Vlak dospívání

Příběh se odehrává na Dětské železnici vybudované v roce 1948 maďarskou komunistickou vládou. Šedesát let staré vlaky jezdí každý den, převážejí čtyři sta tisíc cestujících ročně a jsou obsluhovány pěti sty dospívajícími dětmi, které zde pracují zadarmo, výměnou za jedinečné a cenné zkušenosti. Hlavními hrdiny jsou tři mladí zaměstnanci, kteří vyrůstají v ekonomickém a sociálním neklidu dnešní doby. Dětská železnice jim nabízí útočiště, místo, kde jsou kamarádství a pořádek normou, v ostrém kontrastu se zmatkem a sobectvím současné společnosti. Sledujeme Gigi, Karmen a Viktora v zásadních okamžicích následujících let jejich života ve vlaku i mimo něj. Opustí Gigi Maďarsko? Podaří se dvojčatům zůstat v této komunitě? Vlak mezitím pokračuje v cestě a my do něj naskakujeme a zase vyskakujeme ven, stejně jako naši tři hrdinové. Naše vyprávění zdaleka přesahuje příběh o komunistické relikvii. Zavádí nás do hlubin duše a emočního a intelektuálního rozvoje současné mladé generace. I přes vážné téma a několik dramatických okamžiků dodávají staromódní rituály a hřejivá atmosféra filmu lehkost - umocněnou řadou vtipných scén - a poetický styl. (HBO Europe)

Enšpígl

Hodně mně zaujala fotogalerie a těšil jsem se jako fanoušek želez nice, že dokument bude směřovat zejména k Dětské železnici, ale těch zběrů tam minimum a pozornost dokumentaristů taky nebyla nějak velká, což je škoda, protože mě to příjde jako neskutečně zajímavý projekt a mohli sehnat , autory jestli žijou, maldý, starý jak často jezdí, atd. Místo toho je to klasická sociální depka, nic proti, ale takových dokumentů, filmů i reálity můžu mít kolik budu chtít. ()