Reklama

Reklama

Epizody(5)

Obsahy(1)

Realizačně velkorysá adaptace bestselleru Lena Deightona SS-GB (originál 1978, česky 1994). Temný thriller, vycházející z alternativně historické premisy, podle níž Němci v roce 1940 vyhráli leteckou bitvu o Británii a provedli úspěšnou invazi na ostrovy. Churchill byl zajat a souzen v Berlíně, král je držen v domácím vězení v Toweru. Hlavním hrdinou je respektovaný detektiv Scotland Yardu, který nyní pracuje pod německým velením. Při vyšetřování jedné zdánlivě banální vraždy se zaplete do složitého komplotu, v němž hraje roli rivalita uvnitř SS, rivalita mezi SS a Wehrmachtem, britský odboj a v neposlední řadě přísně tajný vojenský výzkum. Žánrově zdařilý mix noirové detektivky a špionážního thrilleru, ve druhém plánu obohacený o osobní morální dilemata jednotlivých hrdinů. Scénář napsali Neil Purvis a Robert Wade, podepsaní pod posledními dvěma bondovkami Skyfall a Spectre. Hlavního hrdinu, detektiva Douglase Archera, ztvárnil stále populárnější anglický herec Sam Riley (Control, Byzantium, Křížová palba). (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Tenhle námět funguje snad vždycky a je natolik zajímavý, že by se klidně dal těžit do nekonečna. Ale tady vytěžený není. Je to škoda, neboť je to od BBC a to mohlo právě z téhle zápletky vytřískat mnohem víc... takže nevím, v čem se stala chyba, ale tohle mě prostě nijak extra nechytlo. Jistě, SS-GB má fajn herce a solidní atmosféru (což je ale standart, který nepřekvapí a bohudík nezklamává), ale... je to dlouhé a většinu stopáže je to jen obyčejná detektivka v hrozně atraktivních kulisách. Ovšem tempo je pomalé, a ačkoliv jsem se snažil, nějak jsem se do toho za celou dobu nedostal a k postavám jsem si nevybudoval ani náznak jakéhokoliv vztahu. Nejlepší na tom byli Němci (velmi fajn dialogy) a první díl (to, co bylo v Británii první díl, tedy necelý první český díl). A když už tomu tedy ČT dala podtitul Hitler v Británii, tak jsem doufal, že aspoň z dobrého důvodu. Ale on se tam ten kluk kníratá ani neukázal, asi si někde načesával patku. Ten extrémně nevyužitý potenciál mě strašně štve (ale možná to je chyba předlohy, nevím, neznám) a ačkoliv je v seriálu pár velmi fajn momentů, vlastně rychle zapomenete, na co jste koukali - a to není pro britské drama dobrá vizitka. Ale znělku a hudbu to má moc pěknou. 65%. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Zkrouhnout počet postav a sesumírovat to celé do tří dílů by tomu víc než prospělo, protože z mého pohledu se snaží SS-GB o příliš široký záběr a ztrácí tak na spádu i přímočarosti. Nicméně i takhle se mi to líbilo, protože alternativní dějiny mě baví samy o sobě, tvůrci nabídli solidní dobovou atmosféru, svět, který vytvořili, mi sedl a obstál i casting se Samem Rileym na čele. A to mi vlastně do určité míry stačilo. 70% ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Zajímavý utopický thriller s působivou atmosférou. Bohužel pouze jen zajímavý a díky takovéto látce je to škoda nesmírná. Ať už je to díky zbytečně dlouhé stopáži (jeden dvouhodinový film by možná i stačil) či nedotaženosti prakticky všech dějových linek. Druhá polovina závěrečného dílu má sice šťávu, ale co je to platné, když to všechno nakonec vyšumí do ztracena. Herci jsou ale bez debat skvělí - především detektiv Sam Riley či SSman Lars Eidinger. 60%. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Špionážní příběh z fiktivní alternativní historie je rozvláčný. 1) Děj, vhodný na jeden celovečerní film, je roztažen do pěti hodin...a podle toho to vypadá. 2) Vadil mi i očividný nízký rozpočet snímku. 3) Zaujal mě výrazný 37letý Sam Riley (vyšetřovatel Scotland Yardu Douglas Archer). ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Se seriálem jsem byl nakonec spokojen, přestože se tvůrci v prvních dvou epizodách snažili diváka spíše odradit. Pak se ale děj zdárně rozběhl a já jsem se výborně bavil u kvalitního špionážního dramatu. Postava Douga Archera mi silně připomněla filmy Noir, exhumace Karla Marxe- to byl nápad hodný Pythonů a zaujalo mě koho je možno obětovat, aby si vlast zachovala tvář. Jen mě zklamal způsob jakým SS Sturbannführer Dr. Huth nosil svůj Ritterkreuz, to bylo hanebně odbyté. ()

Galerie (142)

Zajímavosti (3)

  • Děj seriálu se odehrává v roce 1941, ale hned v jedné z prvních scén můžeme vidět letoun Spitfire Mk IX, který se začal vyrábět až v roce 1943. [Zdroj: Lidovky.cz] (morgos)
  • V seriálu se objevuje časopis Signál, což byla německý propagandistický časopis, který vycházel až do roku 1943 ve většině evropských a některých mimoevropských jazycích až do začátku roku 1945. Číslo, které lze zahlédnout ve třetí epizodě, je ovšem fiktivní. (Cheeter)
  • Po odvysílání první epizody přišlo do BBC mnoho stížností kvůli zvuku. Lidé si stěžovali, že jde lépe rozumět německy mluvícím postavám než těm anglicky mluvícím. [Zdroj: Lidovky.cz] (morgos)

Reklama

Reklama