Kentaur

• Kyrgyzstán Centaur (více)

Kentaur je tichý, pokorný chlapík se smyslem pro rodinu, milující otec malého chlapce, který nikdy neřekl jediné slovo, a manžel mladé, hluchoněmé Maripy. Kentaurův prostý, spokojený život v odlehlé kyrgyzské vesnici se obrátí vzhůru nohama, když ho začne tížit legenda o koních, díky kterým se Kyrgyzové stali silným a mocným národem. Proto se mu příčí zneužívání bájných zvířat a podniká po nocích tajné výpravy za osvobozením dostihových koní. Ve venkovském prostředí se ale nic dlouho neutají a Kentaur v důsledku záště a nepochopení brzy čelí hrozbě ztráty všeho, pro co žil. Ve svém šestém snímku s názvem Kentaur nám uznávaný kyrgyzský režisér Aktan Arym Kubat nabízí pohled na vzdálené místo ovlivněné mytologií tamních obyvatel. (Cinemax)

POMO

Dráma s pekným poetickým zdelením (a záverom), ale s pomerne nezáživným priebežným rozprávaním (obzvlášť v "kine" na najlacnejších kancelárskych stoličkách). ()

Malarkey

Velice pěkná kamera, hodně milí lidé za kamerou a Kyrgyzstán v celé své nejobyčejnější kráse. Film se mi myšlenkou moc líbil, ale průběh byl občas odsunul do světa spánku. ()

StaryMech

Zdá se, že Arym Kubat má svůj vrchol za sebou - "Kentaur" opakuje mnohé z předchozího "Pana Světla" včetně jeho slabin a v charakterizaci titulní postavy i v rozvíjení děje nepůsobí příliš přesvědčivě. ()