Časožrouti (TV film)

Časožrúti

Sci-Fi / Mysteriózní / Fantasy / Thriller

USA, 1995, 3x60 min

• Rex Mundi

Poviedka Langolieri zostáva mojou najobľúbenejšou zo zbierky Štyri po polnoci. Bohužiaľ televízna adaptácia je šialene rozťahaná - znesiteľnejšia ak si ju posúvaním zostriháte len na scény, keď sa deje a hovorí niečo podstatné. Hlavne preskáčte všetky tie mučivé chvíle, keď sa hrdinovia vzájomne presviedčajú o tom, ako sa majú ponáhľať, lebo majú málo času, ale pritom iba jalovo postávajú, čumia do blba a potom ešte slimačím tempom rozoberajú detaily, ktoré by mohli doriešiť neskôr - hrozne ma rozčuľovali! Jednoducho si myslím, že keď ide o prežitie, tak namiesto poskytovania psychoanalýzy chlapcovi, ktorý je paralyzovaný myšlienkou, že práve niekoho zabil v sebaobrane, mu treba streliť facku a povedať "na toto teraz nemáme čas, k psychológovi pôjdeš potom, ak to prežiješ - vstávaj a ideme!" (no už si nepamätám, ako to riešil King). Podobných situácií je tam dosť, nehovoriac o tom, že takmer všetko sa deje v spomalenom tempe - akoby režisér povedal hercom aj štábu "počúvajte, máme len scenár podľa poviedky, aby sme ho natiahli na 180 minút... tak sa snažte". Fakt nervy píliaca zívačka, ale pozrela som si ju, lebo som bola zvedavá, ako to s tou skvelou poviedkou dopadlo. Radšej znova prečítať.(16.7.2012)

• Lulu13

Kingovu poviedku Langolieri zbožňujem a považujem ju za vrchol jeho poviedkovej tvorby, ale sfilmovať ju do údesne dlhých troch hodín pri tak béčkovom spracovaní rozhodne nebol najlepší nápad. Miestami to síce má atmosféru a sem-tam sa tu mihne aj náznak napätia, no všetko to pochovávajú nepresvedčiví herci a mimoriadne lacné efekty. Odvolávať sa pri tom na rok vzniku, ako niektorí tunajší užívatelia mi príde úplne scestné, keďže už v 80.rokoch boli efekty na veľmi dobrej úrovni. Snaha sa síce cení, no toto sa skutočne nepodarilo. Neostáva mi teda nič iné len dúfať, že sa v budúcnosti dočkáme kvalitnejšej adaptácie tohto diela, pretože ten námet si to určite zaslúži .(24.4.2013)

Před filmem jsem četl výbornou novelu. Film je i na televizní dílo neuvěřitelně laciný a se špatnými triky, to musíte ignorovat. Jinak se velmi věrně drží knihy. Drtivá většina herců je dost špatných a vytváření vztahů mezi nimi nefunguje ( částečně způsobeno i dabingem ). Přesto nakonec dávám tři, protože atmosféra beznaděje a tajemna, které se blíží, tu je a taky dobrý hlavní hudební motiv. Taky si myslím, že Časožrouty je opravdu dost těžké zfilmovat.(7.6.2004)

Slusna adaptace, nicmene vzhledem k tomu, ze to je televizni film, tak jsou triky i herecke vykony dost spatne (mozna to bylo i dabingem). Nejslabsi jsou urcite triky, ktere sice vznikly na pocitaci, ale vypadaji hur nez treba triky u filmu z 80. let. Je zde zkratka videt nevalny rozpocet. Jedine co stoji za zminku je opravdu dobry pribeh-doporucuji si ale spise precist knihu.(7.10.2003)

Levně vyhlížející (hlavně mizerné triky) televizák v režii Toma Hollanda (HRůZNÁ NOC, DĚTSKÁ HRA) podle Kingovy předlohy, která podle mě podobně jako třeba TEMNÁ POLOVINA měla nakročeno k tomu stát se skutečnou hororovou klasikou (skvělá výchozí situace, jedna vynikající postava a originální monstra), ale k dokonalosti jí něco chybí.(2.11.2015)

• - Autor předlohy Stephen King si ve filmu zahrál malou roli předsedy bostonské rady, která se objeví na letištní dráze v představách Craiga Toomeyho (Bronson Pinchot). (fisus)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné povídky Stephena Kinga. (Terva)