Případ Albert Göring

(TV film)
  • Francie Le Dossier Albert Göring (více)

Bratr jednoho z nejvýše postavených mužů Třetí říše může být směle označován za antinacistu... Na konci války byli spojenci přesvědčeni, že Albert Göring hrál v rámci nacistického Německa významnou roli a znal zásadní informace o svém bratru, Hermannu Göringovi, muži číslo dvě nacistického režimu, pravé ruky Adolfa Hitlera, ministra letectví, vrchního velitele Luftwafe, člověka zodpovědného za vznik koncentračních táborů a také jednoho z iniciátorů tak zvaného konečného řešení. Během mnoha výslechů však Albert Göring učinil překvapivá prohlášení, velmi odlišná od těch, která spojenci očekávali. Tvrdil, že je antinacista, že poskytoval informace odbojovému hnutí a že zachraňoval Židy. Rovněž prohlašoval, že by to nemohl dělat bez ochrany svého bratra, který ho třikrát zachránil ze spárů gestapa. Zatímco si Hermann Göring nárokoval před novináři z celého světa své nástupnictví po Hitlerovi, Albert sepisoval ve vězení seznam jmen s nadpisem: „Lidé, jimž jsem na své vlastní nebezpečí zachránil život nebo majetek“. Šlo o seznam čtyřiatřiceti osob. Tvrdil však, že jich zachránil daleko více. Kdo byl doopravdy Albert Göring? (Česká televize)

mira007

Zatímco Hermann byl nacistický pohlavár, tak jeho bratr Albert byl antinacista, který i pod ochranou bratra pomáhal kdekomu od židů po odbojáře, jejichž potomci v dokumentu promlouvají a protože ten lepší Goering působil ve Škodě Plzeň, tak tento francouzský dokument má solidní českou stopu. Opět jeden z pozapomenutých fascinujících osudů ve standardním přehledném dokumentu. ()

Volodimir2

Film je o ľudskosti v dobe nacizmu a predovšetkým u človeka, v rodine ktorého by to nikto nečakal, o Albertovi Göringovi bratovi známejšieho vojnového zločinca Hermanna Göringa. Keď nacisti prevzali moc v Nemecku v roku 1933 Albert už 5 rokov žil v v Rakúsku a v roku 1934 dokonca prijal rakúske občianstvo. Ale aj v tejto krajine sa nacizmus tvrdo presadzoval a tak v roku 1939 odchádza do Československa, kde takmer do konca vojny pôsobil ako exportný manažér v plzenských Škodových závodoch. V celom období 2. svetovej vojny pomáhal Židom a tak paradoxne pokiaľ jeho brat Hermann páchal zverstva, tak jeho brat ich trocha zmierňoval. Po vojne ho Američania zatkli a on predložil zoznam 34 osôb, ktoré pomohol zachrániť. Nikto mu neveril, až sa zoznam dostal do rúk majora Victora Parkera, jednému z vyšetrovateľov u norimberského procesu a ten v zozname našiel meno svojej tety žijúcej v Rakúsku. Tá potvrdila, že vďaka Albertovi unikla hrôzam holokaustu. V roku 2012 bol navrhnutý pre menovanie spravodlivých pri pamätníku Yad Vashem (Jeruzalem). Zatiaľ sa tak nestalo, ešte je potrebné preukázať, že Albert Göring skutočne riskoval aj svoj život a bezpečie, aby zachránil Židov. ()

Marze

Tvůrcům se podařilo vychmátnou absolutně neznámou historii ve velmi dobře mediálně prozkoumané době. S takto silným emočním materiálem se dobře pracuje a dokument se podařil. Tohle by si zasloužilo zfilmovat na velké plátno i když v době koronavirové pandemie to vyznívá jako sarkasmus. O královi psychopatů a narkomanovi Hermanu Gohringovi bylo naročeno mnoho dokumentů. Napří nedávný velmi zajímavý o jeho posledních dnech. ()

classic

Vôbec som nevedel, že mal Hermann Göring - brata Alberta, ktorý bol ANTI - nacista, pomáhal vplyvným Židom ujsť do bezpečia, pričom ho kryl jeho vplyvný brat, ktorý patril medzi pravú ruku - Adolfa Hitlera. Je pekné, že niektorým, pre ktorých mali - konečné riešenie, zachránil životy, ale s tým, že sa mu nemôže nič stať... Asi najmä preto, že mal garančné priezvisko, ktoré vtedy niečo znamenalo... Z časti úžasný čin, ktorý vykonával, ale zároveň mi čosi na tom nesedí... Skôr by som ho OBDIVOVAL, až vtedy, ak by on sám - riskoval svoj krk. Nájde sa pár rozumných nacistov, ktorí by pomohli, napríklad Oscar Schindler, ale Albert nebol v NSDAP... Nakoniec - uznávam ušľachtilé skutky. ()