Mladý lékař Robert Merivel (Robert Downey Jr.) se v 17. století nečekaně ocitne ve službách krále Karla II. a zachrání život jeho drahému kokršpanělovi. Merivel je následně přizván ke královskému dvoru, kde si žije na vysoké noze, jak se pro muže jeho postavení sluší a patří. Záhy se však musí oženit s jednou z králových konkubín, aby tak zahnal podezření další z milenek jeho veličenstva. I když Merivela spaluje touha, na panovníkův příkaz se nesmí své nové manželky ani dotknout. Jenže on se do ní zamiluje a situace nabere nečekaný spád. Když král nakonec zjistí pravdu, zbaví Merivela všech výsad i bohatství. Následkem strmého pádu se lékař ocitne tam, kde byl na začátku. Díky svým cestám a opětovnému shledání se starým přítelem však v sobě brzy objeví skutečnou lásku k medicíně. Toto opulentní historické drama získalo Oscara za kostýmy a výpravu. (HBO GO)

Trailer

misterz

Myslím, že film po obsahovej aj pocitovej stránke ani zďaleka nevyťažil toľko, čo vzhľadom na svoj námet mohol. Navyše R. Downey Jr. sa mi do historických snímkov nehodí, naproti tomu v tomto smere aspoň veľká vďaka za D. Thewlisa a krásnu Polly Walker (jej sláva však ešte iba prišla a to so seriálom Rím). Dejová linka síce nebola žiadne terno, ale aspoň nenudila a na záver prišla aj s pekným a hrejivým morálnym odkazom. Najviac sa mi ale páčila výprava a kostýmy, tie boli vskutku veľkolepé. Lepší priemer. 65/100 ()

Big Bear

Mám rád filmy z renesance. Tento nás zavádí přímo na dvůr Karla II. Stuarta - lépe řečeno do jeho paláce a ukáže nám ,,všechny jeho poklady i neřesti''. Film je až neskutečně výpravný a já byl skutečně okouzlen. V jakém kontrastu se zlatem paláce byly bahnité ulice Londýna! Co se týče děje samotného - bral jsem je spíše jako takovou pohádku pro dospělé - podobně jako Ranhojiče (2013). Zde mladý nadějný lékař opustí léčbu chudých, zmámen nabídkou krále být dvorním lékařem jeho psů (ale ruku na srdce kdo by v druhé polovině sedmnáctého století volil ulici?). Zde klopýtne, znelíbí se králi a díky tomu dojde poznání a opětovné přízně vladaře. Zatímco Downey Jr. a Thewlis mi do rolí padli jako ulití, Sam Neil mi do role krále moc nesedl (podobnější mu byl v Charles II: The Power & the Passion (2003) herec R. Sewell) a kdo mi úplně nesedl byla Meg Ryan v roli pomatené Irky.. Meg má rád, ale sem typově vůbec nezapadla. I samotné chování krále, jeho moudrost a potřeba vychovávat Roberta mi nepřišla moc uvěřitelná. Raději nebudu moc pátrat po historických reáliích a skutečných osobách... Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec dám jen tři pejsány kavalíry. U filmu mne totiž více než příběh zaujaly kostýmy a prostředí exteriérů a interiérů a to není u historického filmu úplně dobře. * * * ()

B!shop

Hodne prijemny prekvapeni a to prakticky ve vsech smerech. Film ma paradni kulisy a jeste uzasnejsi kostymy (zaslouzeny oskary), hraje paradni hudba, pribeh sice neni nejak extremne originalni, ale precejen to nepusobi dojmem uz videneho, stane se tu spousta zajimavejch veci a nevyhejba se ani tem drsnejsim jako je mor a je svizne natocenej. No a pak tu je skvely obsazeni. Vsem vevodi Downey, kteryho bych v podobnym typu filmu necekal, ale zvlad to na vybornou, pak tu jsou v mensich, ale vyznamnejch rolich Neill, Thewlis a McKellen a vsichni tri rovnez paradni, Meg Ryan, ktera dostala vetsi prilezitost nez jakou ma bezne ve vsech tech svejch romantickejch komediich a celkem ji slusne vyuzila. No a je tu pouze jeden, kterej to kazi. Hugh Grant, nejen, ze vypada jak homoklada nejtezsiho kalibru, ale navic je silne nesympatickej a proste mi sem nesed. Takze celkove dobre natoceny a obsazeny historicky drama, ktery me zaujalo a bavilo od zacatku do konce. ()

Phobia

Mladý floutek Merivel je talentovaným adeptem lékařského řemesla, víc než studiem a knihami je však zaujat proháněním sukní a hledáním způsobů, jak si bez většího úsilí co nejblahobytněji užívat. A pokud život u dvora znamená vzdát se kariéry doktora i vlastní svobody, budiž, za ten přepych a pohodlí to přece stojí. Nebo ne? Budoucí Iron Man a Sherlock Holmes se skvěle popasoval s rolí zhýčkaného přestárlého puberťáka a jeho trnitou cestou za dospělostí. Před lety mě první polovina filmu nudila, druhá nadchla a závěr dojal. Momentálně mě první polovina tolik nenudila, druhá se mi líbila a závěr... moučkovým cukrem posypaný turecký med s cukrovou vatou, brrrrrr. Pozitivní dojem každopádně přetrval - hlavně díky perfektní dobové atmosféře, výbornému obsazení a s tím souvisejícími hereckými výkony. 74% ()

Radyo

Zajímavě pojaté historické drama, které dostalo zaslouženého Oscara za kostýmy. Vynikající výkon předvádí v hlavní roli "trestanec" Robert Downey Jr., ale ve filmu je možné spatřit i další známé tváře. Film samotný kromě obdivuhodných kostýmů nabízí i děj, který by měl diváka zaujmout, protože se v žádném případě nesnaží ono renesanční období nikterak idealizovat, naopak má sklon ukázat tuto dobu v takovém světle, v jakém ji asi viděli naši předkové, kteří v těch časech žili. ()