Stvoření světa

Animovaný / Komedie / Rodinný / Hudební

Francie / Československo, 1957, 80 min

Eduard Hofman

Zdenka Hajdová

Buď už jsem na to starý, nebo je to tím, že dávám přednost pragmatičtějšímu výkladu stvoření světa. A je mi fuk, jestli to bylo nebo nebylo v souladu s křesťanským učením a jestli v tom byly nebo nebyly střípky komunistické agitky. Bylo to jako na houpačce, na skvělý fór navázala hluchá chvilka a tak pořád dokola. Tudíž zcela nadšen nejsem. Čtyři hvězdy fakt jen s odřenýma ušima…(24.8.2014)

• kingik

Pane Eduarde Hofmane, že jste neuměl kreslit a soudruzi Vám neumožnili natočit porno, to jste mohl sdělit rovnou a neoblažovat diváka animací jak od pětiletého chlapce s mentální retardací Hugh Hefnera. Dívat se na obludné naháče v rámci celovečerního filmu je docela síla. Ruku v ruce se do toho přimísilo náboženství, sice z jiného náhledu a s nadhledem, ale pořád je to náboženství. Co si z toho vybrat, že jo. Animace opravdu neoslní, kypré tvary Evy a Adamovo jablko nezvednou tyč a celé bych to dal nejraději pryč. Takhle si stvoření světa nepředstavovala ani Marie Majerová, když ve své reedici Robinsonky připsala řadu erotických scén a nejbarvitěji a na třiceti stránkách popsala, kterak nadržená patnáctka souloží s oddílovým vedoucím. To byl aspoň camp, ale tohle je pěkná píčovina, kdy sice šanci uzřít píču je poměrně vysoká, ale to jen proto, že fantazie odborového předáka fachčila naplno. Jinak se není čím zabavit, protože zábavný tón ve spojitosti s pánbíčkařením opravdu vyzdvihovat nehodlám. Werich je ovšem dobrý ve svém hlasovém projevu. Jeho zásluhou se film nenese v tak odporně popisném a iluzorním duchu. Animace mě vůbec nebavila. Nebavil jsem se ani nad výroky z Bible. "Milujte se a množte se" už dávno neplatí. I když na tu dobu je to výrok téměř pornografický. A ta animace má nějaké styčné rysy s animovanými pornáči, které jsou vesměs stejně malebně jalové jako je tato trapná blbost. 20%(7.5.2015)

Síla tkví zejména ve všudypřítomném a účinném nadhledu a vtipu, kterým je podáváno biblické stvoření světa. Každou vteřinou jde znát, že tvůrci se do tohoto animovaného díla pustili s plnou dávkou lásky a hravosti. Lepší vypravěč, než Jan Werich, by se hledal jen těžce. Ideologická tendenčnost době, ve které film vznikl, je taktéž neoddiskutovatelným faktem, leč bez ní by režim pravděpodobně neumožnil tomuto dílu vzniknout. Myslím, že tvůrcům se podařilo s tímto složitým faktem vyrovnat dobře, protože komunistická ideologická kontaminace není rušivá a deklasující. Určitě jeden z vrcholů českého kresleného filmu. 90%(10.5.2015)

Jako malej jsem to měl rád, ale když jsem na to dneska koukal a s hrůzou zjišťoval jaká materialistickobudovatelská agitka to je, tak jsem valil bulvy... Práce, práce, progres, řád-i stromy by měly růst hezky v lajně..Žádnej zázrak stvoření-prostě makačka s lopatama a bez práce nejsou koláče :D Jasně je nutné filtrovat to skrz nadhled, ale ví tohle ty děcka?(8.5.2015)

Nádherný veselý vznik světa s hlasem Jana Wericha. "Milujte se, množte se a učte se násobilku". Podprahové psychologické si vynucení vzdělání skrz biblický příběh. Úchylný pán tvorvstva (bůh), který zde plácá své malé andělíčky a drží Adama za zadek při tom, když ho dělá :D. Opravdu si myslím, že je tu mírný sklon k pedofilismu, ale možná je to jenom doměnka.(16.3.2012)

• - S Werichovým komentárom bol film premietaný aj vo Francúzsku, opatrený francúzskymi titulkami. (Raccoon.city)

• - Jedná se o první celovečerní film studia Bratři v triku. (Zdroj: Panáčci na plátně) (M.B)

• - Komunistický režim film zakázal z důvodu znázornění boha a rokenrolu. (fiLLthe3DD)