sietí a ku koncu som žasla nad tým, koľko geniality môže jeden človek vložiť do svojich filmových vízií. Spolu so Psycho Hitchov majstrovský kúsok, ktorý ma zovrel od prvého letmého pohľadu Jamesa Stewarta a Kim Novak, sofistikované prevedenie skrz obsahové perličky detailne uchopené v každej jednej scéne. Mrazivá hudobná symfónia Bernarda Herrmanna, ,,sanfranciskovské" mestečko, malebný portrét, desivé odhalenie plné šokujúcich zvratov, herecké kreácie, žiarivá Kim Novak, rozkošný James. Hitchcock mi proste znova učaroval a zodpovednosť za to vôbec nenesie jeho kráľovsky slávne meno.(12.3.2010)

Napoprvé z toho vznikne v hlavě mírný chaos, nicméně kladné dojmy jej přebijí. Napodruhé už je to ale totální špička, prostě nejklasičtější Hitchcock v tom dobrém slova smyslu. Nezapomenutelní James Stewart a Kim Novaková svými výkony musí většinu diváků nadchnout, zvláště když jim geniálně propracovaný scénář umožňuje rozvinout jejich herectví do maxima. Ani jeden z nich sice není zrovna charakterní herec, ale oba to dokonale předstírají a divák jim to prostě uvěří, i když jejich role mezi charakterní zrovna nepatří. Zařadil bych tento film do "povinné četby", kdo to neviděl, netuší o čem to tady melu.(10.1.2003)

Scénář: Alec Coppel, Samuel A. Taylor .. V tomto proslaveném a pro mnohé posvátném snímku jsem bohužel neviděl víc něž jen lehce mysteriózní detektivku na pozadí obyčejného románku. Samozřejmě nepopírám, že některé scény jsou dosti působivé, atmosféra je zručně budována, hudba jí skvěle pomáhá a samotný závěr je překvapující, ale jako celek .. no nevím. Hypnóza, závrať nebo jiný smyslový záchvat doprovázený blahem se nedostavil. Takže, po prvním zhlédnutí, zatím jen 60%.(27.3.2006)

Zajímavá, mysteriózně laděná žánrová směs. Z Vertiga mám docela zamotanou hlavu. Ne že bych snad nechápal - film je natočen tak jemně a citlivě, že žádný prostor k bloudění nedává (dokonce nejspíš umožňuje výkladů několik). Prostě mě při sledování mátlo, jak se snímek stává co pět minut něčím jiným. Chvíli thriller, potom sci-fi, následuje romantická vsuvka a pokračuje to kriminálním dramatem. Rozhodně nemám nic proti, bavilo mě to velmi, ale žánrově čistější Hitch je mi bližší. 8/10(6.7.2009)

• - Hudba Bernarda Herrmanna vychází široce z opery Richarda Wagnera „Tristan a Isolda“, která rovněž pojednává o tragické lásce. (džanik)

• - Tvůrce kostýmů Edith Head a režisér Alfred Hitchcock spolupracovali na podivném ošacení Madeleine (Kim Novak). Šedý kostým vybrali proto, protože se k blondýně nehodil. Svým kontrastem měla působit i černá šála na bílém kabátě. (džanik)

• - Při svém znovuuvedení v legendárním sanfransickém kině „Castro Theater“ v říjnu 1997 (jen několik měsíců po smrti Jamese Stewarta), přinesl film kinu více peněz, než během onoho víkendu vydělalo kterékoli jiné kino v USA. (džanik)