Gasu ningen dai ichigo

First Gas Human, The

Krimi / Drama / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 1960, 92 min

Iširó Honda

Pod tou samou "střechou" společnosti TOHO vznikly téhož roku dva velmi podobné filmy. Fukudův Denso ningen jsem hodnotil jako špatný, Gasu ningen podle mě byl docela dobrý. Oba jsou o člověku, který je nadán "superhrdinskou" schopností, a zneužije ji ke konání zlých skutků (ať už z jakéhokoli důvodu). Podobné jsou i triky. Nicméně, mistr Honda z filmu udělal těžko zapomenutelný jednak velmi silným zapojením klasického japonského divadla / tance (laiky varuji: pokud je to vaše první setkání, nemusíte jeho porci v tomto filmu ustát)... a ještě více koncem, kde se kupodivu dotáhnou i morální a logické otázky.(10.6.2012)

Jak se vypořádat s padouchem, který se dokáže proměnit v bezbarvou mlhu, neváhá krást a vraždit, a to všechno kvůli ženě? Cherchez la femme platilo i v Japonsku, kde po zvláštních pokusech proměnili obyčejného človíčka v "monstrum". No, to je silné slovo, většinu stopáže v podobě "monstra" totiž není vidět, ale rozumíme si. Za sebe musím říct, že na to, že režisérem je sám velký Iširó Honda, je film celkem nezábavný, hlavně v první cca třetině se dost vleče a nebýt působivého závěru, bude mé hodnocení nižší. Takhle platí - tři hvězdy, dobrý, ale víckrát už ne. I triky nestojí za moc, padouchova přeměna v ono nic je dost mizerně udělaná a ten šedivej obláček, co z něj vznikne, se po scéně pohybuje tak neumětelsky, že by se za to nemusel stydět ani Bert I. Gordon. Ačkoli po titulcích převládly příjemné pocity, stejně se mnou šije nespokojenost. Naopak se mi velmi líbilo to, o čem tu již píše Zelvopyr - že tradiční japonské divadlo tu má velký prostor (padouchova milá v něm vystupuje). Vhled do cizí kultury vždy stojí za to.(5.5.2015)