poster

Columbo: Výkupné za mrtvého (TV film)

 • USA

  Columbo: Ransom for a Dead Man

 • USA

  Ransom for a Dead Man

 • Slovensko

  Columbo: Výkupné za mŕtveho

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1971, 92 min

 • 5150
  **

  Provedení vraždy a navedení policie na falešnou stopu je takřka dokonalé a nebýt toho, že k únosu přidělili také někoho z oddělení vražd, asi by to advokátce (Lee Grant) prošlo. Na konci však advokátka udělá doslova triviální chybu a přestože tahal poručík za kratší konec, zase vyhrál..)) Jinak tomuto dílu by rozhodně slušela kratší stopáž.(28.4.2006)

 • Šandík
  ****

  Columbo podruhé a stále ve fázi "hledání se"... Zatímco v pozdějších dílech jej známe jako cílevědomého a koncentrovaného detektiva který jenom vypadá jako zvědavý nekňuba, tady působí jeho honba za detaily téměř jako nějaká slabší forma autismu, neboť spíše než cílevědomé pátrání tu Falk předvádí jakési nekoncentrované tápání. Proměna postavy z Vraždy na předpis je pozoruhodná. O to pozoruhodnější, že obě filmové role si Falk střihl pod taktovkou téhož režiséra. Už tady ovšem najdeme Columbovy populární "vracečky" i když ještě ne tolik a ne tak dotažené. Zápletka je i tady spíše jednodušší, i když s roztomilými detaily a dobře vymyšlená. Poněkud neinvenční je režie, přičemž zvláště podivně působí některé optické hříčky, například zpomalení a rozostření záběru před střihem či zcela samoúčelné prolnutí portrétu vražedkyně se světly automobilu v jednom ze záběrů. Celkově se film zdá slabší a jaksi unylejší než předchozí Columbovský opus. Herecké výkony jsou ovšem slušné... Celkový dojem: 70% Zajímavé komentáře: sud, ClintEastwood, Colonist(24.8.2010)

 • ClintEastwood
  *****

  Promiňte pane, ale už to není únos. Teď je to vražda. A to je myslím si moje parketa! Druhý Columbo v historii, tentokrát už jako oficiální pilotní díl seriálu, opět v režii Richarda Irvinga. Tentokrát je poručíkovou protihráčkou krásná, vypočítavá advokátka, která má vskutku geniální plán. Je tady jedna scéna na odlehčení, s poručíkem v letadle, jinak se jede v klasickém columbovském módu. Sice ne tak dobré, jako Vražda na předpis, ale i tak výborně vymyšlené, natočené i zahrané. Takže o hodnocení není pochyb.(13.7.2020)

 • nash.
  ****

  Byl to skvělý nápad vrátit se po třech letech k roztržitému poručíkovi a dalším pilotním filmem konečně nastartovat serií tehdy docela originálních detektivek, kdy pachatele od počátku zná nejen detektiv, ale i divák, který si tak může naplno vychutnat způsob, jakým se Columbo pomalu probourává plánem "dokonalé vraždy" k jeho usvědčení. Platí to i tentokrát, kdy stojí proti chladnokrevné krásce, které to zapaluje, alespoň zpočátku, možná stejně rychle jako jemu. A jako bonus kouzelná záverečná scéna s placením, která vždy spolehlivě pobaví.(12.6.2016)

 • Anderton
  *****

  Jeden z prvých Columbov a hneď sa dá o ňom povedať, že jeden z najklasickejších. Ako keby sa tvorcovia inšpirovali prvými tv filmami a neskôr iba opakovali danú schému. Treba povedať, že chvalabohu. Výkupné má výborného vraha, respektíve vražedkyňu, ktorá je neomylná, avšak má jednu "charakterovú" vadu, na ktorú nakoniec doplatí. Za tento psychologický záver dávam plný počet.(27.8.2012)

 • - Pri lete lietadla dole hlavou nie sú Leslie (Lee Grant) ani Columbo (Peter Falk) pripútaní a aj napriek tomu nevypadnú zo sedačiek. (zoot3r)

 • - Lee Grantová byla za roli právničky / vražedkyně nominována na cenu EMMY. (Epistemolog)

 • - Film, který Margaret (Patricia Mattick) sleduje v televizi, je Pojistka smrti (1944). (Borin)