• Pitryx
  *

  Už dopředu jsem tušil, že to nepoberu, a tak se i stalo. Omezím se tedy výhradně na film a nikoli historii. Sešla se skvělá herecká obsada, a to bylo asi tak vše. Žádné emoce, žádná silná scéna, spíše mne to kolébalo ke spánku. Bohaté výpravou, chudé myšlenkou. Prostě jen kus našich dějin, pravděpodobně komáry upravených. Podruhé netřeba. Dvacet z milosti. Zbytečně dlouhá stopáž.(14.11.2017)

 • Lobotommy
  ***

  Jako proč né... Republika je v řiti a je potřeba něco, co aspoň trochu pomůže zcelení toho slavného československého národa. Jen mě u takových filmů mrzí, že se tam pořád hledá nějaký velký bratr, na kterého by se ta naše ubohá země mohla obrátit... Suverenita je vlastně podkopávaná už od základu... Stejně se na nás vždycky nakonec každej vysrál, tak nevím, co porád jako stát někomu lezem do prdele. Jestli nám to nestačilo nebo co...(23.5.2012)

 • sportovec
  ****

  Prvorepublikový monumentální film to neměl snadné. Tam, kde chtěl triumfovat a strhávat, zpravidla nudil a otrávil - především před svým dobovým premiérovým publikem. Jsou čestné v ýjimky, které jen potvrzují toto nepříliš povzbudivé pravidlo (JÍZDNÍ HLÍDKA, ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA, BÍLÁ NEMOC). ZBOROV stojí na pomezí této problémové křižovatky prvorepublikové národní kinematografie. Výhrady vznášené k dobovému filmovému řemeslu jsou na místě, pokud nepřekračují rámec osobního diváckého pocitu, na který má každý své nezadatelné právo. Podstatnější je, že přesně zachycuje zrod, motivaci i sociální zázemí našich legionářů, jejich dělnickorolnický i živnostenský základ s nemalým vkladem české inteligence (Štěpánek, Kopta, Kratochvíl, Medek, Pavlů, Moravec či Moravcové). A tlumočí city a pocity, které upadly do zapomenutí. Reflexe tohoto filmu na tomto fóru zachycují právě tento moment. Moment odcizení historické paměti, které ve všech svých formách naší polistopadové skutečnosti tolik škodí. A abych zůstal práv skutečné kvalitě tohoto filmu, nemohu neupozornit, že dalším pokračováním v této řadě jsou monumentální filmy druhého exilového odboje a třetí republiky (VĚRNI ZŮSTANEME či REVOLUČNÍ ROK 1848, z nichž vyrůstá mj. Vávrova husitská trilogie a posléze filmy šedesátých let; jejich společným jmenovatelem je tíhnutí k uměleckému dokumentu). ZBOROV tak dnes víc vypovídá o našich deziderátech než o kvalitách svých tvůrců. V každém případě nám předkládá ne příliš povzbudivou bilanci.(15.4.2008)

 • Kragujevac
  ***

  Film je pro svou dobu velmi důležitý, neboť se snaží Čechům připomenout jednu z jejich nejslavnějších bitev a dokázat, že jsou skvělými bojovníky. Bohužel jakou má dúležitost myšlenky, táhne dolu jeho provedení, již dávno v této době vzniklo mnoho lepších československých válečných filmů, než je tento. Nejsilnější scéna z mého pohledu je ta, ve které se otec, bojující v rakousko-uherské armádě, snaží zachránit život svého syna chyceného v uniformě ruské armády.(23.10.2012)

 • dr.fish
  ****

  Výborná instruktáž k bílému místu v našich dějinách, které musí mnoho našich obyvatel dostudovat. Doba konce Rakouska-Uherska byla velmi ošidná, spousta lidí nevěděla zda stát na straně C.K. monarchie, nebo otevřeně zradit a dát se do služby nepřítele. Oddíly přeběhlíků a vlastizrádců formované v Rusku se staly nakonec národními a oslavovanými hrdiny, i když to nakrásně mohlo dopadnout i jinak. Kdyby monarchie nezanikla, byli by to vojenští zběhové odsouzení k smrti. Tyto jednotky bojovaly u Zborova proti rakouským (tedy i českým) regimentům. Zde ve filmu i otec proti synovi. Těžké byly chvíle zrození našeho moderního státu. Z filmu čiší vlastenectví a pýcha vybojované samostatnosti, vyvolává až shovívavý úsměv současného diváka, který k vlasti ve většině případů vztah zcela postrádá. A tak můžeme tehdejším Čechům jen závidět, jak hluboce vlast milovali a byli ochotni za ni zemřít, ať na straně monarchie, či budoucích čs. legií. 80%(6.5.2012)

 • - Natáčelo se i v Plzni. (M.B)

 • - Filmovanie prebiehalo v Miloviciach a na vtedajšej Podkarpatskej Rusi. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace