• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

Hrdinova noční můra, cinefilův sen. Jednou nestačí. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, Kirké, MIMIC(28.3.2005)

Mysteriózní zážitek v podání šéfkuchaře Alfreda Hitchcocka. Film, jehož každý záběr je do detailu propracován a jako ucelené dílo působí vysloveně dokonale. Oba hlavní hrdinové podali skutečně nevšední herecké výkony. Vše doplňuje podmanivá hudba. No a závěr filmu je tou opravdovou třešničkou na dortu.(8.5.2009)

Film si celou dobu tak poklidně plyne, tváří se mysteriózně, a pak tam Hitchcock jen tak mimochodem hodí dějový zvrat, na kterej nemá ani Shyamalan a s postavou chudáka Jamese Stewarta si mocně pohrává. Další perla od Hitchcocka, skvěle zahraná Kim Novakovou a hlavně Jamesem Stewartem.(15.8.2006)

Hitchcockova genialita nebo spíš černá magie v praxi. Kdo jiný vezme knihu, o které nikdo nikdy neslyšel, a zfilmuje ji tak, že vám v polovině vysvětlí, jak to vlastně celé je, a zbylou hodinu vás drží jako přikované u obrazovky, abyste nakonec mohli zůstat sedět a nevěřícně zírat na to, co se dělo? Neskutečné. Ale stále ne dokonalé, vždyť třeba taková "Miss Ellie" tu byla naprosto zbytečná. Co tu ovšem chybět nemohlo a také nechybělo, to byla opět pekelná hudba, kamerové vychytávky, ikonické záběry, a femme fatale, jejíž roli zde zastala Kim Novaková (a její gigantická obočí). Dostalo mě to víc než Psycho, ale postrádal jsem ten jeho spád. Proto i tady dávám 80%.(24.8.2011)

Napoprvé z toho vznikne v hlavě mírný chaos, nicméně kladné dojmy jej přebijí. Napodruhé už je to ale totální špička, prostě nejklasičtější Hitchcock v tom dobrém slova smyslu. Nezapomenutelní James Stewart a Kim Novaková svými výkony musí většinu diváků nadchnout, zvláště když jim geniálně propracovaný scénář umožňuje rozvinout jejich herectví do maxima. Ani jeden z nich sice není zrovna charakterní herec, ale oba to dokonale předstírají a divák jim to prostě uvěří, i když jejich role mezi charakterní zrovna nepatří. Zařadil bych tento film do "povinné četby", kdo to neviděl, netuší o čem to tady melu.(10.1.2003)

• - Empire Hotel, ve kterém James Stewart nakonec nalézá Kim Novak je dnes sanfranciský York Hotel (www.yorkhotel.com). V současné době (září 2008) hotel prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po jejímž skončení (v prosinci) se má jmenovat Hotel Vertigo. (džanik)

• - San Juan Batista, španělská vesnice, ve které se odehrávají klíčové scény ve filmu, ve skutečnosti neměla zvonici, ta byla přidána trikem pomocí fotografie. Původně se na místě nacházela kostelní věž, která ale byla v roce 1949 srovnána se zemí kvůli napadení dřevomorkou. (Kulmon)

• - Autorem animovaných sekvencí je Salvador Dalí. (Fenk)