hygienik

SPOILER! Obsahovo ten film nestojí za veľa. V pondelok je 17-ročná Soňa normálna neveriaca teenagerka a v utorok moslimská fanatička, čo chce ísť do raja. Rodičia o ničom nevedeli a teraz diskutujú s psychológmi, policajtmi a kto vie kým, či to je len pubertálnymi hormónmi, potrebou spirituality.... Problém filmu okrem istej TV názornosti vidím v tom, že náboženstvo ako také vníma v 2 krajných polohách: Buď nič (Tvoj otec bol katolík, ty už nie si No a?) alebo des a hrôza (Mami, bude koniec sveta, ja nechcem ísť do pekla, ale do neba. Choď s tým nebom do pekla, Soňa!) Skrátka mal som pocit, akoby "Nebo už čaká" považovalo otázku viery v Boha za "dospelými ľuďmi prekonanú." A pritom kresťanstvo, ale aj islam sú v Európe prítomné aj v neradikálnej, ale zároveň každodenne praktizujúcej podobe. To je zdôraznené aj vo filme, že islam nerovná sa radikalizmus. Aj veriaci kresťania, napr. Marián Kuffa sa boja toho, aby nešli do pekla, len cestu do neba hľadajú V Kristovi a nie vo vlastnej smrti. Ja si myslím, že viera je dobrá vec a ľudia by ju mali znovu hľadať V KRESŤANSTVE. ()