• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

No tak toto bol opät skvely scenar. Film, ktory vas pohlti ako Bermudsky trojuholnik do deja, budete sa pytat a cakat na odpovede, az kym vam v druhej polovici filmu reziser nevyrazi dych mysterioznym a prekvapivym zaverom :-) Ja neviem, kam ten pan Hitchcock chodil na tie scenare, ze sa mu podarilo natocit az tolko skvelych filmov. Zatial ma trosku sklamal iba thriller OKNO DO DVORA (1954), ale to asi preto, ze som mal od toho filmu velmi velke ocakavania, takze na tento film som sa pripravoval s rezervou a dopadlo to velmi dobre, aj ked sice nie na plny pocet, ale bol som spokojny. Moje najoblubenejsie filmy od Hitchcocka su zatial PSYCHO (1960) a NA SEVER SEVEROZAPADNI LINKOU (1959)... 01.02.2010 ______ James Stewart - (Detektiv John ´Scottie´ Ferguson) +++ Kim Novak - (Madeleine Elster) +++ Barbara Bel Geddes - (Marjorie ´Midge´ Wood) +++ Tom Helmore - (Gavin Elster) +++ Henry Jones - (Ohliadač mŕtvol) +++ Raymond Bailey - (Scottieho doktor) +++ Ellen Corby - (Manažérka hotela) +++ Hudba: Bernard Herrmann +++ Produkcia: Alfred Hitchcock +++(1.2.2010)

(1001) Nikdy bych neřekla, že zrovna Hitchcockovy filmy mě budou inspirovat k psaní básní, ale už je tomu tak: "vběhnout do prázdného kostela/zahlédnout tam lem jejích šatů//ta možnost tady je". Jinak je Vertigo hrdým členem jednoho filmového klubu, který jsem založila. Jmenuje se "Klub filmů o (starých) mužích, kteří jsou pro mě nesmyslně a dětinsky posedlí neživotnými a neskutečnými ženami" a jeho dalšími členy jsou třeba Lesní jahody nebo Velká nádhera. Z posměšného tónu názvu klubu vyplývá, že tento typ filmů nemám příliš v oblibě, ale u Vertiga tomu tak úplně není, protože v jeho případě se mi velmi líbí, jak to všechno vypadá. Práce s kamerou a střihem se mi totiž zdá tak zajímavá, že u toho zapomínám na to, že nemám příliš pochopení pro téma. Jsem pod vlivem dojmu, že Stewartova topornost a herecká bezradnost (Je vážně pravda, že je považován za jednoho z nejlepších amerických herců v historii? Cary Grant říká, že prošlapal cestu Marlondu Brandovi a jeho stylu mluvy. Nemůžu tomu vůbec uvěřit.) dodává filmu nádech takového zoufalství a tápání v údělu, jaké tam Hitchcock snad ani neměl v úmyslu vkládat.(25.4.2015)

UPOZORNENIE: Komentár obsahuje spoilery. Vertigo, to je filmová vášeň. Vertigo, to je tok rieky času a priestoru. Vertigo, to je jeden veľký klam, sprevádzaný množstvom malých - od optických ilúzií po veľké machinácie vo vnútri nie tak celkom uzavretého univerza príbehu. Vertigo, to je majstrovská hra s žánrami, motívmi, zvratmi, líniami a v neposlednej rade divákom. Čo je ale v skutočnosti Vertigo, na to musí prísť každý sám. Vyzývavá Kim Novak, zmätený a vydesený James Stewart a jeho drobný "problém", prostredie nezastaviteľne sa rozrastajúceho San Francisca, mrazivá Hermannova hudba a bohatá, ostentatívna vizuálna stránka (tentoraz Technicolor zabodoval, vo farbe vyniknú o to viac všetky kompozície, šibalské hrátky s kamerou, hypnotické scény, prepady, ilúzia závrate, pohľady z auta a zadná projekcia, farebné filtre a práca so svetlom ako nijako inak), napätie a mystérium, to všetko sú len veľké výstavné billboardy, ktoré majú za úlohu odviesť pozornosť diváka. Rovnako tak fakt, že film obsahuje v druhej polovici presne 4 scény, ktoré by mohli byť úplným a absolútnym záverom - lenže nie sú a príbeh pokračuje. Zostáva len na nás, na čo dám dôraz a ako si celé dianie na plátne vysvetlíme. Je to tak, ako sme to videli na plátne? Je celá dohra len výplodom Fergusona, uväzneného medzi stenami blázinca? Existovala "druhá žena"? A existovala vôbec prvá žena, alebo to bolo celé len následkom znovu prebudeného strachu z výšok v úvode filmu? A potom si začnete uvedomovať drobné detaily: ako to, že Ferguson videl Madeleine v okne starého domu, a keď vošiel dnu, už tam nebola? Ako to, že si nikto v španielskej dedine nevšimol "druhej Madeleine" a manžela? Jedno možné vysvetlenie sú peniaze - lenže tie nevyriešia všetko, a otázok je stále viac. Zoznámte sa - Alfred Hitchcock, Lynch pred Lynchom. A záhada, ktorá sa možno nikdy nestala. 100%(18.7.2014)

Mysteriózní zážitek v podání šéfkuchaře Alfreda Hitchcocka. Film, jehož každý záběr je do detailu propracován a jako ucelené dílo působí vysloveně dokonale. Oba hlavní hrdinové podali skutečně nevšední herecké výkony. Vše doplňuje podmanivá hudba. No a závěr filmu je tou opravdovou třešničkou na dortu.(8.5.2009)

• Enšpígl

Možná kdybych film viděl na premošce v USA v roce 1959, měl bych z toho slinotrysk z pusinky, ale dneska ? Viděl jsem 100+1 jeden film na tohle téma a většina z nich byla lepších, ať se na mě pan Alfréd nezlobí, ale já tu hodnotím svoje pocity během filmu a ne jeho jméno a ty pocity byly slabounké. Jak jsem se měl ztotožnit s hlavním hrdinou, když se choval jak kreten obecnej a posedlost ? Ne tu jsem z toho fakt necítil, to by musel ten příběh být odvyprávěn jinak a být doplněn jinou hudbou, protože při její děsivosti jsem v každým záběru očekával, že se ze záhrobí vynoří minimálně Klement Gotwald a ne že si hlavní hrdina půjde nazout bačkory. Jediný co film jakž takž zachraňuje je mimořádně kvalitní vizuální stránka věci.(18.7.2012)

• - Když se Kim Novak v jedné scéně ptala Hitchcocka jak se má namotivovat, tak jí údajně odvětil, "Kim, vždyť je to jen film!" (džanik)

• - Výraz "vertigo" ve filmu uslyšíme pouze jednou, na začátku, když Scottie hovoří s Midge. (džanik)

• - Film obdržel po premiéře v tisku několik záporných recenzí a jeho návštěvnost byla zklamáním. Do kin ho uvedli znovu až v roce 1984. Tehdy se začala kvalita původního filmu značně zhoršovat. Společnost Universal PIctures zahájila pod vedením Jamese C. Katze a Roberta A. Harrise odbornou rekonstrukci. Výsledkem byla zbrusu nová verze filmu. Jeho rekonstrukce stála více než milion dolarů. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)