• Maďarsko

• Kanada

Drama / Válečný

Maďarsko / Kanada / Velká Británie, 2002, 105 min

Předně jsem čekal od filmu něco malimko jinýho. Program sliboval náhled na alternativní vývoj Adolfa Hitlera, kdyby se stal umělcem. To se zde však neděje, film je hlavně o neustálém balancování této osoby mezi světem umění a politiky a myslím, že nakonec není ani moc vzdálený realitě. Dobou, kdy se odehrává, je mírně podobný Vzestupu zla, za kterým vak poněkud zaostal, protože nedokázal potenciál využít naplno. Ten se proboudí zejména při Hitlerových projevech a malých náznacích věcí budoucích. Jsou to však tak silné momenty, že už tak stačí na dobrý film. Ten pak ještě zvedá konec, kde si scénáristi moc hezky pohráli s faktorem osudovosti....sice nic moc neotřelého, ale mělo to sí. Jinak také výborný Cusack, jak jinak.(31.3.2009)

• lennyd

Válka skončila, a spousta z bývalých vojáků hledá uplatnění v - pro ně - novém životě. Stejně tak mladý ambiciózní desátník Adolf Hitler, který by se po letech strávených na frontě rád věnoval svému koníčku, malování. Zárodky talentu v něm objeví i židovský znalec umění, Max Rothman (John Cusack), ale nejdříve se v talentovaném malíři snaží rozpoutat hlubší cítění. Jenže to se svým tlakem přežene, a jak to nakonec dopadlo - víme všichni ... Přiznávám bez mučení, že jsem od filmu očekával mnohem víc, než se mi dostalo. Koneckonců, možná mi větší "zážitek" dalo jen přečtění textu distributora + biografie Adolfa Hitlera na wikipedii, než tento film. Ten si totiž hraje na "velké" umění, ale bohužel v něm není víc, než ve filmových Hitlerových obrazech - jen nuda a šeď. Ani John Cusack (který byl tím impulsem, který mne k filmu dostal) to tentokrát dvakrát nevytrhl...(15.12.2010)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 3/10 Hudba 3/10 Efekty 4/10/// +Leelee Sobieski (ale měla tak strašně málo prostoru), snad námět -unylé zpracování, hodně slaboučká dramatická část, hooodně nudné a prázdné/// Na film jsem se šel dívat hlavně proto, že tam hraje moje oblíběná herečka. Potom jsem si přečetl příběh a měl jsem druhý důvod se na film dívat. Bohužel Leelee je zde jen na okrasu. A její postava je v celkovém příběhu úplně zbytečná. Není totiž vůbec využitá. Dramatická část filmu je směšná. Kde nic tu nic. Nic se neděje, řeší se umění a Hitlerovo Umělecké nadání. Alespoň jsem pochopil myšlenky hlavního hrdiny. Vycítil v Hitlerovi hrozbu a snažil se ji zažehnat. Ale to je asi tak vše co film nabídne. Je to prostě slabota./// Celkem 34%///(31.3.2009)

Každej dvanáctiletej šprťáček masturbuje nad otázkou co Hitler a umění. Netvrdím, že Menno Meyles by si se svým genitálem nehrál zručně, ale tak trochu to nikam nevede. Dva konflikty - jeden vnitřní a jeden mezilidský, oba jasný a čítelný jako dětský slabikář. Sympatický mi bylo hraní Johna Cusacka a kočičkovitost Leelee Sobieski.(18.10.2010)

• gudaulin

Hitler: vzestup zla bylo sice dílko nedokonalé, zatížené jednak ryze televizním vzhledem, jednak zkratkovitostí, nicméně v porovnání s Maxem jde o vyloženě mistrovský kousek. Max je jednak z dramatického hlediska mdlý, nezáživný a klišoidní, jednak je zavádějícím způsobem historicky zreslující. Zdaleka tu nejde o to, že umělecký talent Hitlera byl prokazatelně mizivý, jde spíš o to, že tvůrcům se nepodařilo přesvědčivě a realisticky vystihnout jeho charakter a okolnosti, které formovaly jeho hodnotový žebříček. Dialogy, vkládané do úst filmovým postavám jsou nepřesvědčivé a neodpovídají dobovému myšlení.Celkový dojem: 40 %..(1.4.2009)