Death Race 2050

Rallye smrti 2050

Akční / Sci-Fi / Komedie

USA, 2017, 90 min

Krstný otec série Death Race a minimálne nevlastný Hunger Games, producent, ktorý á na konte viac zárezov ako ľubovoľná trojica ďalších žijúcich konkurentov sa vrátil k nápadu spred 40 rokov a oživil absurdné automobilové preteky, v ktorých vyhrá ten čo prežije a k tomu zlikviduje čo najviac chodcov, samozrejme za deti a starých ľudí je báječný bonus. Motivácia ako hrom, Zem je totiž preľudnená lenivými magormi, ktorí sú v drvivej väčšine nezamestnaní a závislí na virtuálnej realite. Po trikovej stránke úplne zúfalé digitálne triky (možno si majster Corman robí srandu z divákov, možno len tomu už nerozumie, ale triky v jeho filmoch neboli nikdy silnou stránkou), iné je to už s politickou a spoločenskou satirou. Už spomínané veľkorozpočtové Hunger Games alebo trochu chudobnejšie Death Race sú v tomto smere veľmi opatrné, je vidieť, že si dávajú pozor a neprekročili pomyselnú čiaru, za ktorou by mohli byť obvinení z politickej či hoci akej inej nekorektnosti. Tento film si nekladie servítku pred ústa, spoločnosť zdegenerovaná zásluhou štátnej politiky, hlava štátu maskujúca takmer 100% nezamestnanosť megalomanskými hrami, bizarný projekt redukujúci ľudskú populáciu a náklady (zabi starca, nebude vyžierať spoločnosť, zabi dieťa - budeš mať viac miesta, lebo aj ono raz vyrastie a potrvá dlho kým bude staré), manipulácia ľuďmi na akejkoľvek úrovni, genetické vylepšovanie ľudí, ktorých výsledky sú kde aké, len nie perfektné, či degeneráciu všemožných fun klubov (treba si pozrieť, čo všetko sú ochotní spraviť pre svojich miláčikov), to je len niekoľko problémov, do ktorých film zabŕdol. A samozrejme, nesmiem zabudnúť na heslo hnutia odporu prevzaté ešte z čias francúzskej revolúcie - ROVNOSŤ - BRATSTVO - SLOBODA, sorry tú vymenili (ako príznačne, veď komu by o ňu v roku 2050 išlo, keď už teraz je to takmer prázdny pojem) za BRUTALITU. Keď si k tomu pripočítame kostýmy akoby z doby hippies, niekoľko pop kultúrnych odkazov, predimenzované účesy a rádoby futuristické autá, ak máte takýto mix radi, tak vás film skutočne pobaví. Škoda, že dej je príliš chaotický, koniec viac ako čudný (ale veď to je aj celý film, tak prečo nie?) a akčné scény odfláknuté, ale aj tak si myslím, že ako prvý film z roku 2017, ktorý sa mi dostal do rúk, to nie je vôbec zle, dúfam, že to bude už len a len lepšie...(15.1.2017)

• iXtr3m3

Odpad tomu nedám, ale nemá k nemu ďaleko. V podstate aj Death Race z 1975teho bol lepší. Toto bola v podstate jeho novšia verzia. V sedemdesiatych rokoch toto prejsť mohlo, lebo tie boli uletené a hipisácke, ale v dnešnej dobe? Hanba a podradné aj pre tých ultra béčkových hercov, ktorí sa tam objavili.(30.1.2018)

Po úctyhodných 42. letech se tvůrci vrátili k původnímu snímku z roku 1975 'Death Race 2000' a s vůlí sobě vlastní natočili jeho přímé pokračování. Striktně ho nazvali 'Death Race 2050', což má smysl ohledně remaku z roku 2008, který si nese alternativní název 'Death Race 3000'. V remaku je koncepce smrtících závodů podaná v jiném prostředí a jinak. Tento snímek se drží konceptu původního a to i po technické stránce celého filmu. Takže svoji atmosférou a estrádní zábavností pokračuje dle dané šablony. Vyhlášenou hvězdu závodu Frankensteina, kterého si původně zahrál David Carradine, si nyní střihl Manu Bennett. A stejně jako u předchozího počinu se jedná o kuriózní snímek automobilového závodu, kde se bodují přejetí lidé. A o filmovou pecku se samozřejmě opět nejedná. Chabý scénář bez špetky alespoň nějaké zápletky nemá čím zaujmout. Výprava je zde vlivem moderních technických možností lepší, čímž i ty auta už nevypadají jako zvětšené hračky. Očekávaně nechybí spousta hlášek a několik slasher scén. Suma sumárum, určitě se jedná o dosti odvážný počin, už vlivem úspěchu daného remaku. Snímek je natočen zcela stejně jako ten předchozí, takže je předem jasné, že pokud neoslovil první film, není sebemenší šance, aby oslovilo i toto přímé pokračování, které když už, tak mělo vzniknout daleko daleko dříve. Ale jak se říká: Pozdě, ale přece.(27.7.2019)

Roger Corman vrací úder. V roce 1975 vypustil do světa snímek Death Race 2000 s Davidem Carradinem a Sly Stalonem, futuristickou šílenost, která dostála svému jménu. Od té doby uplynulo 42 let a vznikl poměrně zábavný remake s Jasonem Stathamem následovaný dvě předkračováními, kterému ale chyběla ta až psychedelická atmosféra originálu. Nu a tak se Roger na stará kolena (v dubnu mu bude 91 let) sebral a vyputil do světa remake v pravém slova smyslu. Nablýskanější, krvavější a možná ještě i šílenější (pokud to vůbec jde) Death Race 2050 nás opět přivádí do světa přelidněné, postapokalyptické Ameriky, která se nyní jmenuje United Corporation of Amerika, trpí nezaměstnaností ve výši 99,2% a lidi se baví každoročním sledováním národního masakru na čtyřech kolech. Spolu s ujetostí originálu se navratily i šíleně "futuristické" modely aut, Davida Carradina vystřídal Manu Bennett a přibylo krve a gore efektů. Některé scény a situace z originálu se opakují (vozíčkáři, přestylizovaní moderátoři, zrychlené záběry), jiné jsou nově přidané (A.B.E. roboauto, VR). Pokud se vám líbil originál (který dal vzniknout i úspěšné počítačové hře Carmageddon) jistě si zamilujete i Death Race 2050. P.S. Nepřekvapuje mě, že první hodnocení u filmu je odpad a druhé plná sazba, protože jak napsal Cervenak u originálu "Toto je film, ktorému dáte buď odpad alebo plný počet. Volím druhú možnosť." Protože thousand points.(7.1.2017)

• Trevor

Bez ohľadu na históriu tohto filmu a jeho predchádzajúcich častí si pozorný divák všimne, že liberálna fašistická sviňa, ktorá tento film natočila si veľmi starostlivo dala záležať na tom, aby bola teroristka biela so symbolmi kresťanských krížov na bombe, ktorú umiestnila do hľadiska a na svojom kostýme. Ďalej aby afroamerická čierna nacistka Minerva priala smrť všetkým bielym ľuďom, ale následne bola vykreslená ako vzdelaná osoba z dobrej rodiny, ktorej otec bol vysokoškolským učiteľom (chcelo sa mi zvracať). A aby všetky náboje a granáty vybuchli iba na cintoríne pokrytom kresťanskými krížmi, určite nie židovskými náhrobkami. Už viackrát som vo svojich komentároch spomenul, ako tento liberálny fašizmus a politická korektnosť decimuje Hollywood, ak však americké nacistické svine budú pokračovať v produkovaní takéhoto odpadu (zničili sme Európu a Áziu a je tu iba veľká Amerika, Washington D.C. presťahovaný do Dubaja) naše vnímanie týchto nacistických amerických dementných prasiat sa určite nezmení.Jedna hviezdička za výbornú kameru a niektoré zábery vo forme split screenu.(11.8.2019)