Rande pro šílenou Mary

Irsko, 2016, 82 min

Darren Thornton

Ed Guiney

Tony Cranstoun

[KVIFF - 2016] Mohlo by se zdát, že půjde o klasickou indie romantickou komedii/drama, ale hned od prvních minut jsme přesvědčeni o opaku. Irové odvedli kvalitní žánrovou práci s několika klišé, které prostě k žánru patří, a k nim přidali i něco navíc. Příběh Mary, která se vrací z vězení a má si najít +1 na svatbu své nejlepší kamarádky, která se ovšem během té doby zásadně změnila. Mary bojuje s opovržením ostatním, ale zároveň také sama se sebou, aby nakonec našla lásku (možná ne takovou, jakou byste čekali). Věřím, že spousta dívek se alespoň v nějakém aspektu najde a tento film pro ně bude mít větší přidanou hodnotu.(13.7.2016)

Jestli je Mary v tomhle filmu nesnesitelná, tak Charlene je přímo na přes hubu. Film, který se snaží ukázat nám, jak často končívají holčičí přátelství odkudsi ze základky, pokud si holky včas nedokáží přiznat, že každá už je jednou nohou někde jinde a zdvořilostní pokec u kafe jednou za 2 roky úplně stačí. Je to dobře zahrané, má to atmosféru, ALE....pokud byla Mary zavřená půl roku a svět kolem ní se změnil jako by uběhlo 5 nebo 10 let, je něco špatně. Ona by se z Charlene taky nestala taková sebestředná kráva ze dne na den. Mě tedy ten časový nesoulad očividně iritoval. Ten film je zmařená šance, přitom stačilo jen víc si pohrát se scénářem.(10.9.2017)

Kdyby stačilo jako řešení poruch chování, aby dotyčný došel k progresu jen proto, že ho jiní odsoudí, bylo by na světě hned lépe. Toliko k absurditě. To, co snímku lze vyčíst naprosto očividně, je to, že scénář jde po povrchu, moc se v tom nebabrá, protože by ihned bylo jasné, že to moc nesedí.Chyběla mi jednoznačně linie "co bylo předtím" a nějaká větší sebereflexe minulých činů hlavní hrdinky. Na teen drama pro náctileté to byl ale slušný kus, herecky obzvlášť zdatné.(9.7.2016)

Celou dobu si říkám, že se jedná o béčkový film, tak co mě nutí jít s hodnocením nahoru? Mary je trochu z jiného těsta, než jsem normálně zvyklá. Hledá sama sebe a její postupné dozrávání mě zajímalo a o tom to možná celé je. Zřejmě za rok si už nebudu tenhle film pamatovat, ale v tomhle případě bych přivítala nějakou druhou část s Marií a jejíma trablema.(10.9.2017)

Rande pro šílenou Mary se mi ze všech filmů, co jsem zhlédla na letošním karlovarském festivalu líbilo asi nejvíc. Hluboký příběh o hledání sebe sama je tentokrát posazen do velice jednoduché linky, kdy se Mary snaží dokázat své bývalé nejlepší kamarádce, že také dokáže žít dospělácký život. Jenže, jak už název napovídá, tahle tak trochu šílená holka to rozhodně nebude mít jednoduché a tak diváka provede řadou osobních selhání, vzletů ale i opravdu vtipných situací. Celkově mohu všem tohle malé velké drama vřele doporučit, překvapí svou lidskostí, jednoduchostí a lehce načrtnutou hloubkou.(13.7.2016)