Godzilla, Minilla, Gabara: Oru kaidžú daišingeki

Japonsko, 1969, 70 min

Iširó Honda

Tomojuki Tanaka
  • Max-Wesslo

Godzilla´s Revenge je mnohými fanoušky této kultovní série považován za vůbec ten nejhorší film. A přestože jsem viděl zatím jen jeden, musím konstatovat, že je to minimálně horký kandidát na tento post. Ichiro je mladý školou povinný kluk, jehož rodiče tvrdě pracují a nemůžou se mu věnovat tak, jak by si sám přál. A tak sní velice živé sny o ostrově Monster Island a příšerách tento ostrov obývajících. Ve svých snech se zkamarádí s Minyou, synem samotné velké Godzilly (který mu mimochodem "zachrání" život). V rámci Ichirových snů uvidíme několik soubojů, které podle mě vypadají ještě o něco lépe než v prvním mnou viděným filmem s dílny Hondy (Kaijű sôshingeki). Ovšem to je snad jediné pozitivum tohoto snímku. Samotný Minya vypadá opravdu trapně, dokonce ani nevyluzuje ty roztomilé "godzillí" zvuky, ale mluví lidskou řečí. A celým filmem se navíc prolíná podle mě dost zbytečný příběh o dvou lupičích, schovávajících se na útěku z banky, se kterými se Ichiro utká, posilněn radami malé godzillky. Je mi jasné, že tenhle film byl určen pro malé děti, ale i tak to nemá na více než jednu hvězdičku. Mimochodem viděl jsem to s anglickým dabingem, který byl naprosto otřesný, takže radím sehnat si to raději v japonském originále s anglickými titulky.(29.9.2004)

• ledzepfan

No-tohle jsem dloouho odkládal protože zvěsti co se o (ne)kvalitě toho filmu šuškají jsou strašidelné..A ehmmm-co na to říct..? Všechno je to víceméně pravda. Infantilita a nevkus je ještě o level dál než fukudovy blázniviny a člověk vůbec nechápe jak něco takového může mít na svědomí sám mistr Honda. Naštěstí je zde jistá útěcha v tom, že celá ta godzziloidní dějová linka se vlastně odehrává v představách malého kluka, takže to nelze brát jako relevantní a jakkoliv určující součást godziilovské série. Navíc, ta v reálu se odehrávající linka má jisté náznaky dobré filmařiny a co já vím-třeba ta nosná myšlenka filmu je pro děcka přínosná a poučná.... Určitě nejhorší film ve kterém se Godzilla ukázala, ale i tak bych to úplně nezatracoval.(2.5.2014)

• xxmartinxx

Tak tenhle film je mrtvý už po titulcích. Naštěstí to došlo i tvůrcům, kteří tu agónii alespoň nenatáhli přes sedmdesát minut. Asi už chtěli domů. Nedivím se. Nejdivnější na tom je, že nejde o dílo filmařů, kteří původního Godzillu nepochopili, že za tím stojí pořád ten samý Honda, tudíž to podbízení a odklon k rodinné zábavě nemůže být jen tak smetený ze stolu.(24.5.2014)

• Lima

11) GODZILLA´S REVENGE (1969)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Nejinfantilnější díl a degradace godzillovské ságy. Celým filmem provází postava malého chlapce, který se ve svých snech dostává na Monster Island, kde přebývá Godzilla a s ní všechna monstra, která s ní měla co do činění v předchozích filmech. Chlapcovým průvodcem po ostrově je godzillí syn jménem Minira. Tohle stvoření je těžké k něčemu připodobnit, vypadá asi jako kříženec člověka, gorily a ještěra a kdovíčeho ještě, umí mluvit, je opravdu k posrání roztomilý a už jenom pohled na něj vzbuzuje salvy smíchu. Společně s chlapcem sleduje za vášnivého povzbuzování svýho tátu (Godzilla je prý pohlaví mužského), jak bojuje s ostatními monstry, sem tam se do boje připlete a nechá se od táty učit, jak šlehat charakteristický modrý plamen. Chlapec se pak v reálu, mimo své godzillí sny, inspiruje Minirovou odvahou, vzpomene si na jeho slova "Godzilla říká, že máme bojovat a nemáme být zbabělci!", přemůže dva zloděje, kteří se ukryli u jeho baráku a zmlátí kluka, který se mu posmíval :o))___Infantilní scénář je jak z dílny dramaturgů pořadů s Dádou Patrasovou, evidentně je cílený na nejmladší publikum a i se skrytým výchovným poselstvím - "Musíte být stateční a umět se bránit, podívejte, Godzilla se taky nebojí!" a celé je to duchaplné asi jako Pokémoni.(27.8.2010)

• JohnnyD

Ježiši Kriste na nebesiach, čo to bolo? Nielenže je to neskutočne detinské, príbeh je otrasný a s Godzillou to má asi toľko spoločné ako nejaké céčkové fan fiction od desaťročného chlapca, no navyše to recykluje celé scény z predošlých filmov! Jediné, čo tento paškvil uchránilo od odpadu je to, že má len niečo cez hodinu.(10.5.2014)