Columbo: Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (TV film)

Columbo: Rest in Peace, Mrs. Columbo

Columbo: Odpočívajte v pokoji, paní Columbová

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1990, 120 min

Snad jediný Columbo, ve kterém se prolínají časové roviny. Tento díl je velice silný a v mnoha směrech symbolický. Fanoušek poručíka si jistě všimne vysvětlení, proč se jeho manželka nikdy neobjevuje, nebo toho, když Columbo odloží svůj balóňák. Scénáristicky jde o velice kvalitní počin a závěrečná scéna je v mnoha směrech nezapomenutelná. Rozhodně jeden z nejlepších dílů!(9.8.2006)

,,Dej mi jeden hod! A proč ne rovnou dva, co?“ U všech ostatních Columbových epizod je vidíme poručíka jako nestranného profesionála, který přistupuje k vrahům bez záporných emocí. Tento díl je ale výjimka. Tady se vražda poručíka citově velmi dotýká a nutno říct, že se jedná o jeden z nejlepších dílů. Flashbacky do minulosti fungují dobře, i když jsem si nebyl jist jejich logikou – když vzpomíná jedna postava, proč nám tvůrci rovnou servírují i příběh jiné? Ačkoliv v půlce stopáže mě již počáteční napětí opustilo a já již tušil, jaký bude konec, přesto mě závěr nezvykle plný emocí rozhodně nezklamal. A poručík zde dokazuje, že je mistrovský herec!(31.1.2016)

Jeden z nejlepších dílů=Tady se ukazuje proč je právě Columbo tím nejlepším detektivem před kterým musí všichni ti přizdisráči z CSI,páprdové z midsomeru nebo i překombinovaní oldschooleři Poarottovského typu-padnout na prdel a smeknout klobouk...........Je to prostě zatraceně prohnaný lišák s dobrým srdcem,který dokonale klame tělem,pohledem a baloňákem...........Tu blbou čůzu nakonec utřel naprosto fenomenálně Muheheheheheeeeee(10.3.2011)

Odpočívejte v pokoji, paní Columbová je rozhodně jedna z nejlepších epizod. Za prvé se odlišuje od ostatních. Začíná (a takových dílů mnoho není) scénou s poručíkem, která je navíc velmi působivá a i dojemná. Zde se nachází prostor, abych se opět sklonil před hereckým uměním Petera Falka, jehož výraz na pohřbu opravdu vypovídá vše. Za druhé je netradičně natočena, je vyprávěna formou flashbacků, retrospektivou, což je veliké oživení do columbovské klasiky. Za třetí zde najde uplatnění i téma jakési osobní msty poručíkovi a v neposlední řadě bych vyzdvihnul závěr a usvědčení vražedkyně, která je v tomto díle vskutku bestiální.(3.11.2011)

Sice jiný, ale jinak průměrný díl, který je jiný jen tím, že obsahuje flashforwardy na pohřeb. Určitě je zajímavé, že vrah jde tentokrát nejen po poručíkovi, ale i jeho ženě a i když jsem rozuzlení tipnul o mnoho minut dříve, konec je nesmírně milý a lidský. Hlavně fakt, že kult poručíkovy ženy je stále živý je super....už jsem se bál, že na fotografii byla skutečně ona.(6.10.2017)

• Peter Falk