poster

Deník strojvůdce

 • Srbsko

  Dnevnik masinovodje

 • Srbsko

  Dnevnik mašinovođe

 • anglický

  Train Driver's Diary

 • Slovensko

  Denník rušňovodiča

Komedie / Drama

Srbsko / Chorvatsko, 2016, 85 min

Komentáře uživatelů k filmu (62)

 • mchnk
  *****

  Excelentní kousek. Silné lidské drama zabalené do morbidně legračního námětu. Fantastickým způsobem odvyprávěné a zrežírované. Buranská společnost oddaných strojvůdců, ve které má každý své krvavé číslo, čisté svědomí a klid v duši. Smířeni se svým osudem, usedají do připravených strojů a smetou vše, co jim přijde do cesty. Součástí jejich života se stala smrt, Ilija dokonce již dohlédne na druhý břeh, je ochoten se nechat převézt, nebo může z kapsy nažehlené košile vyndat jízdenku pro další život. Pro mě bezchybný film se vším, co divák potřebuje. Balkán opět posouvá už tak vysoko nastavenou laťku své současné kinematografie. [Filmový Klub Citadela-Litvínov].(13.6.2017)

 • Enšpígl
  ****

  Hned na začátek musím pochválit kolegu Pepince za neskutečně kvalitní komentář. Včetně ohlasu na herecko-vizuální, tedy zejména vizuální projev Niny Jankovič, pánové měli jsem si pro příští rok naplánopvat výletíček do Srbska, protože, jestli se tam nacházejí takový kočky jako je Nina, tak to je Srbsko hotovej dar z nebes. No k tomu hlavnímu, tedy pepincovi a Nině a už jsem vyjádřil a teď ještě k filmu. Měl jsem situaci ulehčenou, protože všechno kolem vlaků miluju, tedy až na ty výsery v podobě nekoenčných výuk, letos jsem snad nikdy nedojel do Budějek vlakem, zpožděný, nefunkční hajzly a zkurvený Francouze ve vlaku = nejodpornější národ Evropy. Tady se mě líbila ta lokotka a samozřejmě humor, značně neortodoxní, ale bydlení v depu ve vlaku je sen největší. Fackovačka koupajícího kretena v nějaký polobažině, odchod od maturity kvůli mávání, prostě luxusní černej železničná humor.(26.12.2018)

 • Pepinec
  ****

  Měli jsme na základce spolužáka, který bydlel na vlakáči a byl z rodiny nádražáků. Smrděl jako drezína, ve výtvarce vždycky maloval vláčky, i když téma bylo třeba drátkování, a v autoškole prý jednou na přejezdu zahnul na koleje, aby byl dřív doma. Když navíc vyrůstám v zemi Českých drah, těžko můžu mít vlaky spojené s něčím jiným než s komedií. Tady se klidně mohlo víc tlačit na pilu, od hitu letošního Febia jsem možná čekal větší břichobol. Na druhou stranu, všechno vykompenzovala Nina Jankovičová. Ta když se objevila na scéně, musel jsem si držet jazyk, aby nešel oblizovat plátno. Čteš tenhle komentář a vypadáš jako ona v tomhle filmu? Prosim tě mi napiš...(15.4.2017)

 • *CARNIFEX*
  ****

  "Tebe sa to ľahko povie, ty si zabil niekoľko ľudí" ...(28.9.2017)

 • Slarque
  ****

  Jako nádražák jsem se možná bavil lépe (a trochu jinak) než zbytek diváků. Balkánsky černá komedie s výborným Lazarem Ristovským v hlavní roli. „Člověk může být šťastný, i když pracuje na železnici.“(30.3.2017)

 • Flego
  ****

  Celým snímkom sa vinú ako červené nite práve tragické udalosti všetkých rušňovodičov, ktorí počas svojej kariéry neúmyselne zabijú na koľajniciach mnoho ľudí... Balkánska koprodukcia ponúkla čierno-čiernu komédiu o svojskom stárnucom rušňovodičovi a jeho adoptívnom synovi. Film má zvláštnu atmosféru, netradičný humor a prijateľnú minutáž, takže pôsobí veľmi osviežujúco.(11.11.2017)

 • eLeR
  ****

  "Môj syn a ja sme zabili 35 ľudí. 19 mužov a 16 žien." .. no, celkom slušný výsledok. Na jednej strane nesiahnem po piatich hviezdach, na strane druhej ale tvrdím, že toto je skvelá vec po všetkých stránkach. Majstrovstvá sveta vo filmoch 2018 (24.6.2018)

 • AlfaNumerO
  ****

  [Výzva od PZ] Absurdní a naprosto super... Jak si srazit svýho cikána. Trochu mi to připomínalo South Park, akorát v hrané podobě. 9 z 10 šotoušů doporučuje jako pohádku na dobrou noc.(28.2.2018)

 • dopitak
  ****

  Černá balkánská komedie. I ta dechovka je tu zastoupena :-) Mohlo to být vtipnější, míň smutné. I tak ale příjemné především stopáží. Lazar je typ jako Martin Huba, Petar jako Rupert Grint. Narvané letní kino městské části Brno-střed, Dominikánská (aneb tam jsme ještě neletnili). Hodně cizinců tenhle film nalákal. Po Montevideu moje druhé setkání s kráskou Ninou Jankovic.(20.7.2017)

 • Dzeyna
  *****

  Panebože, jak já miluju tenhle humor. Až na ten hrozný střih to je skvělé.(26.8.2017)

 • poz3n
  ***

  Film pracuje s hodně zajímavým motivem, který je ale strašlivě brzy vyčerpán a po zbytek doby v podstatě už jen recyklován. A je to s podivem, jelikož téma opakujícího se usmrcování lidí, za které ale nejste zodpovědný, je opravdu hodně neobvyklé a celkem vzácné téma. Deník strojvůdce začíná jako černohumorná komedie, bohužel právě s postupujícím časem se mění v něco, co postrádá nápad a především asi dobrý scénář. Sem tam přijde sice nějaký moment k zasmání, ale film zůstává emočně prázdný a plochý a pochybuji, že si na něj za nějakou dobu vůbec vzpomenu. 5/10(7.4.2017)

 • malylada
  ****

  Velmi chytrá černá komedie, plná sarkastického humoru, který si umí utahovat ze smrti, životních otázek. Krásně zaobaleno kolem komunity strojvůdců, zvláštních osudů. Vztah mezi hlavního hrdinou strojvůdcem Iljou, který je nepříliš empatickým matadorem a sirotkem Simou umí zvláštním způsobem chytnout za srdce. Lenivější tempo mi tolik nevadilo, ani opakující se jednoduchý humor, včetně milého až morbidního závěru......7/10(15.4.2017)

 • Anderton
  ***

  Ihneď po prvých fórikoch a rozložení úloh som si spomenul na vydarenú staršiu juhoslovanskú komédiu Klamné leto 68. Taktiež v rušňovodičovi máme vypätý vzťah otec-syn, i keď tu sa jedná o syna adoptovaného a nejakú tú teen lásku. V konečnom dôsledku na tom ale nezáleží, Ilija Simu miluje ako vlastného. Spočiatku osvieživý čierny humor brnká na tú správnu strunu, lenže postupujúcim časom sa jeho krútenie okolo tej istej témy stáva monotónnym. Trochu mi to nejde dokopy s dramatickou linkou, kde sa starší hrdina trápi nad smrťou blízkej osoby, ale o smrti neznámych sa stále iba vtipkuje. To súvisí aj s vypointovaním celého filmu a s nie príliš uveriteľnou Simovou traumou.(16.11.2016)

 • Frajer42
  **

  Občas z některé strany zavane vůně hřbitovního humoru, ale celkově se neubráním zklamání. Z nějakého důvodu jsem měl od tohoto snímku nemalá očekávání.Dovedu si představit, že si u tohoto snímku dovedou po celou stopáž hladit rozkroky milovníci drah. Dvojče Matina Huby v hlavní roli mi bylo vcelku sympatické. Vláčky jakbysmet. Trošku mě iritoval ten mladý zrzoun. Nejvíce mě zarmoutilo asi to, že si snímek nedrží po celou stopáž stejnou kvalitu. Namísto toho neskutečně kolísá. Najdou se tedy jednak vynikající momenty a jednak kopa nudy. Bohužel musím konstatovat, že v mých očích bylo více té nudy. Proto jen dva kusy.(18.9.2017)

 • hygienik
  *****

  "Ja robím rušňovodiča celý život a zrazil som 35 ľudí. Skutočným rušňovodičom sa staneš, až keď zrazíš prvého samovraha... Nie je to naša vina, je to náš osud." ---- Vtipná bodka za IFFBA 2016. Áno, bol to skôr čierny humor, ako sa na Balkán patrí, ale po týždni depresívnych drám, to bolo oslobodzujúco osviežujúce.(16.11.2016)

 • PP66
  ****

  Krásnej jugoslávskej černej humor, až hrubě absurdní. Výborná kamera. Čtyři a půl hvězdy.(19.8.2017)

 • kaylin
  ****

  Srbskému filmu jsem nikdy moc nedal, ale "Deník strojvůdce" je ukázkou kinematografie, která dovede vyprávět zajímavé příběhy specifickým způsobem, kdy se do popředí dostává humor, který je místy celkem černý, což je krásně ukázáno i v pointě filmu. A to vás na "Deníku strojvůdce" prostě bude bavit.(19.3.2018)

 • easaque
  ***

  +3* byl jsem nalákán netradičním černohumorným tématem na tento srbochorvatský film a odešel jsem z něho mírně zklamaný, ale to jen v rámci mého očekávání, protože si myslím, že z něho šlo vyždímat víc. V každém případě je to slušně natočený příběh z ajznboňáckého prostředí se svými zvláštnostmi, takže pro vláčkové fanoušky by to mohla být i povinnost. A pro ostatní zajímavé zpestření z východní části Evropy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](19.11.2017)

 • silentname
  *****

  Podľa mňa je toto viac smutný, než veselý film. A asi som čakal, že sa na tom budem viac smiať. Nemôžem povedať, že by som sa nezasmial ani raz, alebo niečo podobné. Celkovo komédia funguje a je tam pár momentov, ktoré skutočne stoja za to. Občas hláška zarezonuje a človek sa od srdca zasmeje. Občas sa zase zasmeje menej, no pre mňa film najviac vyhráva vo svojich dramatických momentoch. Toto sú vynikajúce postavy, ktoré človek chce sledovať, chce ich poznať a prežívať s nimi svoj čas. Plus nemôžem toto okomentovať bez toho, aby som nepovedal, že Nina Jankovic je proste kus. A rozhodne pôsobí príjemne a rád by som ju niekedy videl v niečom znovu. Film je hlavne o vzťahu Ilju a Simeho, ktorý rozhodne zaujímavým je. A podľa mňa je to aj presne to, o čom film aj byť má. Ale ako som spomenul, aj ostatné postavy sú skvelé. Či väčšie, či menšie, chcel som ich sledovať a poznať. A to je zárukou vynikajúceho filmu. Okrem toho je tu aj pár skutočne vizuálne pekných momentov a film je dobre natočený. Nemyslím si, že je to pre každého, možno by to mohlo byť na môj vkus trošku vtipnejšie, no dramatické momentky to podľa mňa vynahrádzajú. Čeknite si film a zhodnoťte sami. Hodnotenie: A-(17.5.2017)

 • Aljak
  ****

  Tragikomédia ako sa patrí! Keďže pracujem na železnici, tak mi toto prostredie bolo o to bližšie. Postavy viac ako len sympatické, rovnako aj tie dejová línia, ktorá je ukotvená v rušňovodičskom remesle. Očakával som oveľa plytkejší príbeh, ale napokon to malo dosť emotívny základ, ktorý bol vyvážený situáciami a dialógmi plnými dôvtipu a symboliky. Takže z tohto pohľadu veľmi svieži, no zároveň smutný film = znamenito zvládnutý kontrast. Film ma bavil, akurát škoda, že niektoré časti deju neboli viac obsiahle a celý príbeh bol vtesnaný do skromných 85 minút.(11.8.2017)

 • classic
  **

  Mal by budúci, potenciálny rušňovodič vidieť tento film z bývalých krajín Juhoslávie, ak nemá zmysel pre čierny humor ? Ja ho síce mám, určite som pochopil úvodnú scénu s takýmto jedným pánkom Iljom, ktorý neúmyselne zrazí šesť - člennú skupinku Cigáňov. I na Slovensku je veľa úmyselných samovrahov, ktorí sa vrhajú pod idúci vlak, a keď ten rýchlik cvála 150 km/hod. , tak je veľmi pravdepodobné, že z mysliteľného samovraha, bude potom už iba mastná fašírka, s odťatými končatinami, ktoré sa budú rozprestierať na kilometre štvorcové, lebo pokiaľ ten vlak zastaví, tak nie je ťažké si domyslieť, kde všade sa „Ferko Mrkvička” nachádza... ? Neviem, ako sú na tom slovenskí rušňovodiči, ktorí taktiež zažívajú podobné trampoty, ako Ilja v Srbsku, ktorý pre zmenu - nejde tak brutálne rýchlo, ako extrémne hladná šelma za korisťou. Sledovanie tohto snímku, fakt nie je jednoduché, pretože toto nie je rýdzi výmysel ( zúfalí jedinci to robia stále... ) scenáristu Miloša Radoviča, ktorý zároveň sedí i na režisérskej stoličke, a ako vidieť na mojom hodnotení, scenár funguje v niektorých prípadoch oveľa lepšie ( najmä scény, ktorých obsah je nasiaknutý povestným čiernym humorom ), ako vedenie jednotlivých aktérov na pľaci, ktorí podávajú väčšinou príšerné herecké výkony, ktoré zaváňajú totálnou absurditou ! Možno som príliš krutý, akou je hlavná myšlienka - krutá, ale pri pozeraní sa na to, som sa koľkokrát zamýšľal, že táto kinematografia je moc amatérska ? Nie je to až také hrozné, ako sa moja výstižná recenzia ksichti ?(30.10.2017)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace