• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

Majstrovský kúsok A.Hitchcocka, na ktorý som si našiel konečne čas. Na svoju dobu mimoriadne nadčasový film, čoho dôkazom je aj vysoké hodnotenie. Výborná atmosféra už sama o sebe, nehovoriac akú silu film má v kombinácií s dokonalou hudbou Bernarda Herrmanna. Aj keď som pointu tušil už v prvej tretine, čo pri toľkých napozeraných filmov až tak neprekvapí, v niektorých momentoch ma film milo prekvapil. Réžia dokonalá, herecké obsadenie skvelé- J. Stewart je výborný a aj obyčajné scény sledovania a šoférovania mi pripadali zaujímavé. Film 80%.(14.6.2010)

Vertigo bylo pro mě po Psychu asi nejslavnějším filmem Alfreda Hitchcocka a dost jsem se na něj těšil. Když se dvd objevilo na stáncích za 49kč, nebylo co řešit a výsledek? Velmi zajímavý a netradiční snímek, který kombinuje osudovou lásku a posedlost do působivého celku se skvělými dialogy. Celkově předvádí Hitchcock skvělou atmosféru i napětí a ovládá své herce jako loutky, čímž je pozvedá nad průměr. James Stewart jako klasický americký ex-policajt a netradičně krásná Kim Novak, jako objekt jeho tužeb. Mistr snímek však nedovedl k mnou žádané dokonalosti, ale stále ho musím řadit hodně vysoko... Možná lepší tempo, možná něco jiného, ale závěr působí rozhodně krutě.(1.7.2009)

Co více k tomu mistrovskému majstrštiku (u mě Alf Hitch No.1) a stále vášnivě diskutovatelnému filmu ještě víc napsat? Vyjmenoval bych tedy jen příkladné faktory které mě na tomto snímku nejvíce zaujali..Nejprve to tedy byl sám geniální scénář asi nejsilnější složka filmu, který byl mistrovi napsána sama na míru, je precizně zbudovaným komorním dramatem-kriminálním filmem-s romantickými a melodramatickými motivy se snovými a mysteriozními prvky (už úvodní nestabilní a znepokojivá scéna s rotujícími spirálami), ale také třeba s prvky psychoanalityky. Jedna geniální sekvence tu střída druhou, do toho všechny ty nezapomenutelné melancholické kompozice záběrů, barevné stylizace, celkové vizuální ztvárnění, razantní jízda kamera která tu přispívá svou jízdou k výslednému závratnému dojmu atd. To všechno zde najdete propracované do toho nejposlednějšího detailu..Dále zde najdeme to pravé nepostradatelné Hitchcovo napětí, ostatně jako v jiných jeho filmech, které se dá docílit i jiným způsobem než které známe např. s dneška, jeho typický styl vyprávění, kdy váháte, co je ještě realita, záběry na krásné ulice San Francisca a na dva hlavní poznávající se a následně milující se hrdiny..V neposlední řadě to tedy byli sami herecké výkony dvou hlavních představitelů James Stewart a Kim Novak ( krásná ve scéně znovustvořené Scottieho lásky ve světle zeleného neonu za oknem v hotelu Emire) a dvou herců v pozadí, s tím vším si prosím tento film vystačil! A o nádherné zkomponované hudbě Bernarda Herrmana, která filmem proplouvá tak, že si jí někdy ani nevšimnete a v jiném okamžiku bije do uší, se člověk také musí zmínit...Film je hodně k zamyšlení, a vyžaduje od diváka maximální soustředěnost, zanechá ve vás opravdu hlubokou myšlenku, sám jsem si říkal, pote co Madelaine zemřela, že film je už teď prakticky u konce, tak proč se zbytečně ještě snad přes 40 minut vleče dal...? Ale není to zbytečné a závěrečná pointa či odhalení opravdu stoji za to...Vřele doporučuji tento snímek, který byl zprvu zatracován-nebo takhle nebyl přijat nijak nadšeně, a slavným se stal de facto až o třicet let později, kdy byl uveden v obnovené premiéře..(11.5.2006)

Zajímavá, mysteriózně laděná žánrová směs. Z Vertiga mám docela zamotanou hlavu. Ne že bych snad nechápal - film je natočen tak jemně a citlivě, že žádný prostor k bloudění nedává (dokonce nejspíš umožňuje výkladů několik). Prostě mě při sledování mátlo, jak se snímek stává co pět minut něčím jiným. Chvíli thriller, potom sci-fi, následuje romantická vsuvka a pokračuje to kriminálním dramatem. Rozhodně nemám nic proti, bavilo mě to velmi, ale žánrově čistější Hitch je mi bližší. 8/10(6.7.2009)

Film se spoustou zajímavých zvratů a tuctem nádherně natočených scén. Neustále mi vrtá hlavou, jestli je člověk schopen se tak bezhlavě zamilovat do kopie, do vzevnějšku člověka, do hereckého výkonu a ignorovat tak vnitřek - ignorovat to, proč se vlastně mají lidé navzájem rádi. Posedlost - to je to správné slovo (a můj náhradní název pro tento film).(17.3.2007)

• - Spoiler: Pro případ, že by studio trvalo na tom, že bude Elster (Tom Helmore) předveden před soud, byla natočena ještě jedna verze zakončení filmu, která nebyla nikdy použita. (dj_kure)

• - Keď Madelaine (Kim Novak) zmizne zo Scottieho (James Stewart) bytu, farba vešiaka na sušenie sa zmení z modrej na červenú. (JOZZZKO)

• - Empire Hotel, ve kterém James Stewart nakonec nalézá Kim Novak, je dnes sanfranciský York Hotel (www.yorkhotel.com). V současné době (září 2008) hotel prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po jejímž skončení (v prosinci) se má jmenovat Hotel Vertigo. (džanik)