• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

Brilantní dílo, ale nebýt tam tolik romantické omáčky, bylo by ještě lepší. Vím, že bez ní by se to asi neobešlo, ale na můj vkus tam bylo romantiky příliš. Co se týče herců, Alfred opět dokázal vybrat ty nejlepší. Stewart i Novak excelentní. Hudba mrazivá a znepokivá, jednoznačně předběhla dobu. A jako třešnička na dortu vskutku gradiózní konec. Celý film mi pak přišel dosti podobný Rebecce, ale to rozhodně není minus. 8/10, ale nevylučuji budoucí navýšení:-)(21.11.2008)

No nevím....... !!!!!!!!!!! POZOR SPOILER !!!!!!!!! Nemůžu pochopit proč mu ta ženská alespoň nějak nenaznačovala, že to jenom hraje, že je cvok .... pak by se na to podruhé krásně dívalo a vše zapadalo..... Asi jsem to vůbec nepochopil nebo co. Hitchcock byl zvláštní ! Ptáci, Severozápadní linka a Psycho mě dostali víc. :-0 Zklamání. Snad příště to dopadne lépe. Snad.(27.2.2009)

Hitchcock je pán filmu, ale tady se mu to podle mě moc nepovedlo. Zápletka by byla, ale je to moc dlouhé na to, aby mě to udrželo stále ve střehu, já jsem si nemohl pomoct, ale chvílemi jsem se u toho solidně nudil, a to pro film není dobré znamení. Já tedy neznám americký film starý jako tento, který by mě nenudil. Když už to není ta černobílá kamera, tak to musí být ty dlouho táhlé scény plné dialogů, které vypadají jako kdyby neměli nikdy skončit. Hrůza, děs a bída, ale nutno podotknout, že pan režisér uměl, a dokázal se s tím docela poprat, i když se dlouhých dialogů nezbavil. Ze začátku mě ten příběh zajímal, co se stane, a o co vůbec jde, ale časem jsem čekal jenom na tu chvíli, až bude konec, to se na tak velký film jako je Závrať nemůže stát přeci.(26.5.2009)

Další z mistrovských děl klasika Alfreda Hitchcocka, který svou geniální režií pozvedává kvalitu snímku minimálně o třídu. Téměř u každého snímku, který jsem od něj viděl, píši že nemohu pochopit jakto, že nikdy nebyl ověnčen Oscarem za režie a Vertigo mě jen utvrdilo v tom, že právem. Ústřední duo tvořené z charismatického Jamese Stewarta a překrásné Kim Novak není vůbec špatné, hlavně Stewart je perfektní. Scénář, jako u většiny Hitchcokových filmů, je skvělý, tedy plný báječných dialogů a příběhových zvratů (trochu se divím, že nebyl nominován na Oscara). Další co musím vychválit, je přenádherná kamera a barevné okolí, na němž je vidět, že si Hitchcock s každým záběrem doslova vyhrál!(3.9.2008)

Překombinované, ale zábavné. Sice to má totálně šílené barvy, Stewart i Novaková byli zřejmě líčení barvoslepou maskérkou, zadní projekce stíhá jeden dějový twist za druhým... Ale tak nakonec zůstane alespoň ten fetiš. Protože takhle se líbají jen ti, kteří už nemají co ztratit. Herecky zajímavé kreace a jako bonus Barbara Bel Geddes - alias Miss Ellie.(17.4.2013)

• - Hudební motiv „Vertigo“ pro film složili Jay Livingston a Ray Evans, a uveden byl pouze během propagace. V konečném filmu jej neuslyšíme, jelikož režisérovi údajně nevyhovoval. (džanik)

• - Natočeno v systému VistaVision (s poměrem stran 1,85:1) a barvy dodány Technicolorem. (Trainspotter)

• - Druhý kameraman filmu Irmin Roberts natočil proslulý pohled dolů, aby připravil publiku závrať. Tato pár sekund trvající scéna měla náklady 19 000 amerických dolarů. (Kulmon)