Spojení Shaolinů

大醉俠

Come Drink with Me

Akční / Krimi

Hong Kong, 1966, 95 min

Je škoda, že se do naší distribuce dostává spíše slabší kousek z filmografie King Hua. Spojení... ne, říkejme raději Come drink with me... není klasický kung fu film, ale jeho subžánr Wu Xia, který patří k mým oblíbeným. Bohužel... přes čtyřicet let je opravdu hodně znát. Pokud je pro vás synonymem tohoto žánru Tygr a drak či spektákly Čang I-Moua, budete stejně zklamaní jako já a možná ještě zklamanější. Co první udeří do očí, jsou naprosto nikoho neohromující triky, jejichž identifikace nebude dělat potíže ani školčátku. Nezachrání to ani tryskání páry. Jediné, co stojí skutečně za pochvalu, je Drunken cat a speciálně jeho souboj, ve kterém mu spíše překáží bezvědomá hrdinka...(26.6.2007)

Tuhle klasiku od Kinga Hu stárnutí (alespoň v mých očích) poškodilo o něco víc, než třeba starý dobrý Dragon Inn od téhož režiséra - ale pořád je to velmi příjemné pokoukání. I Come Drink With Me vděčí filmové wuxia za mnohé, a že je to jeden ze základních kamenů žánru, o tom není sporu. Člověk, který čeká kung-fu film (neřkuli něco o shaolinských mniších a odboji proti zlým copatým Mandžuům), bude nevyhnutelně zklamán - takže se nenechte zmást debilním českým distribučním názvem a kung-fu film od Come Drink With Me nečekejte. Zato na velmi solidní porci fajn old-school wuxia se těšit můžete.(3.8.2007)

• mortak

Pro připomenutí, jak se začínalo. Je to vlastně amaterský filmeček, nikdo tehdy neuměl nastříhat souboje, aby vypadaly realisticky (s akcí si tehdy neuměl moc poradit ani Hollywood), a tak se prostě jen odvyprávěl šestákový dobrodružný příběh. Dívat se na Come drink with me je stejný zážitek, jako číst příběhy Leona Cliftona, jako si v muzeu prohlížet exponáty, jako se projet starým autem.(14.1.2011)

• corpsy

V dnešnej dobe by mal tento Shàolín snímok ešte väčší úspech. Ženská naklepáva ( hlavne v závere ) mužským šovinistickým prasatám rite. Čo je dnes viac v móde? Napriek tomu je to film nudný, nezaslúžene doceňovaný ( nechcem byť jedným z tých prasiatok prosím ! ) a vo svojej bojovej choreografii lacný. Shaw Brothers bolo už v určitom štádiu tvorby filmov jedno, čo točia! Money, money, money!(7.4.2018)

Dej by určite ušiel, ak by tento milý filmík tak poriadne nezostarol, na rozdiel napríklad od Dotyku Zenu, predsa len väčšej klasiky od King Hu-o. Ide o také vtipné guilty pleasure, kde žena v hlavnej úlohe bojuje naraz proti dvadsiatim chlapom a tí proti nej nemajú šancu. Súboje sú už dnes skôr na smiech, ale ako vravím, ide o smiech v tom pozitívnejšom zmysle slova, Spojenie Shaolinu je predovšetkým tá previnilá zábava. Ešte viac od veci sú nadprirodzené vlastnosti bojových majstrov, vďaka ktorým sa ale zase ten zábavný koeficient poriadne zvyšuje. Hlavný mužský hrdina je že vraj alkáč, ale celý čas je triezvy a najschopnejší bojovník zo všetkých... no proste opäť musím zopakovať, že je to fakt zábava...(10.12.2019)

• - Když Yueh Hua (Fan Ta-p'i) poprvé vstoupí před kameru, tak v sobě má dvě láhve čínského vína, chtěl totiž dokonale vystihnout charakter své role. (Epistemolog)

• - Jackie Chan údajně hraje jednoho z dětských zpěváků na začátku filmu. Cheng Pei-pei, která hraje hlavní roli, však zvěsti o jeho obsazení ve filmu popřela. (Raztubyl)

• - Choreografiu bojových scén vytváral Han-Ying Chieh a Sammo Hung Kam-Bo. (Michal123)