Planetarian: Čísa na hoši no jume

• Japonsko Planetarian: Chiisana hoshi no yume (více)

Epizody(5)

Kdysi slavné a neskutečně vyvinuté lidstvo se ocitlo na pokraji vyhlazení. I přesto, že lidé dokázali neskutečné věci a dostali se na svůj technologický vrchol, tak vyčerpání přírodních zdrojů, přelidnění planety a selhání Vesmírného výzkumného programu, který měl dopomoci lidem k osídlení nových světů, vedly k hladu a k tomu, že se lidé pomocí biologických a atomových zbraní dovedli až na pokraj zániku. Moderní svět byl zničen a zůstaly po něm jen ruiny, temnota a zničená půda od radioaktivního deště, který způsobil atomový spad. Přesto i v těchto troskách ještě zbyl život. Ruinami ztracené civilizace se pohybují poslední přeživší lidé, kteří v troskách hledají užitečné předměty a jakékoli zbytky potravin. Jedním z nich je i bezejmenný mladý muž, který se protlouká ruinami města Shizuoka a snaží se utéct před nebezpečnými roboty, kteří stále věří, že je válka, a tak chrání zdejší teritorium před vším živým. Během útěku před roboty se tento muž dostane až do planetária, které působí oproti všemu okolo velmi zachovale a dokonce je zde stále ještě elektrický proud. Zde se setkává s Yumemi Hoshino, velmi upovídaným androidem, který má podobu mladé dívky. Yumemi je průvodkyní po zdejším planetáriu a nehodlá se smířit s tím, že by zákazník odešel, aniž by zhlédl zdejší projekci. Toto osudové setkání změní život jak Yumemi, tak i mladému drsnému muži, který věřil, že jej v tomto krutém světě nedokáže již nic překvapit. (Jeoffrey)

DaweForeman

Další snaha o prolomení emocí mezi roboty a lidmi s určitou dávkou dramatičnosti. Opět zde má apokalyptický svět, řádějící stroje a uprostřed toho všeho jednu robotickou dívenku z planetaria, která byla opuštěná a "netečná" k okolnímu dění. Ta se setká s přeživším člověkem a začne mezi nimi postupně určité pouto. Jenže bohužel největším mínusem snad tohohle animáku je ona naivnost. Sice chápu onen kontrast klidu vs. zoufalství, ale přesto mi to prostředí prostě nesedělo úplně. Pokud se jedná o emoce mezi strojem a lidmi, tak tu máme filmy jako je Matrix nebo Já, robot či Terminátor a spoustu jiných. Případně i z herního světa Deus Ex. Vzhledem k znalosti těchto nemůžu tohle vysoce hodnotit. Animace je celkem slušná a hudba není nějak obzvláštní. ()

SonGokussj

Krajně nesympatický hrdina s krajně nesympatickou hrdinou v krajně nesympatickém prostředí diskutují krajně nesympaticky o krajně nesympatických věcech s kručením v žaludku a blbými dotazy následkem pár let samoty. Ok, možná přeháním, ale dal jsem tomuto anime šanci 5 dílů, což je 1/3 a usínal jsem u něj. Netuším jak pokračovalo, netuším jak končilo. Za mě naprosto nudných 35% ()

Jeoffrey

První díl mě opravdu hodně zaujal. Mám rád postapokalyptické prostředí a mezi mými oblíbenými hrami je třeba série Fallout. Takže hlavní hrdina, co se plíží troskami opuštěného města a hledá suroviny v tom co zde zbylo, je pro mě hodně příjemnou podívanou. Navíc ten úvod z pohledu hlavní hrdinky a její přivedení na svět, to mi přišlo také hodně dobré... No a když si k tomu přidám roztomilou robotkou, která plní svůj účel a absolutně nemá ponětí co se kolem ní děje, což bylo hodně povedeně zpracované a občas na mě doléhal tíživý smutek a soucit, tak prostě musím uznat, že to na mě zapůsobilo a fungovalo. No a SPOILER ten finální moment, kdy se hlavní hrdina otočil a udělal krok zpět ve mě vyvolal potěšení, takže i finále zabralo. KONEC SPOILERU Kdyby tohle bylo vše tak bych byl asi hodně spokojený a označil to za velmi dobré dílo a možná bych dal i v návalu zbylých emocí i hodnocení nejvyšší, ale pořád tady jsou další 4 díly a já tak nějak tušil, že se ten můj dojem nejspíš neudrží. Přesto jsem byl i s dalšími díly poměrně spokojen. Druhý díl utekl jako voda a rozhodně nebyl špatný, třetí díl mě zase vcelku potěšil, protože promítání v planetáriu bylo prostě zajímavé a dle mého pěkné. Čtvrtý díl jsem příliš neprožíval a s napětím čekal na velké finále, jehož některé aspekty jsem vlastně čekal. No a musím říct, že i když byl pátý díl emotivní, nebylo to tak silné jak bych od studia Key čekal... Takže Planetarian je za mnou a můžu říct, že se mi tenhle projekt docela líbil. Prostředí bylo zajímavé, příběh vcelku ušel a charaktery byly dle mého povedené a ten střet mezi robotem a člověkem (vnímání okolí a vzájemná interakce), tak jak byl vykreslen, považuji taktéž za velmi slušný. U mě je to zkrátka chvalitebné a minimálně kvůli hlavní hrdince bych se na to klidně podíval znovu. 7,2/10 ()

Honza135

„NECHCETE NAVŠTÍVIT PLANETÁRIUM? UVIDÍTE NÁDHERNÝ TŘPYT VĚČNOSTI, KTERÁ NIKDY NEVYHASNE. VŠECHNY HVĚZDY NA OBLOZE NA VÁS ČEKAJÍ…“ Seriál je adaptací stejnojmenné kinetické novely, která se odehrává na válkou zničené Zemi. Konflikt si vyžádal tolik obětí, až celá civilizace, kterou známe, zanikla. Už před válkou lidé vyvinuli velmi schopné roboty, které měli zajistit lidstvu lepší život. Dávali jim proto podobu lidí. Avšak díky rozpoutané válce se lidstvo přeorientovalo na výrobu zabijáckých autonomní strojů a Země byla zasypána odvetnými jadernými střelami. Lidstvo tak bylo samo sebou téměř zahubeno, včetně života na Zemi jako takového. A přesně zde začíná příběh hlavního hrdiny, který šel prozkoumat město známé svojí nehostinností, avšak také zbytky trvanlivých potravin a alkoholu z dob již neexistující civilizace, které mají na trhu vysokou hodnotu… » Co se mi líbilo: 1) Netypický příběh. Znovu jsem po dlouhé době viděl seriál, který značně vystupuje z řady běžných anime stereotypů, odehrávajících se na půdách vyšších středních škol. Konečně zase někdy vidím dospělého hlavního hrdinu, který se snaží přežít v náročných podmínkách. 2) Věrohodné zpracování. Nenašel jsem nesrovnalosti, které by univerzem otřásaly v základech. Vše mi tu dává smysl a divák věří, že na obrazovce vidí možnou budoucnost lidstva a našeho světa, pokud se lidstvo vydá špatným politickým směrem. Jedná se o velmi zdařilou adaptaci, ve které je zachycena drtivá většina dialogů i děje. 3) Hudba. Ačkoliv otvírák i zavírák je nevýrazný, podkresové melodie jsou už na tom lépe. Byly totiž převzaty a mírně upraveny z původní kinetické novely. Jako ukázku vybírám atmosférickou melodii s názvem Gentle Jena, se kterou je seriál neodmyslitelně spojen, a dále melodii Kuzuja no Kecui. 4) Kresba. Je znát, že jde o exkluzivku pro streamovací službu Niconico. V seriálu nejsou žádné předěly pro reklamy. Díky krátké stopáži, která kopíruje původní délku hry, a zmíněné exkluzivitě, zbyl animačnímu studiu David Production větší rozpočet na rozpohybování celého titulu. Moc pěkně se na to koukalo, jen co je pravda. 5) Průvodkyně. Hoshino Yumemi v celém seriálu vystupuje v silném kontrastu vůči všudypřítomnému zničenému světu. Byla postavena ještě před válkou a díky tomu si neuvědomuje, co se kolem stalo, neboť její operační cyklus provozu 7 dní/rok to ani zkrátka neumožňuje. Její jméno je jinak krásnou slovní hříčkou spojenou s vesmírnou i příběhovou tematikou. Tahle volba se hernímu scénáristovi opravdu povedla. » Co jsem nemusel: 1) Drobné nedomyšlenosti. Sice toto není hlavní důvod, proč seriál nedostal plný počet, avšak na mě anime nezapůsobilo natolik, abych z něj byl úplně vedle. Proto tu vypíšu minimálně dvě nesrovnalosti, které jsou vidět hned v úvodu; za prvé, kdy zabijáčtí roboti, postavené na zabíjení lidí, postrádají termokamery, aby se jim člověk nemohl nikde schovat a dále to je neuvěřitelná výdrž hlavního hrdiny, který přežil čtyři dny jen o dvou drobných balení sušenek. Já vím, jsou to maličkosti, ale pozornému oku diváka neuniknou. » Shrnutí: Jako vždy, nic jsem zpočátku neočekával. Tedy, pokud tyto řádky čte někdo, kdo seriál ještě neviděl, ať tě, milý čtenáři, ani nenapadne koukat do galerie, je plná spoilerů! A co si o seriálu myslím? Po dokoukání jsem toho názoru, že jde o silný protiválečný příběh, který ukazuje na zrůdnost války, která ničí lidské životy. A takových příběhů není nikdy dost. () (méně) (více)

• Hvězdný projektor v planetáriu vychází z projektoru ZEISS druhé generace, který je průvodkyní Yumeni nazýván jako „paní Jena“. Jedná se o referenci na německé město v Durynsku, kde byla r. 1846 založena Carlem Zeissem firma ZEISS, výrobce přesných optických komponent a přístrojů. (Honza135)