Tel Aviv v plamenech

(festivalový název)
  • Izrael Tel Aviv Boeret (více)
Komedie / Drama / Romantický
Izrael / Lucembursko / Belgie / Francie, 2018, 97 min

Může populární soap opera přispět k narovnání vztahů mezi Izraelem a Palestinou, nebo nenávratně zničí kariéru jednoho průměrného zoufalce? Salam rozhodně nepatří mezi nejúspěšnější zástupce své generace. Netečný outsider vezme zavděk tím, že na place populární palestinské telenovely, kterou produkuje jeho strýc, opravuje hebrejské dialogy. Jeho připomínky padnou na úrodnou půdu a Salam dostane šanci svého života – nabídku na místo scenáristy. Má to jeden háček. Psaní nepatří mezi těch nemnoho talentů, kterými hrdina disponuje. Řešení jeho problému má nečekanou a zcela absurdní podobu. Z Assiho, nepříjemného izraelského velitele checkpointu, kterým Salam každý den projíždí cestou z Rámaláhu, se vyklube zdatný amatérský scenárista. Romantický sitcom zasazený do období šestidenní války, v jehož středu stojí milostný trojúhelník izraelský generál, krásná palestinská špionka a její řídící důstojník, sice Assi z duše nesnáší, ale jeho manželka ho miluje. A izraelský voják ví, jak by měla romance skončit. Bohužel, palestinský štáb má opačnou představu. Rozjíždí se tak spletitá hra různých motivací a tvůrčích představ, v jejichž středu se ocitá lapený Salam. (Letní filmová škola)

Trailer 2

Aljak

Perfektný námet, aj prostredie, v ktorom sa celý príbeh odohráva. Už tieto dva parametre boli základom pre obrovský potenciál. Akurát finálne spracovanie zas až tak úchvatne nevyznelo, čo je podľa mňa dosť škoda. Spočiatku sa to rozvíjalo veľmi sľubne, bolo to nápadité s jemnou esenciou svojského humoru, no po čase to už začalo byť strnulé a ťažkopádne. Prvotný komediálny nádych takmer zanikol v zbytočnom pseudo-pátose izraelsko-palestínskeho konfliktu. Škoda toho, lebo toto malo určite na viac! ()

freddy

Ano, i v Izraeli se natáčejí romantické seriály pro ženy dychtící po vztahových seriálech. Jenže co když do toho začne kecat vedoucí izraelsko palestinského pásma, kterým musí každý den projíždět scénárista tohoto seriálu? Tahle netypická komedie je originální, nápaditá a dokázala mě na mnoha místech rozesmát, ale i přesto jsem měl pocit, že mnohdy jen klouže po povrchu a mohla by být ještě ostřejší, ještě vygradovanější, ještě ujetější, protože místy výrazně ztrácela dech. Ale závěr byl vtipný a svým způsobem skvěle vypointovaný, o tom žádná. Na to, že jsem nevěděl, co od toho mám čekat, mohu film označit za příjemné překvapení někde mezi třema a čtyřma. A možná bych si i v reálu nějakou romantiku z Izraele jen tak ze zvědavosti pustil, abych okoukl, jestli tam fakt mají stejně blbý seriály, jako u nás. Tak třeba to někdy vyjde. [27. Art Film Fest] ()

Slarque

Tel Aviv v plamenech je název televizní soap opery odehrávající se krátce před začátkem šestidenní války v roce 1967. Salam je palestinská podržtaška, který tu dostal práci díky svému strýčkovi. Jenže jezdí domů přes hraniční kontrolu, na které se vydává za scenáristu seriálu. Za krátko bude donucen děj seriálu začít opravdu aktivně ovlivňovat, jinak se přes hranici nedostane. A to se mu do toho ještě zamotává vlastní romance, takže za chvíli nebude vědět, kde mu hlava stojí, a diváci doma u televizorů se zřejmě dočkají nejednoho překvapení. Film toho říká dost o vztahu mezi Palestinci a Izraelci, a přesto zůstává v první řadě opravdu vtipnou komedií. ()

Enšpígl

Myslel jsem si, že včerejším vyprodaným Parazitem na Arťáku vyprodaný sály skončily, ale omyl lávky, bylo nás opravdu hodně co chtělo vidět Tel Aviv v plamenech a já si dokonce odbyl premiéru sledování filmu ve vaku a začal jsem snít o sále plným vaků. Co naopak nebylo v Košicích prvně, ale vlastně už tradičně, bylo setkání s další milou bytostí před filmem, tentokrát s uživatelkou Swannie, další milou košickou bytostí a zapálenou filmovou fanynkou, kterou jsem v Košicích poznal. Film má nejeden vtipný moment a vtipný dialog, ale přišlo mě jako kdyby si tvůrci báli jít s daleko větši racanzí humoru do izraelsko - palestinskýho "vztahu", je mě jasný že je to třasklavý téma. ale proboha vždyt co lidi sbližuje víc než smích ? Odboural bych některé delší dialogové scény a radši risknul trošku ostřejší humor . ()

Morholt

Premisa sice není úplně špatná, ale čiší z toho snaha nenaštvat ani jednu ze stran, což se podle mě negativně odráží na celkovém komediálním tónu. Ne že bych se nezasmál. Některé scénky, zejména v první polovině, stály za to a mudrování nad scénářem v podání Salama a velitele checkpointu bylo vesměs výborné. Ale pořádně do sebe rýpnout, jako to dokáží třeba Srbové a Chorvati, se filmaři neodvážili. A to je škoda. 60% ()