Jeden německý život

A German Life

Dokumentární / Životopisný

Rakousko, 2016, 113 min

• Mata04

Nevím no, chvílemi jsem si připadal jako hráč Modré Velryby plnící jeden z úkolů - sleduj děsivá videa, která ti zaslal kurátor... Chyba rozhodně není na straně tvůrců, nýbrž šlo jen o špatně vybraný film pro výuku německého jazyka pubertálních studentů. Film nabízí jiný úhel pohledu k dané problematice, a to očima sekretářky Josepha Goebbelse. Doporučuji spíše starším divákům, kteří se o téma alespoň trochu zajímají. (<-- Nesplňuji ani jedno z kritérií, proto pouze 2 hvězdy.)(19.4.2017)

Dvě hodiny s převažujícími záběry na tvář, která viditelně prožila celé dvacáté století, mi zněla v hlavě věta: "Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic." Filosof Edmund Burke, jemuž je přisuzováno autorství téhle myšlenky, žil o 200 let dřív než Brunhilde Pomsel. O 200 let dřív definoval, kam dokáže dovést Evropu a klidně i zbytek lidstva nezájem, povrchnost, lehkomyslnost... a proto by právě teď, kdy už pamětníci druhé světové války téměř vymřeli, tenhle film mělo vidět co nejvíc vnímavých lidí. Od Edmunda Burkeho si vypůjčím ještě jednu větu. "Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl."(30.3.2017)