Mladý kováč John (Alan Ladd) sa zamiluje do Linet (Patricia Medina), mladej dcéry vojvodu z Yeonilu (Harry Andrews). Kvôli svojmu pôvodu však nemá žiadnu nádej na získanie jej ruky. Jeho jedinou šancou je dokázať, že je v skutočnosti vznešeným rytierom. Vyrobí si preto pre seba pancierovú zbroj s helmou s motívom krídel a ako Čierny rytier bojuje v mene Kráľa Artuša. Jeho najväčšími nepriateľmi sa stanú saracénski a cornwallskí bojovníci, ktorí v preoblečení za Vikingov podnikajú lúpežné výpravy hlboko do vnútrozemia s cieľom ovládnuť celú krajinu. Nebezpečenstvo narastá aj kvôli intrigám kráľov, ktorí sú u Artuša na návšteve, a ceremónia druida spojená s ľudskou obetou v Stonehenge. Keď sa v ohrození ocitne aj lady Linet, Johnovým prvoradým cieľom sa stane jej ochrana. (Incantator)

curunir

,,VYPOČUJTE MA. ANGLICKO BUDE NAPADNUTÉ." ,,A TY BUDEŠ OBESENÝ." __ Za univerzálnym názvom sa skrýva nemenej univerzálny, či skôr prevarený príbeh, ktorý ponúka miš-maš snáď všetkého možného, na čo si len človek spomenie. Spravodlivý rytier, kráľ Artuš, Camelot, vikingovia, saracéni, šermovačky, ,,vtipné" momentky, láska, zrada, pomsta... stačí si len vybrať. Aj keď táto zmeska nie je vo výsledku obzvlášť vydarená, s niektorými vedľajšími prvkami som bol vcelku spokojný. Páčila sa mi monumentálne pôsobiaca kulisa Camelotu (aj keď taký hrad by stavali 100 rokov) a úplne k zahodeniu nebola ani Addisonova hudba - predovšetkým v pasáži v Stonehenge, pričom však práve táto vsuvka s pohanskými rituálmi je absolútne zbytočnou odbočkou od deja. Aspoň sa v nej dozvieme, ako sa táto kruhová stavba dostala do stavu, v akom je teraz. Náhradou za nevhodne obsadeného prestarnutého Alana Ladda sú šarmantná Patricia Medina a Peter Cushing v príjemnej zápornej úlohe. Rozporuplné dielo, ktoré sa na jednej strane snaží tváriť vyspelo (vidíme tu umierať aj ženy), no na druhej stane je prílišnou detinskou čajíčkovou rozprávočkou s radom logických nedostatkov. (2. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()

majo25

Mierne rozporuplný snímok, síce zo zaujímavým príbehom a s variáciou na kráľa Artuša, ale s prekvapivo nedotiahnutým scenárom i povedal by som béčkovým spracovaním. Oceňujem, že väčšina scén je robená v exteriéri, aj keď väčšinu z nich tvorí preháňanie sa vojakov na koni. Stredoveký príbeh obsahuje takmer všetko, čo sa od neho očakáva - cnostného rytiera, mladú milady, spravodlivého kráľa, prefíkaného záporáka a tiež veľa súbojov na meče. Ale aj milovníci lukostrelcov si prídu na svoje - divák sa pobaví, keď vidí, ako všetci šípom zasiahnutí poslušne skáču z hradných múrov do hlbokých priekop. Pohanské rituály v jednej zo scén by som ale v takomto snímku veru neočakával - a popravde, pôsobia ako päsť cez oko. Alan Ladd, aj keď s charizmatickým hlasom, je herecké drevo, toporný nielen vo výraze, ale aj v súbojoch. Oveľa viac sa mi páčil zamaskovaný Cushing v roli hl. záporáka či Andrews, ktorý však dostal primálo priestoru. ()

ilclassico

Typický produkt padesátých let. Hóóódně naivní. Ale koukatelné to je. Co jsem se dozvěděl... Když si Alan Ladd nasadí helmu a usměje se, vypadá jako Barbara Stanwycková. V rámci žánru za 2,5. ()