Death Race 2050

Akční / Sci-Fi / Komedie

USA, 2017, 90 min

Roger Corman

Krstný otec série Death Race a minimálne nevlastný Hunger Games, producent, ktorý á na konte viac zárezov ako ľubovoľná trojica ďalších žijúcich konkurentov sa vrátil k nápadu spred 40 rokov a oživil absurdné automobilové preteky, v ktorých vyhrá ten čo prežije a k tomu zlikviduje čo najviac chodcov, samozrejme za deti a starých ľudí je báječný bonus. Motivácia ako hrom, Zem je totiž preľudnená lenivými magormi, ktorí sú v drvivej väčšine nezamestnaní a závislí na virtuálnej realite. Po trikovej stránke úplne zúfalé digitálne triky (možno si majster Corman robí srandu z divákov, možno len tomu už nerozumie, ale triky v jeho filmoch neboli nikdy silnou stránkou), iné je to už s politickou a spoločenskou satirou. Už spomínané veľkorozpočtové Hunger Games alebo trochu chudobnejšie Death Race sú v tomto smere veľmi opatrné, je vidieť, že si dávajú pozor a neprekročili pomyselnú čiaru, za ktorou by mohli byť obvinení z politickej či hoci akej inej nekorektnosti. Tento film si nekladie servítku pred ústa, spoločnosť zdegenerovaná zásluhou štátnej politiky, hlava štátu maskujúca takmer 100% nezamestnanosť megalomanskými hrami, bizarný projekt redukujúci ľudskú populáciu a náklady (zabi starca, nebude vyžierať spoločnosť, zabi dieťa - budeš mať viac miesta, lebo aj ono raz vyrastie a potrvá dlho kým bude staré), manipulácia ľuďmi na akejkoľvek úrovni, genetické vylepšovanie ľudí, ktorých výsledky sú kde aké, len nie perfektné, či degeneráciu všemožných fun klubov (treba si pozrieť, čo všetko sú ochotní spraviť pre svojich miláčikov), to je len niekoľko problémov, do ktorých film zabŕdol. A samozrejme, nesmiem zabudnúť na heslo hnutia odporu prevzaté ešte z čias francúzskej revolúcie - ROVNOSŤ - BRATSTVO - SLOBODA, sorry tú vymenili (ako príznačne, veď komu by o ňu v roku 2050 išlo, keď už teraz je to takmer prázdny pojem) za BRUTALITU. Keď si k tomu pripočítame kostýmy akoby z doby hippies, niekoľko pop kultúrnych odkazov, predimenzované účesy a rádoby futuristické autá, ak máte takýto mix radi, tak vás film skutočne pobaví. Škoda, že dej je príliš chaotický, koniec viac ako čudný (ale veď to je aj celý film, tak prečo nie?) a akčné scény odfláknuté, ale aj tak si myslím, že ako prvý film z roku 2017, ktorý sa mi dostal do rúk, to nie je vôbec zle, dúfam, že to bude už len a len lepšie...(15.1.2017)

• iXtr3m3

Odpad tomu nedám, ale nemá k nemu ďaleko. V podstate aj Death Race z 1975teho bol lepší. Toto bola v podstate jeho novšia verzia. V sedemdesiatych rokoch toto prejsť mohlo, lebo tie boli uletené a hipisácke, ale v dnešnej dobe? Hanba a podradné aj pre tých ultra béčkových hercov, ktorí sa tam objavili.(30.1.2018)

• kaylin

Původní "Death Race 2000" je můj oblíbený film, který je naprosto skvěle bizarní. Snímek "Death Race 2050" mu nesahá ani po kotníky, vlastně nedosahuje na nic, co původní film dokázal. Nový film je neskutečná slátanina, která je až moc okatě šmrncnutá sérií "Hunger Games", až se na to skoro nedá koukat.(12.1.2017)

Je to jednoduché – buďto víte, kdo je Roger Corman, a v tom případě víte naprosto přesně, co od DR2050 dostanete, no a nebo ne. Mně se ty papundeklové káry opravdu líbí a ty cheesy hlášky mi opravdu přijdou vtipné. Nemuselo by tam být to CG, ale to je moje jediná výtka. Jinak je to přesně tak akční, nekorektní, násilné a sexy, jak chcete. Prostě slušný následovník původního Death Race 2000.(16.4.2018)

Je to trash stejně jako před 40 lety původní film, takže nelze čekat nějakej velkej nářez. Navzdory hroznýmu traileru se to ale dá v pohodě dokoukat. Zápory jsou samozřejmě v příšerným CGI a ve volbě Frankensteinova auta jelikož to vypadá jako by jezdil na elektrický tříkolce a je to k smíchu. Rozhodně mě to bavilo víc než ten pitomej remake s Jasonem Stathamem.(17.1.2017)