A Billion Lives

Dokumentární

USA, 2016, 95 min

Aaron Biebert

Vzhľadom na to, že som nefajčiar, nikdy som sa nijako extra nezaujímal o trendy tabakového priemyslu (či už minulé alebo tie súčasné). Doteraz som ani len netušil, že je nejaký rozdiel medzi klasickými cigaretami a tými elektronickými - teda samozrejme okrem toho, že pri jedných je dym a pri druhých "para". Dokument bol síce zaujímavý, ale akosi som čakal, že tam bude väčšia prezentácia histórie a nejakého vývoja ohľadom názorov a trendov počas rôznych dôb. Napokon sa z toho vykľula akási jednostranná reklama na e-cigarety (či to sa len mne zdalo?). Je mi jasné, že kadejaké korporácie majú pod palcom celý tabakový biznis, ktorý si dobre strážia, a tak je čokoľvek nové vytláčané mimo biznisu (ale však tak je to koniec koncov v každom korporačnom biznise). Takže tak.. Ale ak je naozaj e-cigareta plnohodnotnou náhradou klasickej tabakovej cigarety, tak nech sa im darí... P.S. Doteraz nechápem, čo vlastne niekoho donúti začať fajčiť. Zostáva to pre mňa záhadou...(12.11.2017)

Chápu myšlenku toho filmu a je rozhodně úctyhodná, ale na druhou stranu trochu moc jednostranná. Skoro se vybízí srovnání s tím, že o tabáku se kdysi mluvilo taky takhle - jako o zázraku. Dalo se to natočit jinak, ale i takhle to nutí k zamyšlení.(2.11.2017)

Moderné Americké dokumenty po väčšine pôsobia ako reklama proti reklame. Sú takmer vždy jednostranne zamerané a výnimkou nieje ani tento dokument. Od polovice sa človek pozerá na reklamu na e-cigarety. A miliarda je tak isto prehnané číslo.(11.11.2017)