Povstání barbarů (TV seriál)

• Česko

Barbaři útočí

Barbarians Rising

Akční / Drama / Historický

USA, 2016, 4x51 min (Televizní verze: 8x42 min)

Subjektívne ladený hraný dokument ktorý od samého začiatku stavia Rímsku ríšu do role arogantného utlačovateľa susediacich národov. Nesporne tou aj bola ale tak ako minca ma dve strany tak aj v prípade daného (hraného) dokumentu chýba vyváženejší pohľad (z uhla Rimanov) a celkovo objektívnejší postoj k historickým udalostiam čo sa vo všeobecnosti aj trošku očakáva od dobrého dokumentu.(17.5.2018)

Super! Takýchto historických dokumentov nikdy nieje dosť. Ak sa človek zaujíma o antickú históriu, asi sa príliš nového nedozvie. Na druhú stranu je to robené tak, aby dokázalo zaujať. Jednotlivé epizódy si držia svoje napätie, vďaka pomerne dobrým hercom. Jediné čo by som vytkol, je to Americké opakovanie, to dokáže človeka vytáčať. Kvôli tomu musím uznať, že som sa v niektorých momentoch nudil. A aj trochu viac objektívnosti by to chcelo. Z Rimanov v podstate robia stelesnené zlo, ale rozumiem, že je to seriál o barbaroch.(27.8.2016)

Kombinace historických seriálů jako Spartakus/Vikingové/Řím spolu s dokumentem provázaným rozhovory s historiky. Zobrazuje barbarskou stranu historie, včetně několika hlavních vůdců dle historie. Samozřejmě tu jsou chyby, střih některých scén, nedostatek prostoru pro důležité postavy a urychlený proces času kvůli malému počtu dílů/rozpočtu. Bitvy jsou zpracované profesionálně, ovšem chybí více "akce" a záběrů. Napřiklad bitvy Góti/ Hunové o Řím byly hodně osekané, zase kvůli rozpočtu. Pro mně lahůdka, která by mohla dostat pokračování po pádu římské říše. Seriál neměl propagaci, reklamy a s nějakým milionem navíc by mohli tvůrci vykouzlit mnohem mnohem více. Za mě 5*(2.7.2016)

• marvan

Hodnotím po prvním díle. Zdá se, že kulturní revoluce už dobyla i televizní studia. Tedy takovouhle snůšku historických nesmyslů, lží a ideologického balastu jsem zažil naposledy jako mladý jinoch za bolševika. Naši novodobí soudruzi z USA se ovšem nenechají zahanbit. Udělat z Hannibala hrdinného černošského proletáře bojujícího za práva černochů vzdorujících odpornému bílému impériu Řím to může napadnout jen totálního idiota. Hannibalova matka pocházela z Ibérie, jeho otec z Pyreneí, takže to opravdu nebyl černoch a Kartaginci nevypadali jako brooklynští rappeři. Hannibal by nikdy nebyl tak úspěšný v boji proti Římu, kdyby se mu nedostalo toho nejlepšího antického vzdělání, takže jak vzhledem tak myšlením to byl rozhodně více Říman než cokoli jiného a už vůbec ne černoch. No a zlí Římané byly tak zlí proto, že ti barabři byli stejně tak zlí vůči Římanům, víme? Konkrétně to bylo cca 1.000.000 zotročených bílých mužů, žen a dětí odvlečených do Afriky. Měli by se dnešním politicky korektním historikům za to omlouvat, že se nenechali převálcovat? Bože můj, tohle může napadnout opravdu jen totálního vymaštěnce. Ovšem když mezi komentujícími vystupuje jako odborník ultraidiot a černošský aktivista Jesse James, který si z barvy své pleti udělal výnosnou živnost, není se co divit. Ve švédské televizi tvrdil, že Švédové musí finančně odškodnit černochy za to, že byli otrokáři. Zřejmě si při své inteligenci myslí, že Švédsko stejně jako jeho rodná Amerika, zbohatla v minulosti na pěstování bavlny a černoškých otrocích. Není divu, že když seriál vznikl za přispění takovýchle "odborníků", výsledkem je tahle neskutečná slátanina.(6.9.2016)

Má to jednu podstatnú chybu - každého hrdinu mohli radšej "napasovať" do jednotlivej časti, hoci by neboli rovnako dlhé. Tak sa napríklad Hannibal, Arminius alebo Atilla dosť strácajú a ich najväčšie prednosti boli len tak vymenované.... Na druhú stranu je to konečne nový pokus o hraný dokument a pre laika to musí urobiť dobrý zážitok. Hlavný prínos vidím vo vyzdvihovaní motívov česti, vernosti a odhodlania - veľmi dobre spracované. Nakoniec dodám, že Impérium v pozadí ako veľká studnica poznania, ktorá nezabúda, len sa prehlbuje - celý čas s veľkým rešpektom a nezdolaným dojmom... 85%.(14.8.2016)