Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina (TV seriál)

Ukrajinská Čítanka

Dokumentární

Česko / Slovensko / Polsko, 2015, 16x8 min

Jednoznačně jde o záslužný projekt. Je otázka, do jaké míry se podaří v necelých deseti minutách představit jednoho každého ze šestnácti současných ukrajinských spisovatelů, každopádně pár hezkých medailonků vzniklo. - Nejlíp dopadla podle mě Halyna Kruk (režie Marcin Bradke, který ve zdejším výčtu režisérů chybí, stejně jako Aniela Astrid Gabryel a Andrzej Jóźwik), kde došlo k největšímu souznění mezi slovem a obrazem. - Smůlu měl naopak Taras Prochasko a spolu s ním i chudák divák, který nedostal šanci vidět umělce zblízka (nejen v detailu, ale ani v polodetailu, polocelku nebo celku) - sledovat ho mohl pouze ve velkém celku jako malou postavičku naaranžovanou někde v dálce před objektivem kamery. Naštěstí se díky barvě hlasu dalo aspoň zjistit, že Prochasko je muž (ženská příjmení se totiž v celém cyklu systematicky nepřechylovala). Místo spisovatele, o kterém to mělo být, nám režisér Bláhovec opakovaně nabízel v podstatně bližším záběru prostřihy na jakéhosi anonymního mladíka a jeho zručnou práci s motorovou pilou - opravdu „avantgardní“ pojetí. -------- Jednotlivé díly (v závorce režisér/ka): 1) Oksana Zabužko (Lucie Králová) ***, 2) Pavlo Korobčuk (Jan Gogola ml.) **, 3) Sofia Andruchovyč (Pavel Řehořík) ***, 4) Halyna Kruk (Marcin Bradke) ****, 5) Petro Miďanka (Filip Remunda) ***, 6) Serhij Žadan (Aniela Astrid Gabryel) ***, 7) Andrij Bondar (Andrzej Jóźwik) ***, 8) Taras Prochasko (Bohdan Bláhovec) *, 9) Jurij Vynnyčuk (Agnieszka Woszczyńska) **, 10) Natalka Sňadanko (Vladimír Morávek) ***, 11) Ljubko Dereš (Peter Kerekes) ***, 12) Larysa Denysenko (Pavol Pekarčík) **, 13) Artem Čapaj (Marek Šulík) **, 14) Oleksandr Irvanec (Martina Malinová) **, 15) Hryhorij Semenčuk (Zuzana Liová) **, 16) Juryj Andruchovyč (J. A. Pitínský) ***; rok výroby (všech šestnácti dílů) 2016.(7.9.2016)