Případ

• Island Case
Island, 2015, 6 h 49 min (Minutáž: 42–46 min)

Magnús Jónsson, Þorsteinn Bachmann, Halldóra Geirharðsdóttir, Nína Dögg Filippusdóttir, Hjörtur Jóhann Jónsson, Guðmundur Ingi Þorvaldsson (více)

Epizody(9)

V Reykjavíku je nalezena slibná mladá baletka oběšená na hlavní scéně Národního divadla. Z toho, co se na první pohled zdálo jako jasný případ sebevraždy, se ale brzy vyklube zvrácená, složitá pavučina manipulace, zrady a vraždy. Pro odepsaného právníka Logiho představuje odhalení pravdy skrývající se za dívčinou smrtí poslední šanci na vykoupení. Brynhildurovou, Logiho jedinou zbývající spřízněnou duši a kolegyni, zasáhne tragédie ještě hlouběji, neboť ji dávná událost nerozlučně pojí s nešťastnou rodinou oběti. A pro oddanou, ale destruktivní detektivku Gabriellu se z případu stává zběsilý hon na vraha, díky němuž se ocitá na ostří nože nejen se svými nadřízenými, ale i s vlastním partnerem. Jednotlivé cesty těchto tří problémových duší se sbíhají hluboko v ledovém srdci islandské metropole, kde jsou neznámé, ale mocné síly připraveny udělat cokoli, jen aby zůstala pohřbená strašlivá pravda - že některé zločiny jsou daleko temnější než vražda. Psychologický kriminální thriller zkoumá, jaký dopad má jedna tragédie na křehká pouta malé komunity a jak snadno může maska slušnosti sklouznout z tváře a odhalit zlo, které se za ní skrývá. (Cinemax)

MyrnaAlec

Oběšená nezletilá baletka je nepochybně dobrý rozjezd pro vyšetřování případu. Temná strana Islandu, plná drog a krásných holek s malými nosíky. Ta oběšená se jmenuje Laura a pár odkazů na Twin P. se tu taky najde. Místo Coopera je tu ovšem vypelichaný ožrala s chlupy na zádech a jeho protihráčka a místy i spolupracovnice obtloustlá vyšetřovatelka. Na špičku Zločinu to samozřejmě nedosahuje, nicméně morální vztyčený prst tu taky nechybí, zloduch je potrestán i za cenu vlastního zničení.Islandská kinematografie se stydět rozhodně nemusí. ()

kotrlak

Tak na Islandu je totálně neschopná policie, zločiny vyšetřujou civilisti co se zrovna kolem naskytnou, malý holky píchaj (a taky si píchaj) vostošest, většina kriminálníků je rozeznatelná na první pohled a ženský jsou zmalovaný jak vod kolotočů. A to všecko se člověk dozví za pouhejch devět hodin čumění na tendle jalovej seriál... ()

Rex Mundi

Sklamanie. A to mám rada islandskú kinematografiu. Ale tu sa diali čudné veci. Už predstavovanie množstva postáv nebolo dostatočne zrozumiteľné, potom prebiehali dve paralelné pátrania, policajti z toho v priebehu dielov vychádzali stále horšie, lebo nevideli súvislosti, nekládli správne otázky, nepočúvali, čo sa im hovorí, zatýkali hlava-nehlava, trepali sprostosti (či to mali byť ich prefíkané metódy?) a celkovo sa správali ako idioti. Mrte rôznych teórií na vode, najprv neveria ničomu, potom ich osvieti a odrazu obvinia správneho. Máme tu znásilnené dievča, ale ani jediný raz nepadne slovo DNA. Postavy boli asi všetky nesympatické, dialógy občas zneli divne, akoby neboli dobre preložené... Plus celá dynamika seriálu bola nemastná-neslaná. ()

NEOONE

Seriál s hvězdičkou, který podstatu hvězdičky definuje. Syrové, kruté, chladné a bez jakýchkoliv servítek zobrazující Island jako apokalyptickou zemi prolezlou fetem, šukáním, pornografií, násilím a devianty , vše v podání dětí pod 15 let. Možná vás v jednom z prvních dílů překvapí, že na Islandu svážejí na diskotéku děti autobusy, eviduje se, kdo do nich nasedá a vysedá a mládeži je kontrolováno, jestli jejich oblečení něco neodhaluje. Později zjistíte, proč. Nálezy miliónů fotek a videí dětské pornografie na policii nikoho moc nerozruší, druhá civilní linie vyšetřování je mnohem efektivnější. Příběh byl velmi silný, skvěle propracovaný a v osmidílné sérii nenastala ani jediná slabší chvíle, kde by napětí povolilo. Pokud chcete severskou detektivku se vším všudy bez jakéhokoliv mírnícího a korektního filtru, koukněte se na to. Já skandinávské detektivky miluju, ale přiznám se, že Most (natož Zločin) je po shlédnutí Případu jako pohádka na dobrou noc. Velký obdiv tvůrcům za odvahu a (náznak spoileru) obdiv rovněž herci obrdevianta, protože já bych tohle prostě nehrál za žádné peníze. Mistrovské! Edit: nutno vidět v originálním znění s titulky, právě náhodou koukám na Cinemax, kde je to s českým dabingem a ten tomu ublížil. ()

chozze008

Lepsi nazev by byl spise Stone cold case. Nesympaticka me byla akorat dvojice detektivu ala blby a hnusnejsi. Ne jako zenska to hrala dobre, ale nijak nechapu jak nekdo muze mit prirozene koutky pusy dolu (nebo to bylo jen kdyz premyslela nebo byla nastavana? - nevim) - pokousel jsem se to napodobit a dalo mi to hodne prace :-) ()