Planetarian: Chiisana hoshi no yume (TV seriál)

• Japonsko

planetarian~ちいさなほしのゆめ~

Planetarian: The Reverie of a Little Planet

Animovaný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2016, 5x14-25 min

Naokacu Cuda

První díl mě opravdu hodně zaujal. Mám rád postapokalyptické prostředí a mezi mými oblíbenými hrami je třeba série Fallout. Takže hlavní hrdina, co se plíží troskami opuštěného města a hledá suroviny v tom co zde zbylo, je pro mě hodně příjemnou podívanou. Navíc ten úvod z pohledu hlavní hrdinky a její přivedení na svět, to mi přišlo také hodně dobré... No a když si k tomu přidám roztomilou robotkou, která plní svůj účel a absolutně nemá ponětí co se kolem ní děje, což bylo hodně povedeně zpracované a občas na mě doléhal tíživý smutek a soucit, tak prostě musím uznat, že to na mě zapůsobilo a fungovalo. No a SPOILER ten finální moment, kdy se hlavní hrdina otočil a udělal krok zpět ve mě vyvolal potěšení, takže i finále zabralo. KONEC SPOILERU Kdyby tohle bylo vše tak bych byl asi hodně spokojený a označil to za velmi dobré dílo a možná bych dal i v návalu zbylých emocí i hodnocení nejvyšší, ale pořád tady jsou další 4 díly a já tak nějak tušil, že se ten můj dojem nejspíš neudrží. Přesto jsem byl i s dalšími díly poměrně spokojen. Druhý díl utekl jako voda a rozhodně nebyl špatný, třetí díl mě zase vcelku potěšil, protože promítání v planetáriu bylo prostě zajímavé a dle mého pěkné. Čtvrtý díl jsem příliš neprožíval a s napětím čekal na velké finále, jehož některé aspekty jsem vlastně čekal. No a musím říct, že i když byl pátý díl emotivní, nebylo to tak silné jak bych od studia Key čekal... Takže Planetarian je za mnou a můžu říct, že se mi tenhle projekt docela líbil. Prostředí bylo zajímavé, příběh vcelku ušel a charaktery byly dle mého povedené a ten střet mezi robotem a člověkem (vnímání okolí a vzájemná interakce) tak jak byl vykreslen považuji taktéž za velmi slušný. U mě je to zkrátka chvalitebné a minimálně kvůli hlavní hrdince bych se na to klidně podíval znovu. 7,2/10(7.7.2016)

• SonGokussj

Krajně nesympatický hrdina s krajně nesympatickou hrdinou v krajně nesympatickém prostředí diskutují krajně nesympaticky o krajně nesympatických věcech s kručením v žaludku a blbými dotazy následkem pár let samoty. Ok, možná přeháním, ale dal jsem tomuto anime šanci 5 dílů, což je 1/3 a usínal jsem u něj. Netuším jak pokračovalo, netuším jak končilo. Za mě naprosto nudných 35%(24.10.2016)

• DaweForeman

Další snaha o prolomení emocí mezi roboty a lidmi s určitou dávkou dramatičnosti. Opět zde má apokalyptický svět, řádějící stroje a uprostřed toho všeho jednu robotickou dívenku z planetaria, která byla opuštěná a "netečná" k okolnímu dění. Ta se setká s přeživším člověkem a začne mezi nimi postupně určité pouto. Jenže bohužel největším mínusem snad tohohle animáku je ona naivnost. Sice chápu onen kontrast klidu vs. zoufalství, ale přesto mi to prostředí prostě nesedělo úplně. Pokud se jedná o emoce mezi strojem a lidmi, tak tu máme filmy jako je Matrix nebo Já, robot či Terminátor a spoustu jiných. Případně i z herního světa Deus Ex. Vzhledem k znalosti těchto nemůžu tohle vysoce hodnotit. Animace je celkem slušná a hudba není nějak obzvláštní.(8.8.2016)