• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

Majstrovský kúsok A.Hitchcocka, na ktorý som si našiel konečne čas. Na svoju dobu mimoriadne nadčasový film, čoho dôkazom je aj vysoké hodnotenie. Výborná atmosféra už sama o sebe, nehovoriac akú silu film má v kombinácií s dokonalou hudbou Bernarda Herrmanna. Aj keď som pointu tušil už v prvej tretine, čo pri toľkých napozeraných filmov až tak neprekvapí, v niektorých momentoch ma film milo prekvapil. Réžia dokonalá, herecké obsadenie skvelé- J. Stewart je výborný a aj obyčajné scény sledovania a šoférovania mi pripadali zaujímavé. Film 80%.(14.6.2010)

Překombinované, ale zábavné. Sice to má totálně šílené barvy, Stewart i Novaková byli zřejmě líčení barvoslepou maskérkou, zadní projekce stíhá jeden dějový twist za druhým... Ale tak nakonec zůstane alespoň ten fetiš. Protože takhle se líbají jen ti, kteří už nemají co ztratit. Herecky zajímavé kreace a jako bonus Barbara Bel Geddes - alias Miss Ellie.(17.4.2013)

Umenie filmu v svojej dokonalej podobe. Fascinujúca hra s divákom o závrati časom a manipulácii na viacerých úrovniach, množstvo vzrušujúcich interpretácii deja, jeho vyústenia ako aj skrytých symbolov a nesmrteľné scény ("ona" v "jeho" objatí na skalnatom výbežku pobrežia oceánu v pozadí obmývaného silnými vlnami je čistý filmový orgiazmus) ako i kultové hlášky ("Only one is a wanderer; two together are always going somewhere").(15.3.2005)

Film se spoustou zajímavých zvratů a tuctem nádherně natočených scén. Neustále mi vrtá hlavou, jestli je člověk schopen se tak bezhlavě zamilovat do kopie, do vzevnějšku člověka, do hereckého výkonu a ignorovat tak vnitřek - ignorovat to, proč se vlastně mají lidé navzájem rádi. Posedlost - to je to správné slovo (a můj náhradní název pro tento film).(17.3.2007)

Zajímavé, že ačkoliv už člověk ví jak se film bude vyvíjet a je si plně vědom všech dějových zvratů, stejně ho ta mysteriózní vábnička opakoveně chytá do svých osidel. Hotová pavučina snů a tužeb. Tady nejde ani tak o vyprávění nějakého (laciného!) příběhu, ale o samotný požitek z vyprávění... až fetišistický, dalo by se napsat. Jeden z prvních vpravdě kultovních filmů; aneb "pusť tu scénu znova". Ideál? - Kim Novak v rudém županu...(17.3.2011)

• - Hitchcock strávil týden filmováním krátké scény, kdy Madeleine upřeně zírá na portrét v Paláci Legion of Honour, než získal to pravé osvětlení. (Kulmon)

• - Roli Madeleine měla původně hrát Vera Miles, ale těsně před natáčením otěhotněla. (Kulmon)

• - Jeden z najobľúbenejších filmov Martina Scorseseho. (MikO_NR_1909)