poster

Národ sobě aneb České moře v 18 přílivech (TV film)

Dokumentární

Česko, 2003, 89 min

 • asLoeReed
  ****

  Struktura přelívajících se vln, scény prosakující jedna do druhé, nápaditost, skvělé rozpohybování kamery. Národní třída - živoucí organismus, v němž se prolíná obyčejná realita s umělou inscenovaností, velké dějiny se všednodenností, kde se setkávají běžní občané s těmi, co na sebe berou určitou masku, jedni si hrají na druhé, druzí jsou někým jiným než normálně, kde okamžik je jednou přehlcený vjemy, jindy vyprázdněnou možností.(20.2.2011)

 • Rosomak
  ***

  Film v kontrapunktu spojuje dvě naprosto odlišné věci: dokumentární výpověď, která těží z autentičnosti, a ryze fikční, nápady prošpikované, vyfabulované scénky. Celý film je pak pouhým soubojem těchto přístupů, díky čemuž nedostane divák nic zadarmo a tak je neustále vtahován do diegeze filmu a zároveň od ní opět distancován. Vydržet to hodinu a půl je ale opravdu husarský kousek...(27.1.2009)

 • Prubner
  **

  Totální ulítlá bláznivina, která mě - světe div se - místy i bavila. Kdo chce, může v tom hledat logiku, ale myslím, že tu žádná není. Jde jen o to nechat se unášet na vlně dadaistických bláznivých nápadů a čekat, jakou blbost tvůrci v dalším okamžiku vymyslí. Zaujme Jaroslav Dušek, netypický Luděk Sobota, nahá tanečnice Kristýna Lhotáková, Lukáš Pollert nebo debutující Jana Janěková mladší. Líbila se mi i hudba Petra Marka.(15.12.2017)

 • honajz2
  **

  Zajímalo by mě, které televize tohle odvysílala a v kolik, protože tohle není ten film, co by se odvysílal na ČT1 v neděli večer, tohle je totiž jakýsi experiment. Já bych to dokumentem ani moc nenazval. Prostě tady máme 18 přílivů (situací) a čím více těch příběhů je, tak se to do sebe prolíná. Pokud v tom chcete hledat děj (poradím: není tam), tak je mi vás líto, protože z toho budete zmatení víc, jak z filmu od Lynche. Ale co vůbec na film říkám já? Já mám dojem, že se někdo chtěl pokusit o jakýsi art a snaží se do toho dát nějaké myšlenky, ale ve finále je to k ničemu. Co se týče z těch 18 "povídek", zajímavé byly snad jenom 4, zbytek byl velká nuda, většinou složená z podivných dialogů. Ano, máme tu zajímavý příběh s živou knihou (Jaroslav Dušek), máme tu absurdní šílenost s Charliem Chaplinem a Adolfem Hitlerem, co Unesou všechno, ale to bude asi vše, na co si z toho tak za dva měsíce vzpomenu. Jako celek je to nekoukatelné a neskutečně nudné a nezajímavé. 2*(23.6.2018)

 • Pacco
  ****

  Musím jen zoufat nad tím, jak zdejší osazenstvo zase něco nepochopilo/zase stojí proti mě - jak číst svobodomyslný film - ( www.kinoartbrno.cz/film/narod-sobe ) - a menší citace z něj : “Čeští filmoví profesionálové se na rozdíl od výtvarníků třesou strachy, aby náhodou nebyli považováni za intelektuály nebo provokatéry. Představa, že by svými díly nebo nedej bože teoretickými výpověďmi projektovali vize příští evoluce filmu a problematizovali principy a hranice kinematografické instituce, je jim zcela cizí. Českému filmu se nevyhýbá jen duch modernistického umění, ale také tendence sbližování umělecké tvorby se sociálním časoprostorem každodennosti.”(11.10.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace