Zhubni!

Schradni!

Horor / Thriller

USA, 1996, 92 min

• swed

Tyhle Kingovy adaptace mají vesměs jedno společné- jsou nepodařené. Zhubni není vyjímkou. Béčková režie a podprůměrné herecké výkony, za vlasy přitažený scénář, který se nelogicky potácí od jedné situace k druhé (ten chlap ze samopalem byl na mě skutečně moc) a nakonec skončí rádoby šokující pointou. Když se na film podívám z jiné stránky, vlastně jsem se bavil. Ten film je totiž tak špatný, až je dobrý (pro masochisty :). 3/10(12.4.2009)

Na každého raz dôjde, aj na bezcharakterného advokáta, lenže miesto toho aby prijal trest, tak skúsi možné aj nemožné, len aby sa z kliatby vyvliekol... Námet je teda zaujímavý, tomu sa však nemožno čudovať keďže ide o Kingovku, na druhú stranu samotné filmové spracovanie nie je žiadna sláva. Pár gore záberov a pekné masky sa tu síce vyskytnú, atmosféra však vzhľadom na super námet, zaujímavý scenár a nie najhoršie herecké výkony bola mierne odfláknutá. Navyše pár scén bolo uťahaných a letargických ako sopeľ z nosa. Našťastie koniec v tomto smere čo-to zachránil. Silný priemer. 65/100(10.12.2014)

Mile věrný přepis Kingovy (tedy vlastně Bachmanovy) předlohy je vcelku zábavné béčko. Na masky a ztvárnění procesu hubnutí je radost pohledět, povedla se i Lichtova hudba, minirolička Stephena Kinga (hraje lékárníka pana Bangora, to mě podrž) potěšila. Škoda, že Zhubni! nemá o trochu hutnější atmosféru... Ano, v momentech, jako je Billyho příchod do cikánského tábora nebo závěrečné Ginelliho řádění, funguje dobře, ale jinak je pohříchu nedramatický a mdlý... A ve většině případů taky ledabyle zahraný (i na béčkové poměry).(20.5.2012)

Bill Halleck je obéznym chlapíkom s povesťou bezcharakterného advokáta s dobrými známosťami, ktorého po tragickej nehode na osobnom aute jeden z kolegov vrátane sudcu omilostia zo zabitia starej cigánky. Keď už sa zdá, že mu v ceste nič nestojí, opak sa stáva pravdou. Pri odchode zo súdu k nemu podíde starý "vajda", ktorý na neho uvalí kliatbu. Bill má chudnúť do vtedy, kým sa nerozpadne. Tak už máme odpoveď na otázku, odkiaľ pochádza námet k hororu "Drag me to hell". Na deväťdesiate roky celkom slušne spracovaný snímok so zaujímavou story. Divák by však okrem pár pekných gore záberov mimoriadnu atmosféru očakávať nemal. Popravde, keby tento horor nie je v dabingu, len sťažka by som mu venoval pozornosť. Na zabitie nudy, dá sa - 55%.(6.12.2014)

Adaptácia novely Richarda Bachmana. Áno, Bachman je pseudonym Stephena Kinga, ale Bachman má úplne iný štýl písania, preto treba prízvukovať, že nejde o čistú kingovku, ale skôr o bachmanovku :-) Na Bachmana nemusím, ale Kliatba (pod takýmto názvom to vyšlo v slovenčine) sa mi páčila, bavila ma. Filmová adaptácia, ktorej sa v roku 1996 ujal zručný remeselník Tom Holland (prvá DETSKÁ HRA, kingovka ČASOŽRÚTI), sa v podstate vydarila tak dobre, ako sa len vydariť mohla. Neviem si predstaviť, ako lepšie by sa príbeh o obéznom advokátovi, ktorý kvôli orálnemu sexu zrazí Rómku, ktorej otec naňho uvalí kliatbu extrémneho chudnutia, ešte dal sfilmovať. Určite potešia fajn masky (desivou kliatbou sú postihnutí i ďalší obyvatelia mestečka, ktorý advokáta skorumpovane oslobodili), dobre vybudovaná atmosféra, aj herecké obsadenie. Ale ako v knižke, i vo filme ma aj tak najviac bavil škodoradostný záver (a výborná postava mafiána, ktorý pomáha hlavnej postave). P.S. Stephen King má cameo Dr. Bangora.(9.11.2004)

• - Stephen King, který je autorem knižní předlohy, si ve filmu střihl cameo roli. Ztvárnil postavu lékárníka Dr. Bangora. Bangor je město v americkém státě Maine, ve kterém King žije.

• - Spoiler: Režisér Tom Holland nebyl spokojen se závěrem filmu. Původní zakončení, které bylo více věrné tomu z Kingovo knižní předlohy, bylo změněno producenty po testovacích projekcích, jelikož sklidilo velký počet negativních reakcí.

• - Snímek byl promítán spolu s krátkým filmem Ghosts (1997) ve vybraných kinech po celém světě. (Roman.Ticka)