Zajimavy pribeh se skvelymi hereckymi vykony naprosto vsech zucastnenych, v cele s Robertem Downey Jr.. Mlady lekar Robert Merivel, vystaven kralove prizni i neprizni, prochazi nelehkou cestou k vyrovnanemu zivotu. King Charles II (King of England and Scotland 1660-1685): „Nepletu se, ze ne, Merivele? Ze sis toto misto oblibil.“ Robert Merivel: „Ano. Tady na Bidnoldu jsou kombinace barev, ktere neexistuji nikde na svete“.(23.1.2013)

Po technické stránce je toto historické životopisné drama vynikajícím filmovým výtvorem. Příběhy z aristokratických kruhů se všemi požitky a poklesky jsou divácky vděčné a osvědčené. Kulisy jsou věrohodně příhodné, herecké výkony jsou dobré. A příběh se snaží přinášet myšlenku ve formě sdělení o důležitosti smysluplně zvolené životní cesty. Sice povrchní a přelétavé, nicméně líbivé a technicky působivé. Hlavní postavou příběhu je mladý lékař Robert Merivel (zajímavý Robert Downey Jr.) na počátku své kariéry. Osud mu dává vše, osud mu vše bere, osud ho obdarovává vším, zejména zjevným smyslem života. Nevím, jak se pozná talent. Snad tím, že to každý říká. Snad tím, že naleznete odvahu při absurdním setkání s tlukoucím srdcem. Život mu dopřává luxusu a pohodlí. Život mu dává lekci v efektivitě využití vlastních schopností, aby následně poslušně vykročil po správné cestě. Otázka o talentu zůstává, nicméně životním štěstím je obdarován na několik životů. Důležitou postavou je anglický král Karel II. (sympatický Sam Neill). Na jedné straně je to zhýralý prostopášník, na straně druhé je to prozíravý muž, který dává a bere podle pragmatického vzoru rozumného uvažování a společenského přínosu. Další výraznou osobou s vlivem na hlavní postavu je Robertův přítel a mladý lékař John Pearce (příjemný David Thewlis), skromný kvaker s vytrvalou pílí při uzdravování nemocných a osvojování si nových postupů. A samozřejmě nemohou chybět osudové ženy. Půvabná králova milenka a Robertova manželka Celia Clemence (půvabná Polly Walker) se svou nezdolnou vírou o králově lásce ke své osobě a nedosažitelností pro svého manžela. A životem tvrdě zkoušená Katharine (zajímavá Meg Ryan) s trvalým psychickým traumatem a největším životním darem pro Roberta. Z dalších rolí: věrný a oddaný Robertův správce venkovského sídla Will Gates (Ian McKellen), škodolibý dvorní malíř portrétů Elias Finn (Hugh Grant), moudrý a novým postupům otevřený kvaker Ambrose (Ian McDiarmid), či Robertův pracovitý otec a rukavičkář (Benjamin Whitrow). Prostředí 18. století je vyobrazeno pečlivě a důkladně. Cesta člověka v průběhu dějin je ale povrchní, navíc myšlenka je bezpředmětná, pokud hrdina téměř vše dostane bez svého osobního úsilí. Hlavní postava čeká na zázrak určení své cesty, a zázrak samozřejmě přichází. Je to zjednodušený pohled, ale místo hlubiny psychické odolnosti jedince ukazuje pekelné výjevy moru, kterými se běží. A to je málo! Na druhou stranu není sledování tohoto historického filmu ztrátou času.(5.9.2016)

Historicky film odohravajuci sa v 17. storoci o premene jedneho bezstarostneho chlapika, ktory si rad uziva so zenami na zodpovedneho chlapa, ktory lieci ludi. Pôsobi to ako zivotopisny film a aj ked si miestami hlavny hrdina musi vytrpiet par nepeknych veci, tak to ma cely cas prijemnu pohodovu atmosferu. Velkym plusom filmu su skvele herecke vykony. Ci uz Roberta Downeyho v hlavnej ulohe, ktoremu ten prerod bez pochybnosti verime a pritom si divaka ziska od zaciatku aj ked je este len bezstarostny suknickar. Vo vedlajsich ulohach sa mihne mnoho kvalitnych hercov. Mna najviac prekvapila Meg Ryan, ktoru nemusim, ale v tomto filme si jej pomätena postava hned ziskala moje srdce. Dokonca aj ten sladky zaver k celkovemu vyzneniu filmu perfektne sedi. Na to, ze je to maly film v ktorom sa len keca, tak prekvapi velkolepa vyprava, ktora vyzera fakt pôsobivo. Vysledkom je nadherny dobový film pre citlivejsie duše. Pochvalu si zasluži aj hviezdne obsadeny CZ dabing. 7/10.(7.5.2017)

Robert Downey Jr. dokázal, že už tehdy to prostě měl v sobě. Dokázal skvěle zahrát jak toho nezodpovědného floutka na začátku, tak toho zodpovědného správňáka na konci a obojí mu šlo na výbornou. Škoda těch jeho problémů s drogami a podobně, mohl být prvotřídní hvězda mnohem, mnohem dřív. Kromě toho bych chtěl vyzdvihnout Howardovu hudbu, která byla vskutku výborná a k tomu filmu maximálně sedla.(21.5.2012)

Myslím, že film po obsahovej aj pocitovej stránke ani zďaleka nevyťažil toľko, čo vzhľadom na svoj námet mohol. Navyše R. Downey Jr. sa mi do historických snímkov nehodí, naproti tomu v tomto smere aspoň veľká vďaka za D. Thewlisa a krásnu Polly Walker (jej sláva však ešte iba prišla a to so seriálom Rím). Dejová linka síce nebola žiadne terno, ale aspoň nenudila a na záver prišla aj s pekným a hrejivým morálnym odkazom. Najviac sa mi ale páčila výprava a kostýmy, tie boli vskutku veľkolepé. Lepší priemer. 65/100(7.4.2017)